Tarih : 12.01.2019 - 13:48

11 Ocak 2019 Cuma Türkiye Gündemi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin çevreci olduğunu iddia etti ve bu seçimde bez torba ve kenevirden yapılmış file dağıtacaklarını söyledi. Çevre düşmanı olan diğer partilerin ise sokaklara naylon poşetlerle döküleceklerine vurgu yaptı… ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Mısır’da yaptığı açıklamada “İsrail’in kendisini savunacak bir askeri güce erişmesini destekleyeceklerini” bildirdi.

11 Ocak 2019 Cuma Türkiye Gündemi...

11 Ocak 2019 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      AK PARTİ ÇEVRE DOSTU, DİĞERLERİ ÇEVRE DÜŞMANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Ak Parti’nin çevreci, diğer partilerini ise çevreci olmadığını söyledi. Erdoğan şöyle dedi:

“Çevreci parti AK Parti şu anda ana muhalefet naylon poşetlerle sokağa dökülebilir. Ama biz naylon poşetlere savaş açtık. Bu seçimlerde biz bez torbalar ve kenevirden yapılmış olan filelerle inşallah meydanlarda olacağız.”

 

2)      BAHÇELİ “ZİLLET İTTİFAKI” DİYOR, BEN “İLLET İTTİFAKI” DİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’lilerin Kemal Kılıçdaroğlu’nın ödeyeceği tazminatları finanse etmek için fon oluşturduklarını hatırlattı ve “Yalan destekleme fonu oluşturan CHP ve birlikte yol yürüdüğü kesimlerin yegane sermayesi iftira, manipülasyon, hakaret, gerilim ve kutuplaşma olacağı anlaşılıyor” dedi. Erdoğan, Cumhur İttifakı Ortağı Devlet Bahçeli’nin “Zillet İttifakı” dediği karşı ittifak için “Ben onlara ‘zillet ittifakı’ diyorum” ifadesini kullandı.

 

3)      ABD, SURİYE’DEN 150 ASKERİNİ ÇEKTİ

ABD, Suriye’nin kuzeyindeki birliklerini resmen çekmeye başladı. YPG’nin kontrolünde bulunan HaSeke’deki Rimeilan üssünden 150 ABD askerinin 10 askeri araçla Irak’a gönderildiği bildirildi. çekti.

 

4)      ABD’NİN ÇEKİLDİĞİ YERLER ESAD REJİMİNE BIRAKILMALI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova: “Eğer ABD çekilecek olursa, boşalan yer Esad Rejimine bırakılmalı” dedi ve Suriye rejimi ile Kürtler arasındaki diyaloğun artırılmasını istedi.

 

5)      KAZDIKLARI HENDEKLERE GÖMÜLECEKLER

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Hem sahada hem masada varız” dedi ve Suriye’deki terör örgütleri için “Kazdıkları hendeklere gömülecekler” ifadesini kullandı.

 

6)      ORTADOĞU STRATEJİK İTTİFAKI MISIR VE ÜRDÜN’Ü BİR AYAYA GETİRDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Mısır’da yaptığı konuşmada "Orta Doğu Stratejik İttifakını" kurmaya çalıştığını söyledi ve şöyle dedi:

"Bu çaba, Körfez İşbirliği Konseyi üyelerini, Mısır ve Ürdün'ü bir araya getiriyor. Bugün bu ülkelerden Orta Doğu Stratejik İttifakının (MESA) sağlamlaşması için bir sonraki adımı atmalarını istiyoruz."

 

7)      ABD, İSRAİL’İN KENDİNİ SAVUNACAK ASKERİ KAPASİTEYE SAHİP OLMASINI DESTEKLİYOR

İsrail'in bölgedeki askeri gücüne destek vermeye devam edeceklerini ifade eden Pompeo şunları kaydetti:

"ABD, İran rejiminin saldırgan maceraperestliğine karşı İsrail'in kendisini savunma hakkına tam destek veriyor. İsrail'in bunu kararlı bir şekilde yapacak askeri kapasiteye sahip olmasını sağlamaya devam edeceğiz."

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Bugün Erdoğan “Ak Parti ‘çevre dostu’, diğerleri ‘çevre düşmanı’ anlamına gelen ifadeler” kullandı. Erdoğan ayrıca Cumhur İttifakı dışındaki ittifaklara “Sayın Bahçeli ‘Zillet İttifakı’ diyor, Ben ise ‘İllet İttifakı’ diyorum” dedi… Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar PKK ve YPG terör örgütlerini kastederek; “Onları kazdıkları hendeklere gömeceğiz” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirirken, “ABD’nin boşalttığı yerlerin Esad Rejimine bırakılmalı” açıklamasını yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “İsrail’in kendine savunması için askeri gücüne artırmasına destek vereceğiz” dedi.  

Bugünkü haber başlıklarından bazılarını bilhassa seçtim. Bu sözleri mercek altına almakta fayda var. Erdoğan, “Ak Parti çevre dostu, diğer partiler çevre düşmanı” dedi. Bu sözün arkasında bu seçimde sokaklara afiş ve bayrak asmama kararları var. Gayet yerinde bir karar. Hem çevre kirliğine neden oluyordu o afişler, hem de lüzumsuz bir harcamaydı. En çok afiş ve bayrak asan Ak Parti’nin böyle bir karar alması elbette ki takdire şayan bir davranıştır. Da… Ak Parti 16 senedir yapıyordu bu işi. Ayrıca diğer partilerin çok üzerindeydi astığı bayrak ve afiş sayısı. Bu sene afiş asmama kararı almasından dolayı “çevreci” olduğunu değil de “çevreci olmaya adım attığı”nı söylemek daha doğru olurdu. Hele, diğerleri için “çevre düşmanı” ifadesini kullanması hiç de akla uygun bir söylem değildir. Siyasetin bu kadar ucuzlatılmaması lazım!..

Ya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Onları, kazdıkları çukurlara gömeceğiz” şeklindeki sözlerine ne demeli? Bu sözün patenti Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait ve aylar önce sarf ettiği bu sözü o kadar çok kullandı ki, eskidi. Akar, kendisini eylemle gösterse daha doğru olmaz mı?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD’nin boşalttığı yerlerin Esad Rejimine bırakılmasını istedi. Bu duruşun arkasında Rusya’nın Esad’a desteğinin devam ettiğini ve Esad ile PYD’nin anlaştığına vurgulandığını görüyoruz. Oyun kuruyor yani. Diğer tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Mısır’da verdiği mesaj var. Pompeo Orta Doğu turunda Mısır ile Ürdün’ü bir araya getirdi ve onlara “İsrail’e askeri desteklerinin sürdüğü” mesajını verdi. Dünyaya ise Mısır ile Ürdün’ü bir araya getirdiğini duyurup “Orta Doğu’da benim sözüm geçer” mesajı verdi.

Bu söz ve mesajlardan Türkiye’nin kendisine ders çıkarması ve oyuncu olmayı bırakıp oyun kurmayı öğrenmesi gerektiğinin farkına varması gerekmektedir.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak