Tarih : 13.06.2018 - 16:12

12 Haziran 2018 Salı Türkiye Gündemi

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, “Millet Kıraathanesi” projesinin çarpıtıldığından yakındı ve “Kıraathaneyi kumarhane diye anladılar ve anlatıyorlar” dedi… CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, verdiği sanayi ve teknoloji yatırım sözünü tekrarladı… İyi Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener ise 5 yıl içinde her yıl 50 milyar dolarlık sanayi yatırımı yaparak işsizliği önleyeceklerini açıkladı… ABD ile Kuzey Kore liderleri bir araya gelip nükleer silahsızlanma taahhüdünde bulundular… IMF Başkanı Lagarde, dünyanın üzerinde kara bulutların dolandığına dikkat çekti…

12 Haziran 2018 Salı Türkiye Gündemi

12 Haziran 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ESKİŞEHİR TÜRK DÜNYASI EĞİTİM BAŞKENTİ

Ak Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’deydi. Miting konuşmasına “Eskişehirliler demokrasinin kıymetini bilirler” diye başlayan Erdoğan,  Eskişehir’e “Türk Dünyası Eğitim Başkenti” unvanını verdi.

 

2)      İNCE’NİN DİYARBAKIR MİTİNGİNE KATILANLARIN ÇOĞU HDP’LİYMİŞ

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de Muharrem İnce’nin Diyarbakır mitingiyle ilgili konuştu ve şöyle dedi: “İstihbarattan aldığım bilgiye göre mitinge katılanların tamamına yakını HDP’li. Bir tane Türk bayrağı yok. Bunların kimlerle oturup kalktıkları ortada!”

 

3)      MİTİNGDE AK PARTİLİ KARDEŞLERİM DE VARDI

Muharrem İnce, Kayseri’de yaptığı mitingde Erdoğan’a cevap verdi:

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Erdoğan’ın “Diyarbakır Mitingi” ile ilgili iddiasını Kayseri’de cevapladı ve şöyle dedi:

''Dün Diyarbakır'daydım. Erdoğan çıkmış bugün 'Muharrem İnce'nin mitingine HDP'liler de gitmiş' diyor. Erdoğan, Diyarbakır'da mitingimde AK Parti'li kardeşlerim de vardı. Kimseyi dışlamıyorum. Başı açık başı kapalı yok. 81 milyon herkesi kucaklayacağım. Bu ülkeyi barıştıracağım.”

 

4)      MİT’İN GÖREVİ MUHALFETİ İZLEMEK MİDİR?

İnce, Erdoğan’a MİT üzerinden de yüklendi ve şu ifadeyi kullandı: “Benim mitingime katılanlarla ilgili istihbarattan bilgi almış! İstihbaratın görevi muhalefeti izlemek midir? İstihbaratı siyasi amaçla kullandığın için darbe girişimini eniştenden öğrenmek zorunda kaldın!”

 

5)      SARAYDA KİLOSU 5 LİRA OLAN BEYAZ ÇAY İÇİYOR

İnce, Türkiye’de israf ekonomisi uygulandığını iddia etti ve örnek olarak da Beştepe Külliyesi’ni gösterdi. “Erdoğan, sarayında kilosu 5 bin lira olan beyaz çay içiyor. Sarayın bahçesine diktiği hurma ağaçları meyve vermemiş. Fransa’dan teknik elemanlar gelmiş ve yeraltında ısıtma yapmışlar.”

 

6)      HER YIL 50 MİLYAR DOLARLIK FABRİKA YATIRIMI

 

İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Malatya’da konuştu. Çok iyi hazırlandıklarını ifade eden Akşener, “Beş yıl içinde her yıl 50 milyar dolar yatırım yapıp fabrika açacağız. Yüzde 11 olan işsizliği yüzde 5’e indireceğiz” dedi.

 

7)      O DANIŞTAY ÜYESİ GÖREVDEN ALINSIN

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu, Muharrem İnce hakkında yorumda bulunan Danıştay Üyesi Aysel Demirel’in istifa etmesini ya da Danıştay üyeliğinden alınmasını istedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Bir partinin genel başkanı mahkemeye hâkim tayin ederse, orada hukuk yoktur.”

 

8)      TERÖRÜ ORTADAN KALDIRINCAYA KADAR KUZEY IRAK’TA KALACAĞIZ

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kandil operasyonu hakkında bilgi verirken şu ifadeyi kullandı: “Terörü ortadan kaldırana kadar Kuzey Irak’ta kalacağız.”

 

9)      DÜNYANIN ÜZERİNDE KARA BULTLAR DOLANIYOR

IMF Başkanı Christine Lagarde, dünya ekonomisindeki gidişatın şimdilik iyi olduğunu ancak ufukta kara bulutların arttığına dikkat çekti ve en karanlık bulutun da ülkeler arasında yaşanan güvensizliğin olduğunu ifade etti.

 

10)   ABD – K. KORE ARASINDA NÜKLEER SİLAHSIZLANMA TAAHHÜDÜ

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı tarihi görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıktı. Hedeflerinin Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmak olduğunu söyleyen Trump, “Doğru zaman geldiğinde Kuzey Kore’ye gideceğim” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Seçimlere 12 gün kala, partilerin iktidar olmaları halinde stratejik hedeflerinin ne olacağı üç aşağı beş yukarı netlik kazandı. Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı olan Ak Parti, hizmet politikalarına devam edeceğinin altını çizerken; küçük ortak MHP, “Önemli olan devlet. Gerisi teferruat” fikrinden hareket ediyor. Millet İttifakı’nı oluşturan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi sanayi ve teknoloji yatırımından söz ediyor. Cumhur İttifakı, terörü silahlı mücadele ile yok etme hususunda kararlılık gösterirken; Cumhur İttifakı ekonominin iyileşmesiyle birçok kavganın biteceği yönünde sinyaller veriyor. Millet İttifakı “iş” ve “alın teri” sözü verirken; Cumhur İttifakı ise “Millet Parkı”, “Millet Kıraathanesi” ve “bedava kek” sözü veriyor. Millet İttifakı, “demokrasi” ve “hukuktan”tan söz ederken; Cumhur İttifakı “İç” ve “Dış Düşman” tehdidine işaret ediyor. Millet İttifakı, “kardeşlik” ve “barış”tan dem vuruyor. Cumhur İttifakı ise kendisinden olmayan herkesi “terörist” ilan etmeye devam ediyor.

Bu arada dünya değişiyor. Dünya devleri bir yandan “nükleer silahsızlanma” mücadelesi verirken, bir yandan da “hangi ülkeyi nasıl bir ekonomik baskı altına alabilirim” diye strateji üstüne strateji geliştiriyorlar. Türkiye’nin “kek” verip “oy” alma gibi küçük hesapları bir kenara bırakıp büyük düşünmesi lazım. Yoksa devlerin ayakları altında ezilir gider! IMF Başkanı Christine Lagarde’ın işaret ettiği kara bulutlar, Türkiye’nin de üzerinde dönüyor çünkü.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak