Tarih : 11.02.2019 - 23:13

11 Şubat 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tanzim satış noktaları ile birlikte meyve ve sebze fiyatlarının yarı yarıya düştüğünü bildirdi ve “Bununla kalmayacak” diyerek; “Temizlik malzemesi, pirin, bulgur, mercimek de satacağız” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, spekülasyona izin vermeyeceklerini söyledi.

11 Şubat 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

11 Şubat 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BULGUR, PİRİN VEE MERCİMEK DE SATACAĞIZ

Ankara’da 15 yerde, İstanbul’da 51 yerde tanzim satışlar başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediyelerin başlattığı tanzim satış ile fiyatların yarı yarıya düştüğünü bildirdi ve bununla kalmayıp temizlik malzemeleri,  pirinç, bulgur, mercimek da satacaklarını açıkladı.

 

2)      SPEKÜLASYONA İZİN VERMEYECEĞİZ

Hazine ve maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış noktalarındaki fiyatlarla ilgili olarak; “Bu fiyatların yayılmaya başladığını tüm Türkiye göreceğiz. Amaç da bu zaten… Spekülasyon yapmak, fahiş kâr, fahiş fiyat koymak isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyor. Benzin, mazot, doğalgaz da pahalı! Döviz kurundaki artışla birlikte market tezgâhındaki ürünlerin fiyatı da arttı. Pazardaki sebze meyve fiyatları da katlandı. Çocuk bezi zam şampiyonu oldu. Giysi fiyatlarında da artış yaşandı tabii ama vatandaş zaruri ihtiyaçlarını karşılama derdine düştüğü için konfeksiyon mağazalarındaki artışla hiç ilgilenmedi! Çocuk bezi problemini de eski usul bez donla aştı!

Hükümet soğan zammını ithalatla dengeledi. Elektrik ve doğalgaza yüzde 10 indirim yapmışsa da döviz kurundaki artışla birlikte yaptığı zamlardan dolayı fiyatlar hâlâ fahiş… Benzin, mazot ve otogaza sürekli zam yapıyor!..

Döviz kurundaki artışı “iç” ve “dış” düşmanlara bağlayan hükümet, sözüm ona “milli” ve “yerli” olmanın ayrıcalığını sivri biber, patlıcan ve domates zammını da “iç” ve “dış” düşmanların sırtına yükleyip “tanzim satış noktası” sistemine geçti. “Siz, spekülasyon yapar fiyatları artırırsanız ben de tanzim satış noktaları kurar vatandaşıma ucuz meyve sebze yediririm” dedi yani.   

Devlet zerzevatçı olur mu? Eğer 1,5 ay sonra seçim varsa, değil “zerzevatçı”, “kuru bakliyatçı” dahi olur ki, nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün pirinç, nohut ve mercimek de satacaklarını söyledi!

Şu bir gerçek ki; Ankara’da kurulan 30, İstanbul’da kurulan 51 tanzim satış noktasının önünde uzayan kuyruklar Türkiye’ye yakışan bir görüntü arz etmiyordu! Vatandaş, iki kilo patates almak için şu kış gününde saatlerce kuyrukta beklemez! Tanzim satış noktasından iki kilo patates alan kişi 2, bilemedin 3 lira kazanır ki, değmez. Ha, değiyorsa;  zaten konuşmaya gerek yok! Türk insanı “2 lira daha ucuz alacağım” diye saatlerce patates kuyruğunda bekliyorsa bu görüntü, ülkenin tahminlerden de kötü bir durumda olduğunu göstermesi bakımından üzücü bir görüntüdür.

(Allah korusun) ülkede tabii afet olsa ve Akdeniz’in meyve – sebzesi büyük şehirlere getirmede zorluk yaşansa, “hadi” dersin, “devlet vatandaşı aç, açık bırakmasın, getirsin!” Öyle bir şey de yok! Devlet, “düşman” ilan ettiği aracı ve toptancıya ders vermek maksadıyla “zerzevatçı” oldu. Hem de “stopaj” vergisi ödeyen, “kira” veren, “işçi” istihdam eden, “nakliye” ödeyen, “benzin” kullanan, “elektrik” tüketen ve sattığı ürünler yüzde 30 fire veren zerzevatçıya ders veriyor! Nasıl yapıyor bunu? Üreticiden aldığı malı aynı fiyatla tüketiciye satarak yapıyor! Peki, ödediği nakliye bedeli, işçi ücreti, kullandığı elektrik ve benzin parasını ne yapıyor? Ne yapacak? Onu da vatandaşa yükleyecek tabii. Neresinden bakarsanız bakın, vatandaşın kârı, saatlerce kuyrukta beklemekten öte bir şey olmayacaktır!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak