Tarih : 08.11.2018 - 11:04

Ayak botoksu ile ayak başparmağı çıkıntısı başarıyla tedavi ediliyor

.Halluks Valgus olarak adlandırılan ayak başparmağının ikinci parmağa doğru eğilmesi rahatsızlık veriyor. İkinci bir rahatsızlık ise ayak başparmağı üzerinde oluşan "bunyon" şişlikleridir. Bu rahatsızlıkların botoksla tedavi edilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ayak botoksu ile ayak başparmağı çıkıntısı başarıyla tedavi ediliyor

Ayak başparmağı, normalde ayağın eksenine paralel olan ve düz bir forma sahiptir. Ayak başparmağını ayağa bağlayan eklemin dışa doğru eğilmesi ve parmak ucunun ikinci parmağa doğru eğilmesi Halluks Valgus olarak adlandırılır. Halluks Valgus (ayak başparmağı çıkıntısı) varlığında ayak başparmağının üzerinde sıklıkla ‘bunyon’ olarak da adlandırılan bir şişlik oluşur.

Halluks Valgus, ülkemizde ve dünyada görülen çok yaygın bir hastalıktır. 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerin %25’inde görülür. 65 yaşından sonra ise görülme sıklığı %35’lere kadar çıkar. Hastalık kalıtsaldır ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların da kullanımı ile kadınlarda erkeklere oranla 4-7 kat daha sık görülür. Ayağın ileri düzeyde içe basması veya düztabanlık gibi durumlar da hastalığa neden olabilmektedir. Halluks Valgus, ayağın estetik görüntüsünü bozmasının yanı sıra ayakta ciddi ağrı, yanma, enfeksiyon oluşumu gibi rahatsızlıklara da sebep olarak hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Ethica İncirli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hakan Sarman botoks olarak bilinen botulinum toksinin tedavisinin Halluks Valgus olan hastalara uygulanma yöntemini anlattı;

‘Hastalığın derecesine göre cerrahi ve cerrahi olmayan birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Cerrahi müdahale gerektirmeyen botoks uygulaması, ayak başparmağını ayağa bağlayan ve katılaşan eklemde gevşemeye yol açarak şekil bozukluğunu ve ağrıları azaltıyor.

Uygulama, Halluks Valgus ateli ve silikonu kullanılmasını da kolaylaştırıyor ve bu destek malzemelerle ayağın sağlıklı formuna daha hızlı bir biçimde kavuşmasına yardımcı oluyor.’En fazla 30 dakika süren, anestezi uygulaması gerektirmeyen, ağrısız ve kolay uygulanan botoks enjeksiyonun ardından 4-6 ay süreyle Halluks Valgus görünümünde belirgin bir düzeyde düzelme sağlanır. Uygulamadan hemen sonra misafirimiz, yürüyerek hastaneden ayrılabilir ve sosyal yaşamına dönebilir. Botoks uygulamasından sonra Halluks Valgus ateli ve silikonu geniş uçlu rahat ve kısa topuklu ayakkabılar tercih etmek tedavinin etkinliğini arttırır. Halluks Valgus tedavisinde botoks yöntemi en fazla 2-3 kez uygulanabilmektedir.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak