Tarih : 11.07.2018 - 21:34

11 Temmuz 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ve KKTC’ye yaptığı ziyaretler esnasında gazetecilerin sorularını cevapladı ve dolar kuru ile faizin yakın zamanda düşeceği sözünü verdi. Erdoğan ayrıca Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacağını bildirdi… Mayıs ayı cari açık rakamları beklenenin üzerinde gerçekleşti ve 5 milyar 900 milyon dolar oldu. 12 aylık cari açık ise 57 milyar 600 milyon doları buldu… Dün Standard & Poor’s açıklama yapmıştı, bugünde Moody’s açıklama yaptı ve “İzlemedeyiz” dedi. Adnan Oktar, suç örgütü liderliğinde gözaltına alındı. Oktar, hakkındaki iddiaları reddetti ve İngiliz derin devletinin oyunu” ifadesini kullandı.

11 Temmuz 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

11 Temmuz 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      DOLAR KURU DA FAİZ DE KISA ZAMANDA DÜŞECEK, BU KADAR EMİN KONUŞUYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ve KKTC yolunda gazetecilere yaptığı açıklamada doların düşeceğini söyledi ve ekledi: “Bu kadar emin konuşuyorum. Faizin de düştüğünü göreceksiniz.”

 

2)      BİR BAŞKAN YARDIMCISI DAHA YOLDA

Bir yardımcı daha alacağının sinyalini veren Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’nın Savunma Bakanlığı’na bağlanabileceğini bildirdi.

 

3)      NATO ZİRVESİNDE TÜRKİYE VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’deki NATO Zirvesi’ne katıldı. Sonuç bildirgesinde “Türkiye ile dayanışma vurgusu” yapıldı.

 

4)      DEVLETİ YÖNETECEK BAŞKA ADAM MI BULAMADINIZ DA DAMADA TESLİM ETTİNİZ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, kabineyi eleştirdi ve  “adam mı bulamadılar” diye sorarak; şöyle konuştu: “Türkiye’nin idaresini güvenecek ailesinden başka kimse bulamadı mı da Hazine’yi damadına teslim etti?”

 

5)     TARIMDA TAMAMEN DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kabinenin yanlış seçim olduğuna vurgu yaptı ve şöyle konuştu: “Adamın yürüyüşüne bakarsanız, ilerdeki köye ne zaman varacağını anlarsınız. Erdoğan ve kabinesi yolun başında ama adımları belli. Tarımda bütünüyle dışa bağımlı hale geldik. İnşallah dedikleri olur da Türkiye tarım ürünü ithal etmekten kurtulur!”

 

6)     HEPSİ YALAN. HEPSİ İNGİLİZ OYUNU

 “Adnan Hoca” diye tanınan Adnan Oktar, askeri suç, çocuk istismarı, şantaj gibi suçlardan dolayı örgüt lideri iddiasıyla gözaltına alındı. Hakkındaki iddiaları reddeden Oktar, “Hepsi İngiliz derin devletinin işi” dedi.

 

7)      HAYATINI KAYBEDEN 301 MADENCİNİN YAKINLARI YIKILDI

Soma Davası’nda karar çıktı. Soma A.Ş. eski Patronu Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık berat etti. Soma Faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin yakınları verilen cezayı az buldu. 

 

8)      MOODY’S YAKIN TAKİP’TE

Moody's bir açıklama yaptı ve Erdoğan kabinesini izlemeye aldığını bildi. “Yeni hükümetin politika platformunu, ortaya çıktıkça izleyeceğiz” ifadesine yer veren Mood’y’s, şu açıklamayı yaptı: “Bu izleme, ekonomideki güveni iyileştirmek ve Türkiye'nin geniş cari açığının zorunlu finansmanını sağlayabilme becerisini güvenceye almak ve dış geri ödeme gerekliliklerini karşılamak konusunda kilit rol oynayacaktır.”

 

9)     CARİ AÇIK DA TIPKI ENFLASYON GİBİ BEKLENENİN ÜSTÜNDE ÇIKTI

Cari açık, Mayıs 2018 ayında 5 milyar 300 milyonluk beklentiyi aştı ve 5 milyar 890 milyon olarak gerçekleşti. 12 aylık cari açık 57 milyar 600 milyon dolar oldu.

 

10)  UNUTULMAZ ACI

23 yıl önce 11 Temmuz günü Sırpların Müslüman oldukları için Srebrenitza’da katlettiği 8 bin 372 kişi anıldı. Kimliği tespit edilen 35 kişi daha toprağa verildi.

 

11)  NSU DAVASINDA TEK TUTUKLU SANIĞA ÖMÜR BOYU HAPİS

Almanya’da 5 yıldır süren NSU davası nihayet sonuçlandı.  8’i Türk 10 kişiyi öldürmekten tutuklu bulunan tek tutuklu sanığa ömür boyu hapis cezası verildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, cinayetin arkasında kim varsa hepsinin ortaya çıkarılması lazım” dedi. Hayatını kaybeden 8 Türk’ün akrabaları da karara tepki gösterdi.

 

12)  ABD, ÇİN’E KARŞI BAŞLATTIĞI TİCARET SAVAŞINDA BİR HAMLE DAHA YAPTI

ABD, Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşını bir adım daha ilerletti ve yüzde 10 vergi uygulayacağı 200 milyar dolarlık ürünlerin listesini yayımladı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Ak Parti 24 Haziran Seçiminden zaferle çıktı. Erdoğan başkan oldu. (Bu tanımı bilhassa kullandım. Her ne kadar ‘Cumhurbaşkanı’ deniyorsa da Erdoğan “Başkan”, getirdiği sistem de “Başkanlık Sistemi”dir. Dolayısıyla beğensek de beğenmesek de “Başkan” diyeceğiz. Aha ben dedim.) Kabine üyeleri yemin etti. Erdoğan’ın bir başkan yardımcısı vardı, bugün ikincisinin yolda olduğu haberini verdi.

De… Dolarda garip şeyler oluyor! Bu kadar olumlu gelişmeye rağmen ha bire yükseliyor! Gerçi Erdoğan bugün “Emin konuşuyorum. Dolar inecek. Yakında faizin de indiğini göreceksiniz” dedi ama doların inatçılığı üstünde! Erdoğan’a nispet yaparcasına, O konuştukça yükseliyor. Erdoğan’ın kabinesini açıkladığı 9 Temmuz 2018 Pazartesi akşamı Dolar/TL 4.51’di. Bu akşam 4.84 (saat 21.00 itibariyle) seviyesine yükseldi! BIS ise 91.200’lere düştü! Evet, birkaç yabancı yatırımcı borsadan çıktı ve piyasayı allak bullak etti onların bu hareketi ama “bazı hainler” deyip geçiştiremez Türkiye bu krizi. Domino etkisi yapmaya başlarsa iş içinden çıkılmaz hale gelebilir!

Temennimiz, Erdoğan’ın dediğinin olması ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hünerini gösterip peş peşe gelen bu dalgaların durulmasını sağlamasıdır. Malum, reyting şirketleri de konuşmaya başladı ki, onların olumsuz konuşması Türkiye’nin başını fazlasıyla ağrıyor! Dikkat edilmezse IMF’nin kucağına oturma riski var. Aman dikkat!

Türkiye bu gelgitleri bir an önce def etmeli ki, dünya ticaret savaşını lehine çevirecek pozisyon alsın.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak