Tarih : 10.02.2019 - 20:49

10 Ocak 2019 Pazar Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni AKM’nin temel atma töreninde üstlenici firma yetkilileri ile pazarlık yaptı ve süreyi 24 aydan 20 aya, ihale bedelini ise 860 milyon liradan 7850 milyon liraya indirdi… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 40 senedir terörle mücadele ettiğine dikkat çekip “Bu süre zarfında hiçbir cumhurbaşkanı vatandaşa ‘mermi maliyeti nedir’ diye sormadı” dedi.

10 Ocak 2019 Pazar Türkiye Gündemi

10 Ocak 2019 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      KİTAP, DERGİ VE GAZETEDE KDV SIFIRLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni AKM’nin temel atma töreninde konuştu. Erdoğan, kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürüleceğini duyurdu ve “Artık kitapta,  dergide, gazetede KDV olmayacak” dedi.

 

2)      ERDOĞAN PAZARLIK YAPTI; AKM İNŞAAT SÜRESİ 20 AYA, İHALE BEDELİ İSE 850 MİLYON LİRAYA İNDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM’nin inşaatını yapacak olan Fettah Tamince’nin Sembol İnşaat’ı ile  Naci Topsakal’ın Yeni Yapı firması ile pazarlık yaptı. Üstlenici firmalar AKM inşaatının yapım süresini 24 aydan 20 aya, 860 milyon lira olan maliyeti ise 850 milyon liraya indirdi.

 

3)      SANATÇIYLA SANASEVER YENİDEN BULUŞACAKLAR

Yeni AKM temel atma töreninde konuşan Meclis Başkanı Binali Yıldırım; “AKM yeniden gençlerin buluşacağı bir mekân olacak” dedi ve sanatçılarla sanatseverlerin yeniden merhaba deyip kucaklaşacaklarını ifade etti.  

 

4)      MUTFAKTAKİ YANGINDAN HABERİ YOK BU BEYEFENDİNİN

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 12 maddeli seçim bildirgesini açıkladı ve seçim startını verdi. Vatandaşın sebze fiyatlarındaki artışa tepki gösteren Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu; şöyle konuştu:

"Bir zat var biliyorsunuz Saray’da oturuyor. Kin üretiyor, nefret üretiyor, sanıyor ki ben milleti kandıracağım. Geçen Sivas’ta bir konuşma yapıyor. “Ne diyorlar domates, ne diyorlar patlıcan, ne diyorlar sivri biber. Yani düşünün bir merminin fiyatı nedir’ Allah aşkına şu anlayışa bakın. Biber diyen kim? Vatandaş! Domates diyen kim? Vatandaş! Sivri biber diyen kim? Vatandaş! Mutfakta yangın var haberi yok bu beyefendinin. Bu millet, kendisini açlığa mahkûm eden bir siyasi anlayışa ders vermek zorundadır. Konkordato günlük hayatın parçası oldu."

 

5)      HİBİR CUMHURBAŞKANI “MERMİ FİYATI NEDİR” DİYE SORMADI

Kılıçdaroğlu ayrıca Erdoğan’ın “Bir merminin fiyatını bir düşünün. 2 ay Afrin’de leblebi çekirdek mi kullandık? Mermi kullandık, bomba kullandık. Silahlı, silahsız bütün o insansız hava araçları ile bu teröristleri yok ettik. Bu ne domatese benzer ne patlıcana benzer ne sivri bibere benzer. Benim ecdadım Çanakkale'yi fethederken ne yedi, ne içti, bunu biliyorlar mı? Hedef saptırıyorlar. Biz 3-5 kuruş gerekirse fazla veririz; ama bu toprakları namerde yedirmeyiz” şeklindeki sözünü şöyle yorumladı:

“Türkiye, 40 senedir terörle mücadele ediyor. Hiçbir cumhurbaşkanı bugüne kadar vatandaşa ‘mermi fiyatı’, “domates fiyatı” sormadı.”

 

6)      TÜRKİYE İLK DEFA EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 2. Dünya Harbi’nden sonra ilk defa ekonomik özgürlüğünü kaybetti” dedi.

 

7)      “BEKA” DEDİKLERİ KENDİ BEKALARI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “‘Bize oy vermezseniz ülkenin bekası tehlikeye girer’ diye vatandaşı korkutmaya çalışıyorlar” dedi ve Türkiye’nin beka sorunu olmadığını ileri sürdü.  

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhur İttifakı’nın başlattığı “Beka” polemiği henüz bitmemişti ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “mermi” polemiği başlattı ve bu iki polemik Türkiye gündeminde önemli bir yer tuttu.

Erdoğan, muhalefetin sürekli “sivri biber, patlıcan ve domates” dediğine işaret etti ve terörle mücadele eden bir ülkenin “sivri biber, patlıcan, domates” demesine tepki gösterdi ve “Mermi fiyatını bir düşünün. Afrin’de iki ay mermi kullandık. Bu kritik dönemde mermi bulup teröristlerle mücadele ediyorsak bu bir başarıdır. Ecdadımız Çanakkale’de ne yedi, ne içti; bunu biliyorlar mı? Hedef saptırıyorlar” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise terörle mücadelenin bugüne mahsus bir şey olmadığına işaret etti ve Erdoğan’ı eleştirirken “Terörle mücadele 40 senedir sürüyor ve hiçbir cumhurbaşkanı ‘mermi fiyatı’, ‘domates fiyatı’ sormadı” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu ayrıca sivri biber, patlıcan ve domates fiyatlarındaki pahalılığın kendilerinin değil, vatandaşı derdi olduğunu ifade ederek; “Mutfakta yangından haberi yok beyefendinin! Bu millet kendisini açlığa mahkûm eden bu iktidara dersini verecektir” dedi.

Erdoğan, Yeni AKM Temel Atma Töreni’nde inşaatı yapacak olan firma yetkilileriyle pazarlık yaptı. Üstlenici firma inşaat süresini 24 aydan 20 aya, yatırım bedelini ise 860 milyon liradan 850 milyon liraya indirdi. Tam bir kasaba tüccarı kurnazlığı? Eğer bir proje yapılmış ve bu projenin 24 ay gibi bir süre içinde tamamlanacağı ve 860 milyon liraya mal edileceği planlanmışsa, daha kimse onun pazarlığını yapmamalı! Proje, pazarlık demektir zaten. Madem hatır için süre kısaltılabiliyor, fiyat aşağı çekilebiliyor, projeye ne gerek var? Koyun pazarlığı yapar gibi tokalaşın olsun bitsin?

Devleti yönetenlerin her işi duygusala bağlaması çok yanlıştır. Ayaküstü pazarlıklarla bir yere varılmaz. 24 aylık bir projenin 20 aya indirilmesi riskli bir durumdur. Süre, beşte bir kısaltılıyor çünkü. Projeyi tasdik eden mimar ve mühendisler fazla kâr mı verdi de inşaat firması 10 milyon lira indirim yaptı?

 

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak