Tarih : 23.07.2018 - 08:35

Hem BEDEL ödeyip hem askerlik yapılmaz!

Ak Parti’nin TBMM’ye sunduğu bedelli askerlik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda  bugün görüşülüyor. 28 Gün Temel Kışla Eğitimi her yönden gereksiz bulundu ve kaldırılması yönünde kanaat oluştu. Temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.

Hem BEDEL ödeyip hem askerlik yapılmaz!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, bugün Ak Parti tarafından sunulan BEDELLİ askerlik tasarısını görüşüyor. Dananın kuyruğunun kopacağı gün bugün… BEDELLİ askerliğin çıkması kesin de arkasındaki “28 Gün Kışla Eğitimi” kuyruğunun kopması lazım.

Akıldan, mantıktan uzak bir karar çünkü. Bedelli askerliğe en muhalif lider olarak bilinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dahi “Madem bedelli askerlik, eğitim ne oluyor” diye sordu ve “yaylalar yaylalar” türküsünün dahi öğrenilemeyeceği bir süre için 100 binlerce gencin evinden, işinden edilmesinin anlamsızlığına vurgu yaptı.

Bir de tabii gençleri kışlaya toplamanın maliyeti var. Uzmanlar, 28 günlük eğitim maliyetinin kişi başına 2 bin, 2 bin 500 lirayı bulacağına dikkat çekiyorlar. Ayrıca, personel ve bürokrasi açısından oluşacak külfet de cabası!

BEDELLİ askerlikten yararlanması beklenen genç sayısının 1 milyon 324 bin olduğu bildirildi. Bu gençlerin tamamının başvuru yapması halinde Hazine’nin kasasına girecek olan para; 20 milyar lira. 28 Günlük Eğitim şartında ısrar edilirse bu miktar, 5 milyar liraya kadar inebilir. Müracaat sayısı düşer çünkü! Hakeza, BEDEL! Bedel de katılımı aşağı ya da yukarı çekecek bir unsurdur.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bu hususları dikkate alması hem gençler için hem de Hazine için önem arz etmektedir.

Milyonlarca yürek bugün Komisyon'un vereceği karar için atıyor. 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak