Tarih : 08.08.2016 - 16:55

Belediyelere yeni gelir kapısı

Türkiye’deki GSM operatörlerinin kurduğu baz istasyonlarının denetimiyle ile ilgili bir kanun yok. Dolayısıyla hepsi kaçak! Vergi ya da kira ödemiyorlar.  Bakırköy Belediyesi bir senedir onlara karşı mücadele veriyordu. Sonunda kazandı ve onların ödeme yapmasını sağladı. Masaya oturup ödeme yapana izin verdi. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu “Diğer belediyeler de bizim yaptığımızı yapsınlar ve gelirlerini arttırsınlar” dedi.

Belediyelere yeni gelir kapısı

Metiner Sezer

BAKIRKÖY-  GSM operatörleri, aboneleri rahat iletişim kursun diye yurdun her yerine baz istasyonları kuruyorlar.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu “Türkiye genelinde kurulu baz istasyonlarının hepsi kaçaktı” dedi ve “Kuruldukları yerlerin doğru yerler olup olmadıklarına, çevrelerindeki insanların sağlığına zarar verip vermediklerine dikkat etmeden her yere baz istasyonu kurulmuştu” ifadesini kullandı.

Bakırköy Belediyesi’nin bir senedir mobil GSM operatörleri ile başı dertteydi. Kerimoğlu gelişmeler hakkında şu bilgiyi verdi:

“İlçemizde sağlığa zararlı olan ya da risk taşıyan baz istasyonları vardı. Belediyemiz, bir sene önce bu baz istasyonlarının önemli bir kısmını mühürledi. Bize ‘Usulsüz iş yapıyorsunuz’ diyenler oldu. Çeşitli kanallardan ‘baskı’ yapanlar oldu. Bakırköylü hemşerilerimizi bize karşı organize etmeye çalışanlar oldu. Hepsine direndim. İşin garibi Türkiye’de baz istasyonuyla ilgili kanun da yoktu. Anayasa Mahkemesi 22.09.2010 gün ve 2010/91 sayılı kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının imar mevzuatına tabi olduklarını ve bu alanda belediyelerin denetim yetkisi bulunduğunu belirtti ve belediyemiz lehine karar verdi. 3194 sayılı İmar Kanununu işlettik ve baz istasyonlarıı bir ay içinde kaldırmalarını istedik. Kaldırmaktansa uygun hale getirmeyi kabul ettiler tabii. Geçen hafta GSM operatörleriyle anlaşma imzalandık. Encümen kararı ile baz istasyonu kurulacak yerler belirlendi. Vergisini ödeyen operatörler istasyonlarına kavuştu.”

Baz istasyonlarıyla ilgili kanun olmadığının altını bir kere daha çizen Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu; bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’deki baz istasyonlarının tamamı kanun dışı kuruluydu ve kaçak konumundaydı. Belediyelerin eli kolu bağlıydı. Ne vergi ne de kira alabiliyorlardı. Şimdi bizim izlediğimiz yolu izleyip gelir elde edebilirler.”

Gelirlerimiz kesiliyor

Atatürk Havalimanı ve Veliefendi Hipodromu’ndan elde ettikleri gelirlerin kesildiğine dikkat çeken Bülent Kerimoğlu, “Atatürk Havalimanı’ndan yılda 50 milyon lira geliyordu, o para Ulaştırma Bakanlığı’na verildi. Uçakların ses ve hava kirliliğini Bakırköylü çekiyor. O para ile park ve yeşil alan yapıyorduk o imkân elimizden alındı. Hipodromdan da 10-12 milyon lira alıyorduk, ondan da mahrum kaldık.”

Belediyeler “Orta Hizmet Tuzağı”nda

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu “Nasıl ekonomide ‘Orta Gelir Tuzağı’ varsa belediyecilikte de ‘Orta Hizmet Tuzağı’ var. Belediyelerin bu tuzaktan çıkması ve şehirlerin güzelleşmesi için plan ve proje üretmeleri lazım. O da bütçe ile olur” dedi. Bakırköy Belediyesi’nin  220 bin nüfuslu ilçeye, 250 milyon lira bütçeye sahipken dahi  hizmet vermekte zorlandığının altını çizip “Havalimanı ve hipodromdan 60 milyon lira geliri kaybedince, personel maaşını ödemek ve rutin işleri yapmaktan ileri bir şey yapamaz olduk” dedi.

8 bin iş başvurusu

Bakırköy Belediyesi’nin 2 bin 500 çalışanı olduğunu belirten Kerimoğlu, “Bu sayı dahi Bakırköy Belediyesi için fazla” dedi ve ekledi. “Buna rağmen 8 bin iş başvurusu var. İnsanlar işsiz. Hiç almayacağız, desek dahi birkaç kişi alıyoruz. İşe almalarda ayırım olmaması, liyakat sisteminin işletilmesi lazım.”

 

Vatandaş evini yenileyemiyor

 

İlçe sınırlarında kat artışı yapmamız lazım, yapamıyoruz. Vatandaş, cebinden para harcamadan binasını yenileyebilmeli hâlbuki ama onu dahi yaptırtamıyoruz hemşerilerimize. Kat artışına izin verilmiyor çünkü.  

 

Sahildeki projelerden rahatsızım

 

Bülent Kerimoğlu’na “İlçenizdeki müteahhitler sizden şikayetçi” dedik. “Ben de onlardan şikâyetçiyim” dedi. “Sahildeki projelerin tamamından rahatsızım” ifadesini kullandı. Bakırköy ilçe sınırları içinde inşaat yapan müteahhitlerle uzlaşma olmayacağını belirten Kerimoğlu, “Onlarla uzlaşmak ya da oturup konuşmak demek onlara taviz vermek demektir. Hiç öyle bir niyetim yok. İstedikleri kadar ‘İş yaptırmayan Başkan’ desinler. Tavrımı bozmam.”

 

 

 

  

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak