Tarih : 11.10.2018 - 23:19

11 Ekim 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yatırımların yapılmayacağı, sıkı para politikalarına devam edileceği ve kamu tasarrufuna riayet edileceği hususunda hazırlanan “Orta Vadeli Program ve Mali Plan”ı imzaladı. Plan Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdi… ABD yetkilileri, Rahip Brunson’ın yarın serbest bırakılacağı yönünde açıklamalar yapmaya başladı… S&P, Türkiye’nin resesyona girebileceği yorumunu yaptı.

11 Ekim 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

11 Ekim 2018 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN 2019 PROGRAMINA YENİ PROJE ALINMAYACAĞINI BİLDİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı “Orta Vadeli Program ve Mali Plan” Resmi Gazete’de yayımlandı. Erdoğan, tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacağını bildirdi.

 

2)      BAHÇELİ CHP’YE AİT İŞ BANKASI HİSSELERİNİN HAZİNE’YE DEVRİNE DESTEK VERDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “CHP denetim ve yönetimindeki İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri için yasal düzenleme yapabiliriz” açıklamasına destek verdi ve “Hazine’ye devri için gerekeni yaparız” dedi.

 

3)      CHP HİSSELERİYLE UĞRAŞMAK BİR TENEZZÜL MESELEDİR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri ile ilgili karar hakkında “Kafayı İş Bankası hisselerine taktı. Yapabilir. Bu bir tenezzül meselesidir” ifadesini kullandı ve şöyle dedi: “En son Kenan Evren tenezzül etmişti, kanun CHP’ye geri verdi. Böyle bir durum olursa, bütün hukuki yol ve yöntemlerle itiraz ederiz.”

 

4)      RAHİP BRUNSON YARIN SERBESTBIRAKILACAK MI?

Rahip Brunson’ın yarın sabah İzmir’de duruşması var. Yaklaşık 2 aydır ev hapsinde tutulan Brunson’ı bugün akşamüzeri ABD’nin Türkiye Maslahatgüzarı Jeffrey M. Honenier ziyaret etti.

 

5)      İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN VALİLERE ZAM GENELGESİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu valilere gönderdiği genelgede “stokçulara takip edin” talimatı verdi ve bu emirlere uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu’na göre gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanmasını istedi.

 

6)      ENFLASYONLA MÜCADELE KAPSAMINA GİREN ÜRÜNLER TESPİT EDİLİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na dahil edilecek ürünler tespit edilmeye çalışılıyor.  

 

7)      KRİZİ DEĞİL, ALGIYI YÖNETİYOR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “Krizi değil, algıyı yönetiyor” ifadesini kullandı ve halkın perişan olduğunu iddia etti.

 

8)      HANGİ MALDA İNDİRİM YAPILACAK BİLMİYORUZ

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, enflasyonla mücadele programıyla ilgili konuşurken; “Hangi malda ne kadar indirim olacak bizde bilmiyoruz” açıklamasını yaptı.

 

9)      ENFLASYON KADAR İŞÇİYE ZAM YAPIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise işçi maaşlarına dikkat çekti ve “Enflasyon yüzde 30 ise İşçi bana yüzde 30 zam yapın diyecek” dedi ve iktidarın bu talebi kırmak için enflasyonu düşük göstermeye çalıştığını ileri sürdü.

 

10)  TÜRKİYE EKONOMİSİ RESESYONA GİREBİLİR

 Standard & Poor’s, Arjantin ve Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonlarının 2018 başından bu yana kaydadeğer stres, baskı altında olduğunu belirtti. S&P Global, yıl başından bu yana TL’nin yüzde 40’a yakın, Arjantin Pesosu’nun da neredeyse yüzde 50 değer kaybettiğini belirtti.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkenin içinde bulunduğu krizi “dalga” diye değerlendirdi ve o “dalga”nın aşıldığını söyledi. Erdoğan’a göre zaten “dış düşman”ların açtığı bir “ekonomik savaş”tı ve güçlü Türkiye bu savaştan birkaç ay içinde zaferle çıktı. Hepsi lafügüzaftı tabii!..

Yiğidi öldür ama hakkını yeme. Erdoğan’ın ayakları yere değdi. Ki, bu önemli bir karardı ve ilk olumlu gelişme Erdoğan’ın “Orta Vadeli Program ve Mali Plan”ı imzalaması oldu. Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğü giren bu plan uygulanır mı uygulanmaz mı bilmiyoruz ama imzalanıp yayımlanması dahi bir aşamadır!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 81 il valisine gönderdiği genelge var bir de ki, tam burada bir anekdotu hatırlatmakta fayda var:

Sene 1980. Kenan Evren askeri darbe yapmış; cumhurbaşkanı olarak her konuda ahkam kesti bir dönem. Din konusunda da konuşuyor, sosyal meseleler hakkında da talimatlar yağdırıyordu… Sık sık “Ben ekonomistim” dediği de oluyordu.

Emekli Korgeneral Abdullah Tırtıl da İstanbul Belediye Başkanlığı görevine atanmıştı. O da Kenan Evren gibi her şeyi biliyordu! Ayrıca Kenan Evren’in gözüne girmesi de lazımdı!

Tırtıl Paşa belediyeciliği bilmiyordu belki ama kendisinden emindi. 1984 yılında yapılan seçimlere kadar sürdürdüğü bu görevi bihakkın yaptı! Ne de olsa Jandarma Genel Komutan Yardımcılığı ve 2. Ordu Komutanlığı yapmıştı. Belediye başkanlığı mı yapamayacaktı?

Hepsini sayacak değilim ama bir örnekle anlatmaya çalışacağım size Tırtıl Paşa'nın ne mahir bir belediye başkanı olduğunu!

Tırtıl Paşa, İstanbul'da çok çeşitli fiyatlardan baklava satıldığını görüyor. Olacak şey mi bu? Hemen müdahale ediyor tabii ve talimatını veriyor; “Fıstıklı baklava (o günkü fiyatla) 16 liradan, cevizli ise 14 liradan satılacak” diye!

Güllüoğlu Baklavaları sahibi Hacı Mustafa Güllü, işinin âşığı bir ustadır. Kalite ve standardından taviz vermektense canını vermeye razıdır. Paşa'nın koyduğu bu narh şaşkına çeviriyor onu. Bir yolunu bulup Tırtıl Paşa'nın huzuruna çıkıyor ve "Paşam" diyor. "Benim bu fiyattan baklava satmam mümkün değil." Kaliteli baklava için her şeyden önce Urfa Tereyağı kullanmak gerektiğini izah etmeye çalışıyor.  Yüzde 20 oranında fıstıkta kullanılsın ki, lezzeti olsun baklava. "Hem ayrıca" diyor rahmetli Hacı Mustafa Güllü, "Bal şerbeti de dökerim ben yaptığım baklavaya."

Tırtıl Paşa, asker adam. Tükürdüğünü yalayacak değil ya; "Ben anlamam" diye kestirip atıyor: "Fiyat bu. Üstüne çıkana ceza keserim." Kesiyor da!

Hacı Mustafa Güllü naçar kalıp baklava üretiminden vazgeçiyor. Vazgeçmesine vazgeçiyor ama tezgâha bir şey de koyması lazım. Müşteri var. O kadar çalışan var. Dükkanı kapatıp gidecek hali yok yani.

Zeki adam. Süt, şeker ve undan meydana gelen bir tatlı üretiyor ve adına "Sütlü Nuriye" dediği bu ürünü Tırtıl Paşa'nın dediği fiyatın altında satmaya başlıyor. Yemesi hafif olduğu için tüketicinin hoşuna gidiyor bu tatlı ve kısa sürede meşhur oluyor...

Bu anekdot, insan sağlığına zarar vermeden çalıyı dolanma durumunu anlatıyor. Hep öyle olmayabilir. Sonu mutlu bitmeyebilir.

Erdoğan’ın bakanları seferber oldu ve “Ceza keseriz” tehdidiyle çarşıya daldılar. Arkalarında valiler ve zabıtalar var. Ters tepebilir bu durum! Ekmeğin kalitesi düşebilir mesela! Ki, çok risklidir bu!

Aman ha aman; Tırtıl Paşa olmayın! Kenan Evren’in gözüne girmeye değil de vatandaşın gözüne girmeye bakın.

  

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak