Tarih : 13.01.2018 - 21:14

13 Ocak 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye çattı. Fırat Kalkanı’nda yapılanı yapıp Afrin’deki teröristler teslim olmazsa orayı başlarına yıkarız” çıkışını yaptı. Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nun büyük bir yalancı olduğunu iddia edip Ege adalarıyla ilgili sorusunu cevaplarken “Sen onu git orayı teslim edenlere sor” dedi. Yerel Mahkeme, AYM’nin görev gaspı yaptığını açıkladı… Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “AYM sınırı aştı” yorumu yaptı… CHP Lideri Kılıçdaroğlu “1940’ların Almanya’sında ne yaşanmışsa, bugün Türkiye’de o yaşanıyor” dedi… Meral Akşener, HÖH’ün takipçisi olacaklarını söyledi.

13 Ocak 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

13 Ocak 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BÖYLE MÜTTEFİK OLMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti Elazığ İl Kongresi’nde konuştu. “Suriye’deki terör örgütünü destekleyen müttefiklerimizi bir kez daha kendilerini test etmeye davet ediyorum” diyen Erdoğan; şöyle konuştu: “Suriye’de terör örgütüne ABD’nin göndermiş olduğu silah sayısı 4 bin 900 TIR. Bunları biz biliyoruz. Böyle müttefik olmaz!”

 

2)      “BİR HAFTAYA KALMAZ NE YAPACAĞIMIZI GÖRÜRLER.”

Erdoğan sözlerine “Kimse zekâmızla alay etmesin” diye devam edip Fırat Kalkanı’nı örnek vererek; sözlerini şöyle tamamladı: “İDLİB operasyonu ile bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz.  Afrin’de teröristler teslim olmazsa orayı başlarına yıkarız. Münbiç’te bize verilen sözler yerine getirilmezse kendi göbeğimizi keseceğiz. Bir haftaya kalmaz ne yapacağımızı görecekler.”

 

3)      “KONUŞURSAM ALTINDAN KALKAMAZSIN!”

Başbakan Binali Yıldırım Niğde’de yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’nun Ege adalarıyla ilgili sorusunu cevapladı. “Beni konuşturma. Konuşursam altından kalkamazsın” diyen Yıldırım, “O adaları bana soracağına, git kim teslim ettiyse ona sor” cevabını verdi.

 

4)      AYM GÖREV GASPI YAPIYOR

Yerel Mahkeme, “Anayasa Mahkemesi, kendini bizim yerimize koymuş; görev gaspı yapmıştır” açıklamasını yaparak; “Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir hak ve yetkisi yoktur” ifadesini kullandı.

 

5)   AYM SINIRI AŞTI

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin gazeteci Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği “hak ihlali” kararı ile “Anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aştığını” bildirdi.

 

6)   1940’LARIN ALMANYASI

Mahkemenin kararına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdroğlu, “1940’ların Almanya’sında ne yaşanıyorsa Türkiye’de de bugün o yaşanıyor. Hitler’in Almanya’sında Adalet Müşaviri vardı. Dönemin hâkimlerine şunu söylüyordu: “Vereceğiniz her kararda kendinize ‘Benim yerimde Führer olsa ne karar verirdi’ sorusunu sorun” diyordu. Bugün Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan bazı hâkimler, Führer Yargıcı benzeri hareket ediyorlar. Biliyorum, bunu söyledim diye hemen fezlekeler düzenlenecek, savcılar harekete geçecekler! Geçmezseniz namertsiniz.”

 

7)      KARAR GEÇERLİDİR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar geçerlidir” dedi.

 

8)      HÖH’ÜN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Kütahya’da konuştu. Akşener, Halk Özel Harekâtı’nın (HÖH) takipçisi olacaklarını bildirdi.  

 

9)      KENDİNİ YAKTI HABER OLMADI

Bir gün önce 39 yaşındaki Sıtkı Aydın isimli işçi geçinemiyorum demiş ve Meclis’in önünde kendini yakmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu işçi Aydın’a seslenip “Sevgili işçi kardeşim. Zaten Meclis’in fonksiyonu önemli ölçüde bitti. Neden gidip kendini Saray’ın önünde yakmadın” diye sordu. Kılıçdaroğlu haber hakkında ise şu açıklamayı yaptı: “Gazetelere baktım. Birinci sayfada bile yer almadı. Neden? Korku ve baskı var da ondan!”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye polemikler ülkesi oldu. İşin garipliğine bakın ki, polemik hâlâ prim yapıyor ülkede. Tek fark; dozun her gün artıyor olması. “Altın vuruş”a doğru gidiyor yani. Onun da şu mahzuru oldu: “Polemik” ile “gerçek” arasındaki perde yırtıldı. “Polemik” ne, “gerçek” ne bilinmiyor; iyice karıştı! En belirgin örneği Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği “hak ihlali” kararında yaşandı.

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını açıklamasına rağmen yerel mahkeme Altan ve Alpay’ı tahliye etmedi. O yetmezmiş gibi “AYM görev gaspı yapıyor” açıklaması yaptı.  Yerel Mahkemenin böyle üst perdeden konuşması kendiliğinden olmadı tabii. Ak Parti İktidarı sürekli mahkemeyi cesaretlendirici açıklamalar yaptı ve “AYM, çizgisini aştı” türü beyanatlar verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İflas eden bir yargı sistemiyle karşı karşıyayız” diyerek; şu açıklamayı yaptı: “Hitler Almanya’sında hangi koşullar varsa, bugün Türkiye’de aynı koşullar var. Sayın Yıldırım diyor ki, ‘İlk mahkemenin kararı geçerlidir. Dosya oradadır.’ İlk hüküm geçerliyse o zaman Yargıtay’ı da Danıştay’ı da kapat. AİHM’den çık. Hâkimleri Saray’a taşı. Saray’dan talimat gelsin, hâkim karar versin.”

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinde gerçek payı var. Mahkeme, AYM kararına uyup iki yazarı tahliye etseydi; Ak Parti’nin o karar ve uygulamaya itirazının bir anlamı olurdu. “Kanunlara saygılı ama sonuca itiraz ediyor” denirdi. Fakat o yerel mahkemeyi AYM’ye karşı kullandığı izlenimi vermekten çekinmedi. Bu da Ak Parti’nin ne Anayasa’yı ne de mahkemeyi takmıyormuş gibi bir görüntü verdi. Ki, riskli bir durumdur bu; hem de çok riskli! Hiçbir kişi ve kurum, kanunların üstünde olamaz çünkü.

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak