Tarih : 12.01.2019 - 22:53

12 Ocak 2018 Cumartesi Türkiye gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düne kadar “İllet İttifakı” diye aşağıladığı “Millet İttifakı”nı “Nasipsizler” diye adlandırdı!.. Erdoğan, eski Türkiye olsaydı Irak’ın paramparça edilmiş, Suriye’de ise terör koridorunun açılmış olacağının altını çizdi… İDLİB’de kontrol Tahrir el Şam güçlerine geçti… CHP’li 22 milletvekili Sakarya Tank ve Palet Fabrikası’nı ziyaret edip fabrikanın satışına direniş gösteren işçilere destek mesajı verdiler.

12 Ocak 2018 Cumartesi Türkiye gündemi

12 Ocak 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TERÖR ÖRGÜTLERİYLE DANS ETMEYİ MARİFET SAYDINIZ, ONLAR BAŞINIZA BELA OLACAKLAR

Erdoğan ABD ve AB’ye isim vermeden çok ağır konuştu. Erdoğan şöyle dedi:

“Terör örgütleriyle dans etmeyi marifet sayanlar bin pişman olacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Türkiye'ye diz çöktürmenin hesaplarını yapanlar  bugün kendi yönetimlerindeki kargaşaların üstesinden gelemiyorlar. PKK’sı, YPG'si,  FETÖ'sü, DEAŞ'ıyla, eninde sonunda kendi başlarına bunlar bela olacak!"

 

2)      NASİPSİZ MİLLET İTTİFAKINA 31 MART GÜNÜ DERSİNİ VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan “nasipsizler” diye adlandırdığı millet ittifakına ise şu mesajı verdi:

CHP gibi, HDP gibi nasipsizler önümüzde seçimlerde önümüzü kesmek için ittifak kuruyorlar. Karşı da Bahçeli’nin tabiri ile zillet benim tabirim ile illet ittifakı var. Bu illet ittifakına 31 Mart akşamı düşünmediği bir hesabı, bir dersi vereceğiz.

 

3)      CUMHURİYET, SELÇUKLU VE OSMANLI’NIN DEVAMIDIR

Erdoğan’ın gündeminde cumhuriyet de vardı.  Cumhuriyetin Osmanlı’nın bir devamı olduğunu ileri süren Erdoğan; şu yorumu yaptı:

“Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir aslında. Cumhuriyet,  Selçuklu'nun, Osmanlı'nın bir devamı mesabesindedir. Bunu farklı olarak telakki  etmeye çalışanlar, öyle anlatmaya çalışanlar var ama bu yanlışa biz asla  düşmedik, düşmeyeceğiz." 

 

4)      EĞER ESKİ TÜRKİYE OLSAYDI IRAK PARAMPARÇA OLURDU

Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer Türkiye eski Türkiye olsaydı bugün Suriye’de o terör koridoru da kurulmuştu. Irak paramparça edilmişti. Biz önümüze getirilen konuların ardındaki gerçekliğini bildiğimiz için aynı yolda yürümeye devam ediyoruz.”

 

5)      İDLİB, HAYAT TAHRİR-İ ŞAM KONTROLÜNE GEÇTİ

İdlib’de kontrol El Kaide kökenli teröristlerin kurduğu Hayat Tahrir-i Şam’ın (HTŞ) eline geçti. Varılan anlaşma uyarınca Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), HTŞ’nin etkin olduğu İDLİB kent merkezi ve pek çok kasabada temel hizmetleri yürüten “Kurtuluş Hükümeti” adlı bir sivil oluşumun yönetmesini kabul etti.

 

6)      MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR SINIR BİRLİKLERİNİ DENETLEDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’daki sınır birliklerini denetledi. Komutanlar ve Mit Başkanı Fidan’dan kritik bir toplantı yapan Bakan Akar, "Soçi’deki mutabakat doğrultusunda ateşkesin ve istikrarın devamı için her türlü gayret gösterilmektedir. Rusya ile bu konudaki yakın işbirliğimiz devam ediyor" şeklinde konuştu. 

 

7)      ÇAVUŞOĞLU, POMPEO İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile çekilme sürecini görüştü. Pompeo, “Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz” dedi.

 

8)      CHP’Lİ 22 MİLLETVEKİLİ SAKARYA TANK VE PALET FABRİKASI İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ

CHP’li 22 milletvekili Sakarya Tank Palet Fabrikası işçilerine destek maksadıyla fabrikada ziyaret ettiler. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,  Tank Fabrikası demek Türk silahlı kuvvetleri (TSK) demek, Mehmetçik demektir” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

ABD askeri Irak’a girdi. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, 14 Aralık 2003 günü Tikrit yakınlarındaki bir çiftlik evinde yakalandı. Tutuklanan Saddam, yargılanmak(!) üzere mahkemeye sevk edildi.  Irak’ta üç parçalı bir yönetim kuruldu. Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006 günü sabah saat 06.00’da idam edildi“Arap Baharı” rüzgârı Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da sürekli esti. En son Suriye’yi de vurdu ve Mart 2011’de Suriye’de iç savaş çıktı! ABD’nin Irak’ta kurduğu üç parçalı hükümet sistemi Suriye’de de kuruldu ve Suriye’nin kontrolünü ele geçiren Rusya, Suriye topraklarından oluşturduğu koridor sayesinde sıcak denize inme hayalini gerçekleştirdi. Arada bir aykırı sesler çıksa da Irak ABD’nin, Suriye de Rusya’nı kontrolüne girmişti. Bütün bu acı olaylar Ak Parti’nin iktidar olduğu dönemde gerçekleşti.  

Hâl böyle iken Erdoğan bugün Kocaeli’nde yaptığı konuşmada “Eğer Türkiye eski Türkiye olsaydı bugün Suriye’de o terör koridoru da kurulmuştu. Irak paramparça edilmişti” dedi. Başka bir deyişle “Ak Parti iktidarları sayesinde Suriye’de koridorun açılmadığını, Irak’ın parçalanmaktan kurtulduğunu” söyledi. Erdoğan’a sormak lazım: Irak daha fazla nasıl parçalanırdı? Suriye toprakları üzerinde Akdeniz’e açılan koridoru, koridordan saymıyor musun? 6 milyon Suriyeli ülke içinde evinden oldu! 6 milyon Suriyeli ise ülkesini terk etmek zorunda kaldı! Türkiye 4 milyona yakın Suriyeli mülteciyi kabul etti! Türkiye ne yaptı da Suriye ve Irak, bu felaketten az zararla çıktı?

Suriye’de ÖSO vardı ve TSK’nın verdiği destekle girdiği İDLİB’i kontrol ediyorlardı. Onlar da dün El Kaide kökenli Tahrir el Şam (HTŞ) ile anlaştı ve İDLİB HTŞ’nin kontrolüne girdi. Menbiç ise PYD’nin kontrolünde. PYD ise Esad Rejimiyle anlaştı ve şehrin yönetimini rejim güçlerine teslim etti.

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Devlet Bahçeli’nin “Zillet İttifakı” dediği “Millet İttifakı”na “İllet İttifakı” demesi yetmemiş olacak ki, bugün onlara “Nasipsizler” dedi. Nasip “Allah-ü Teala’nın her kişiye, her canlıya uygun gördüğü şey, kısmet” anlamına gelmektedir. Erdoğan, Allah-ü Teala’nın “Millet İttifakı”nı cezalandırdığını ve onları ihsanından mahrum ettiğini söylüyor!

Allahü Teâlâ çok cömerttir ve ihsanları boldur ama kendisine asi olanları cezalandırması da O’nun adetleri arasındadır. Erdoğan’ın bu hali ilimden mi kaynaklanıyor, cehaletten mi bilinmez ama Allah-ü Teâlâ’nın “Cumhur İttifakı”nı her türlü güzel şeylerle nasiplendirdiğini, Millet İttifakı’nı ise yanlış yolda oldukları için cezalandırdığını söyleyebiliyor.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak