Tarih : 07.11.2018 - 09:06

ABD'de iki Müslüman kadın Kongre'ye girdi

İki Demokrat aday Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, ABD'nin Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi. Her ikisi de ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen ve Müslüman karşıtı söylemine şiddetle muhalifti. Her ikisi de ABD Kongresi'nin ilk kadın Müslüman üyeleri olmayı başararak tarih yazdı.

ABD'de iki Müslüman kadın Kongre'ye girdi
Demokrat aday Ilhan OmarTelif hakkıAFP
Image captionIlhan Omar çocukken Somali'den kaçmış ve bir süre Kenya'daki bir mülteci kampında yaşadıktan sonra ABD'ye gitmişti.

İki Demokrat aday Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın, ABD'nin Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi.

ABD'deki Müslüman kuruluşlarına göre 100'e yakın Müslüman Amerikalı, Kongre ara seçimlerinde hem eyaletlerinde hem de ulusal düzeyde göreve talip ve bu sayı bir rekor.

'Kenarda beklemek yok'

Hem Tlaib hem de Omar, Trump'ın göç politikalarına şiddetle karşı çıkıyor ve Göç ve Gümrük Muhafaza Kurumu'nun (ICE) kapatılması çağrısında bulunuyor.

Detroit'te Filistinli bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen bir sosyal hizmet uzmanı olan Tlaib, Michigan'daki bölgesini Temsilciler Meclisi'nde temsil etme yarışında rakipsizdi.

Demokrat Partili aday Rashida TlaibTelif hakkıREUTERS
Image captionRashida Tlaib Müslüman kimliklerini sorgulayan iki oğlu için seçim yarışına girdiğini söylüyor

42 yaşındaki Tlaib 14 çocuğun en büyüğü ve 2008'de de Michigan'ın ilk Müslüman kadın eyalet meclisi üyesi oldu.

Tlaib, Trump'ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarını etkileyen tartışmalı seyahat yasağı gibi politikalarına karşı çıkmak için Kongre yarışına girdi.

ABC News'a konuşan Tlaib, "Seçime, seçilmem tarihi bir şey olur diye girmedim. Adaletsizlikler için, Müslüman kimliklerini ve buraya ait olup olmadıklarını sorgulayan oğullarım için girdim. Asla kenarda bekleyen biri olmadım" dedi.

Afrika kökenli Amerikalılar'ın yoğun olarak yaşadığı bir bölgeden yarışa giren Rashida Tlaib, işçi sınıfının haklarını savunan bir aday portresi çiziyor. 2016'daki Başkanlık seçiminde, dönemin Başkan Adayı Donald Trump'ı Detroit'teki konuşmasını kesen on kadar protestocudan biriydi.

'Rüyaların sınırı yok'

Başörtülü aday Ilhan Omar, ailesiyle birlikte Somali'den kaçmalarının ardından Kenya'daki bir mülteci kampında yaşadı. Daha sonra Lüteriyen Kilisesi'nin sponsorluğu sayesinde Minneapolis'e yerleştiler.

Demokrat aday OmarTelif hakkıAFP

36 yaşındaki Omar, 2016'da Minnesota'daki ilk Somali kökenli Amerikalı eyalet meclisi üyesi oldu.

Omar bu yarışı kazanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada, "Bu zafer o mülteci kampındaki 8 yaşındaki çocuğun. Bu zafer, çocuk yaşta evliliğe zorlanan genç kadın için. Bu zafer, rüyalarının sınırı olduğu söyleyenen her insan için" demişti.

Ilhan Omar Elle dergisine verdiği söyleşide de "Temsiliyetçi demokrasilerin ne olduğunu gösterebilmek için" ABD Kongresi'ne girmeyi amaçladığını söyledi.

Omar genel sağlık sigortası sistemine destek veriyor. Seçilirse, eyaletin başsavcısı olabilmek için görevi bırakan Demokrat Partili Müslüman Amerikalı arkadaşı Keith Ellison'ın yerini alacak.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak