Tarih : 13.06.2018 - 22:19

13 Haziran 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, sürekli olarak “terörist başı” diye suçladığı Selahattin Demirtaş’ın bugün ilk defa “Cumhurbaşkanı adayı” olamaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Demirtaş’ı ziyaret ettiği için Muharrem İnce’nin de terörist olduğuna vurgu yaptı… Muharrem İnce, Erdoğan’ı açık oturuma davet etti ve “Çırak, dediğin benden niye korkuyorsun? Gel, dilediğin televizyon kanalında tartışalım” dedi… Meral Akşener ise Kandil operasyonuna dikkat çekip “Ana kuzularını iç siyasetinize malzeme yapmayın” diye seslendi.  

13 Haziran 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

13 Haziran 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMANIN ŞARTLARI OLMALI

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan, seçim çalışmalarını Karadeniz’de sürdürdü; Trabzon ve Rize mitinginde konuştu. Selahattin Demirtaş’ın adaylığına itiraz eden Erdoğan şöyle dedi:

“53 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan birinin adaylığı yanlış. Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olması lazım. İnşallah düzeltilir. Neymiş? Mahkûm değil de tutukluymuş? Tutukluluğunun nedeni önemli!”

 

2)      CHP DE TERÖR DESTEKÇİSİ

Erdoğan’ın teröre destek vermekle suçladığı örgütlerin arasında CHP de vardı. Erdoğan’ın açıklaması şöyle oldu: “CHP. Ankara’dan İstanbul’a Kandil’in destekledikleriyle yürümedi mi?”

 

3)      SEN NASIL BİR ‘ÇAKMA USTASIN Kİ, ÇIRAKTAN KAÇIYORSUN!”

Muharrem İnce Ordu ve Giresun’daydı. Erdoğan’ın istifa çağrısına cevap vererek; şöyle konuştu: “Bay Muharrem, diyor. Birinci çıkamazsan siyaseti bırakır mısın, diyor. Bırakırım ama bir şartım var. Bir televizyon kanalında karşıma çık ve tartışalım seninle. ‘Ben ustayım’ diyorsun. Bana da ‘çırak’ diyorsun. Sen nasıl bir çakma ustasın ki, çıraktan kaçıyorsun?”

 

4)      HER MAHALLEYE BİR KREŞ

İnce, Erdoğan’ın “Millet Kıraathanesi” projesine temas edip “O her mahalleye kıraathane açacak ya, ben de her mahalleye bir kreş açacağım” dedi.

 

5)      MİT, MUHARREM İNCE’Yİ İZLEME TEŞKİLATI MI?

İnce, Erdoğan’ın “İstihbaratçılardan aldığım bilgiye göre İnce’nin Diyarbakır mitingine gelenlerin hepsi HDP’liymiş” şeklindeki sözlerini şöyle cevapladı:

“Milli İstihbarat Teşkilatı’nın adı MİT: Me.İ.Te.  “Oldu sana, Muharrem’i İzleme Teşkilatı! Muharrem İnce’yi takip edeceğine patlayan bombaları takip etsin!”

 

6)      ANA KUZULARINI İÇ SİYASET MALZEME YAPMAYIN

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Sivas ve Tokat’ta konuştu. Terör meselesine temas eden Akşener; şu ifadeyi kullandı: “Ana kuzularını iç politika malzemesi yapıyorlar. Sıfır terörle teslim aldıkları ülke ne hale geldi” dedi. 

 

7)      BEKA VE ZEKA SORUNU

Erdoğan’ın muhalefet liderlerini “beka sorunu” olmakla suçladığına işaret eden Akşener, “Öyle bir şey var mı bilemem ama kendisinin beka, yanındakilerin zekâ sorunu olduğunu biliyorum!”

 

8)      ESAS HAİN TARIMI BU HALE GETİRENDİR

Akşener, Son zamanlarda herkese “hain” denildiğine dikkat çekti ve “Esas hain, tarımı bu hale getirenlerdir” dedi.

 

9)      ERDOĞAN SİZİNLE ALAY EDİYOR

Akşener, Erdoğan’ın “Kek var. Simit de koydum” sözlerini tekrarlayıp “Alay ediyor kardeşim sizinle, alay” dedi. Sözlerine “Gençler işsizse o ülkede huzur olmaz” diye devam eden Akşener; “Biz gençlerimize istihdam imkânı hazırlayacağız. İş veremezsek, 500 lira işsizlik maaşı vereceğiz” dedi.

 

10)   HUZUREVİNDEN AYRILAN GENÇLERE SINAVSIZ MEMURLUK SÖZÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gittiği Kartal’da huzurevi ziyaret etti. 18 yaşını doldurduğu için kaldığı Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan çıkarılan çocukları, sınavsız devlet memuru yapacakları sözü verdi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “18 yaşındaki çocuğu devlet kapanın önüne koyuyor. 18 yaşındaki çocuk nasıl tutunacak hayata? Kız çocukları ne yapacak?”

 

11)   SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A RET

Anayasa Mahkemesi, HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebini reddetti.

 

12)   KAHRAMANMARAŞ SEL ALTINDA KALDI

Kahramanmaraş’ta öğleden sonra aniden bastıran yağmur sele neden oldu. Kentte yağışla birlikte fırtına da etkiliydi. Bazı yapıların çatıları uçtu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Seçimlere 11 gün kaldı. Erdoğan, “Vakit Türkiye vakti” diyor Muharrem İnce, “Vakit jübile vakti!”  Erdoğan, “Bay Muharrem” diyor. Muharrem İnce, “Bay Bay Recep” diye karşılık veriyor. Erdoğan’ın “millet kıraathanesi” projesi var, İnce’nin “Kreş” projesi. Erdoğan “Terör” diyor. Akşener “Ana kuzularını iç politika malzemesi yapmayın” çağrısı yapıyor. Bunlar normaldir. Seçim sathı mailinde olur. Hatta hoş olduğunu söylemek de mümkün. İçinde zeka var çünkü.

De…

Bazen kantarın topuzu kaçıyor. Terör meselesi mesela… Terörle ilgili yapılan açıklama ve sarf edilen sözlerin dozu çok yüksek oluyor.  Bilhassa Erdoğan’ın sözleri. Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, teröre destek vermek ve onlarla işbirliği yapmak iddiasıyla tutuklandı ve Edirne Cezaevi’nde yatıyor. Suçu sabit görülürse daha da yatacak.

Fakat şu da bir gerçek: Yasa, onun cumhurbaşkanı adayı olmasında bir sakınca görmedi ve Demirtaş aday oldu. CHP Cumhurbaşkanı Muharrem İnce, Türkiye’yi barıştırmak iddiasıyla yola çıktı ve rakiplerinin hepsini ziyaret edip “başarı” diledi. Edirne’ye gidip cezaevindeki Demirtaş’ı da ziyaret etti.

Erdoğan, Demirtaş’ı 53 Kürt vatandaşın ölümünden sorumlu tutuyor ve onun terörist başı olduğunu iddia ediyor. Dolayısıyla Muharrem İnce’yi de teröre destek vermekle suçluyor. Bugün yaptığı açıklamada Demirtaş’ın aday olmaması gerektiğini savunan Erdoğan’ın bu iddiaları siyasetin esnekliğini zorlayan, “suçluluğu mahkeme kararıyla sabit olmayan kişinin suçsuzluğunu” söyleyen “suçsuzluk karinesini” ayaklar altına alıyor. Cumhurbaşkanı da dâhil hiç kimsenin böyle bir iddiada bulunma hakkı yoktur. Hele hele cumhurbaşkanı adayı kişileri böyle bir suçla itham etme yetkisi hiç yoktur.

İki düşman kardeş daha dün bir araya geldi ve ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim, nükleer silahsızlanma anlaşması yaptı. Hâl böyle iken Türkiye’de liderler birbirine terörist demesi hiç yakışık almıyor. Rakibini “terörist” olmakla itham eden kişi velev ki cumhurbaşkanı oldu, diyelim. Onun cumhurbaşkanlığından kime ne faydası olur?

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak