Tarih : 10.07.2018 - 23:51

10 Temmuz 2018 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini kurdu ve Azerbaycan ve KKTC’yi ziyaret etti… Bakanlar yemin etti ve devir teslimler gerçekleşti… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilk mesajında “Enflasyonu düşüreceğiz” açıklamasını yaptı… Standard & Poor’s, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı yapılmasını eleştirdi. CHP Erdoğan’ın kabinesini “Erdoğan kabilesi” yorumunu yaptı. MHP Lideri Bahçeli kabinenin başarılı olacağından ümitli olduğunu söyledi…

10 Temmuz 2018 Salı Türkiye Gündemi

10 Temmuz 2018 Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN, AZERBAYCAN VE KKTC’Yİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan ve KKTC’ye yaptı. Erdoğan, Azerbaycan ziyaretine Bakü’de Haydar Aliyev Kabri’ni ziyaretle başladı.  Azerbaycan Lideri İlhan Aliyev’i ise Bakü’de ziyaret etti. Erdoğan akşamüzeri de KKTC’yi ziyaret etti.

 

2)      ENFLASYONU DÜŞÜRECEĞİZ

Kabine üyeleri yemin etti. Bakanlıklarda devir-teslimler yapıldı.  4 bakanın milletvekilliği düştü. Berat Albayrak’ın ilk mesajı “Enflasyonu düşüreceğiz” oldu.

 

3)      YENİ KABİNEDEN ÜMİTLİYİM

MH Genel Başkanı Devlet Bahçeli kabineyi  “yeni kabinenin başarılı olacağından ümitliyim” dedi.

 

4)      ERDOĞAN KABİLESİ!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Erdoğan’ın kabinesini  “Yeni kabile” diye tanımladı ve ekledi: “Erdoğan’ın kabilesi!”

 

5)      AİLE KURULU

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise kabineyi değerlendirirken şu ifadeyi kullandı:  “Güya kabine diye adlandırıyorlar ama aile hukukuna uygun bir kurul.” Engin, en olumlu gördüğü bakanın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olduğunu belirtti.

 

6)      BİRER FOTOĞRAFTAN İBARET OLABİLİRLER

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise daha farklı bir kabine değerlendirmesi yaptı ve şöyle dedi: “Yeni kabinede bakanlar, yeni sistemle birlikte yetkisiz eleman haline gelmiştir. Birer fotoğraftan ibaret olabilirler.”

 

7)      ERDOĞAN, MERKEZ BANKASI BAŞKANINI GÖREVDEN ALABİLECEK

Yeni kararname ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 76 makama üst düzey yönetici atama yetkisi verildi. TM Merkez Bankası Başkanı ve yardımcısı, PPK üyelerinin yanı sıra rektörler, TUİK Başkanı, ÖSYM Başkanı, TRT Genel Müdürü, RTÜK hariç düzenleyici, denetleyici kurum başkan ve üyeleri, MSF Başkanı ve üyelerinin de aralarında bulunduğu yöneticileri Cumhurbaşkanı atayacak bundan sonra. Yeni sistem Erdoğan’a, dört seneliğine atadığı bu yöneticileri, görev süreleri bitmeden görevden alma yetkisi veriyor.

 

8)      DOLAR SÖZ DİNLEMİYOR

Kabinede isimleri açıklanır açıklanmaz 4.51 TL’den 4.75 TL’ye yükselen dolar gün içine bir miktar duruldu ve günü 4.70 TL’de kapadı.  

 

9)      TREN KAZASININ ACISI DEVAM EDİYOR

Tren kazasında hayatını kaybedenlerin toprağa verilmesine devam edildi. Olay yerindeki inceleme sona erdi. Henüz hukuki bir açıklama olmadı ama belli ki, suç “yoğun yağan yağmura” yüklendi!

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye’nin gariplikleri saymakla bitmez. 24 Haziran Seçimi ile birlikte “Başkanlık Sistemi”ne girildi. Erdoğan, “Bana ‘Başkan’ deyin” dedi ve o da dendi. Açıklanan kabine yemin de etti. Fakat hukuk yok! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi nasıl yöneteceğini belirleyen, bakanların görevlerini tarif eden hukuki altyapı yok! Ha, “Kervan yolda düzülür” bizim atasözümüzdür: Bir hikmeti var ki atalarımız söylemiş! Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle çözeceğiz bu hukuksuzluğumuzu!

Da… ABD Doları anlamıyor bizi. Biz Erdoğan’a güveniyoruz. Ne dese onu kanun kabul ederiz.  16 sene hiç harta yapmamış olan Erdoğan, şimdi mi yapacak? Asla yapmaz ama dedim ya ABD Doları bizim bu güvenimizi anlamazdan geliyor ve hâlâ 4.70 TL seviyesinde seyrediyor!!!

Neyse ki, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Enflasyonu düşüreceğiz” açıklaması yaptı da Erdoğan’ın “Faiz neden, enflasyon sonuç” sözüne kıl olan Batı’ya olumlu bir mesaj vermiş oldu. Dolar da bu mesajdan hissesine düşeni alacaktır mutlaka! Aklı varsa alır; almadığı takdirde Osmanlı tokadını yer oturur!..

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de Standard & Poor’s çıktı. ABD merkezli bu reyting şirketi, Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilmesini eleştirdi. Hain!

Yeni kararnamenin Erdoğan’a Merkez Bankası Başkanı’nı görevden alma yetkisini vermesi de önümüzdeki günlerde çok tartışılan konulardan biri olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı kararnameleri açıklandıkça, eleştirilecek olan hadiselerin sayısı artacağa benziyor. El yordamıyla yol almanın bir sonucudur bu!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak