Tarih : 03.11.2018 - 22:41

3 Kasım 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Bugün 3 Kasım 2018. Ak Parti’nin iktidara gelişinin 16.ncı yıl dönümü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirversi’nde yaptığı konuşmada Danıştay’ın “Gençlik Andı” kararını eleştirdi ve “Bu milletin ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin eseridir” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu ise şöyle dedi: “Danıştay kararını vermiştir. Gerekçesi sağlam, yerinde bir karardır. Karara uyulması lazım.”  Temel Karamollaoğlu, Numan Kurtulmuş’u yalakalıkla itham etti.

3 Kasım 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

3 Kasım 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BU METİN EZANI TÜRKÇE OKUTMAK İSTEYENLERİN ESERİDİR

Erdoğan İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Gençlik Zirvesi’nde konuştu ve Danıştay'ın öğrenci andı kararını eleştirdi. Kararı iyi niyetli bulmadığını söyleyen Erdoğan, "Bu metin ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin eseridir" ifadesini kullandı. 

 

2)      DANIŞTAY GEREKÇESİNİ VERDİ, UYULMASI LAZIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeminde Öğrenci Andı vardı. Kılıçdaroğlu, “Danıştay kararını vermiştir. Gerekçesi sağlam, yerinde bir karardır. O karara uyulması lazım” dedi.

 

3)      MAHALLİ SEÇİMDE İTTİFAK KAPISI BİR AÇILIYOR, BİR KAPATILIYOR

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Herhangi bir siyasi meselede mutabakat sağlanamamışsa cumhur ittifakı biter diye bir şey yok” dedi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise “Tamamıyla ‘ipler koptu’ diye bir şey yok” deyip ittifak kapısının açık olduğu yolunda sinyal verdi.

 

4)      TERÖR GRUPLARI BİR AN ÖNCE MENBİÇ’İ TERK ETMELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terör örgütleri Münbiç’i bir an ön terk etmeli” dedi.

 

5)      YAPTIRIMLARI EŞ ZAMANLI KALDIRDIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yaptırımlarıyla ilgili konuştu. Başından beri yaptırım kararlarına karşı olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “ABD’nin attığı adım üzerine biz de eş zamanlı olarak kaldırdık” dedi.

 

6)      İRAN’A UYGULANAN AMBARGODAN TÜRKİYE MUAF

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İran ambargosu hakkında bilgi verdi ve “Bilgiler Türkiye’nin yaptırımdan muaf tutulacağı yönünde” dedi. Pekcan ayrıca “İran komşumuz. İran ile enerji anlaşmamız var, almasak bile ödeme yapmamız lazım” açıklamasını yaptı.

 

7)      CEMAL KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLMESİ TALİMATI ÜST MAKAMDAN GELDİ

Erdoğan, Washington Post gazetesine yazdığı makalede, Emri Kral Selman’ın verdiğine bir an bile inanmadım. Ancak, talimatın üst makamdan geldiği kesindir. Katilin Türkiye’ye gönderilen 18 kişi arasında olduğunu biliyoruz” ifadesini kullandı.

 

8)      NUMAN KURTULMUŞ YALAKALIK YAPMASIN

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Cihangir İslam’ın sözlerini çarpıtmakla suçladığı” eski Genel Başkanları Numan Kurtulmuş’u kast ederek; “Herkes bilsin ki, yalakalarla bu ülke ayağa kalkmaz” dedi. Numan Kurtulmuş, Cihangir İslam için “Senin zihniyetin batıldır. Senin duruşun batıldır” demişti. Temel Karamollaoğlu, Eski SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş için “Yalaka” benzetmesini yaptı.

 

9)      BABAYİĞİTSENİZ ÇIKIN DOĞRUYU SÖYLEYİN

Karamollaoğlu, hükümetin adaletsizliği adalet diye sunduğunu ileri sürdü ve SP Milletvekili Nazır Cihangir İslam hakkında başlatılan soruşturmaya temas ederek; şöyle dedi:

“Türkiye’nin bekası ile AK Parti’nin bekası aynı kefeye konulamaz. Ne ulemadan ne de ilim erbabından bir tane eleştiren çıkmıyor. Ne hâkimler gerekeni yapabiliyor ne de gazeteciler doğruyu söylüyor. Babayiğitseniz çıkın doğruları söyleyin bakalım!”

 

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Siyasetçiler durup durup Danıştay’ın “Öğrenci Andı” kararını gündeme getiriyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gün “Ben Türküm ama Türkçü değilim” deyip puan alıyor. Başka bir gün “Bu andın metni, ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin eseridir” deyip puan alıyor. “Başka bir gün “Bizim tek bir andımız var; o da İstiklal Marşı’dır” deyip puan alıyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli de nemalanıyor tabii. “Andımız Türk milletine mensubiyet şuurunun tezahürüdür” dedi mesela. O yetmedi, “Türküm demek suç mu? Doğruyum demek yanlış mı” sorularını sordu. Mesele Türklük olunca laf da çok oluyor. Bahçeli “Bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti, üzerinde yaşayan millet ise Türk’tür” deyip kestirip attı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mahrum kaldı, sanmayın; o da doldurdu küfesini. “Danıştay kararını verdi. Gerekçeleri son derece sağlamdır. Herkes yargı kararına uymak zorundadır” dedi topladı puanı. “Erdoğan’ın Külliye’de topladığı Danıştay hâkimlerini aşağılaması, onları küçümsemesi, azarlayarak meydan okuması insanın ağrına gidiyor” dedi gene topladı.

İnsanın esas ağrına giden ne biliyor musunuz? İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ya da 10. Yıl Marşı… Hangisi olursa olsun, illa bir ideoloji için söyleniyor, ya da bir ideoloji için kaldırılıyor ya; insanın esas ağrına giden budur! Erdoğan’ın lafı döndürüp dolaştırıp “Ezan” konusuna getirmesi de “siyasi rant” avcılığından öte bir şey değildi!

İdeolojisiz bir şeyi kalmadı şu güzelim ülkenin. Her şeye ideoloji yükleniyor ve onun üzerinden siyaset yapılıyor! Yazık bu ülkeye; kıymayın!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun bugünkü çıkışı çok yerinde ve doğru bir çıkıştı. Numan Kurtulmuş, SaadetPartisi Genel Başkanı olduğu dönemde Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam’ın yaptığı konuşmalara benzer sayısız konuşma yapmıştı. Şimdi Ak Parti Başkanvekili ve Cihangir İslam’a “Senin zihniyetin batıldır” diye tepki verdi. Kendini inkârdır bu! Temel Karamollaoğlu da Kurtulmuş’u yalakalıkla itham etti ve bu ülkenin yalakalarla ayağa kalkamayacağına vurgu yaptı. Çok doğru bir ifade… Yalakalıkla kimse bu ülkeye hizmet edemez ve faydalı olamaz. Hâlbuki Numan Kurtulmuş’un duruşu dahi hizmetti Saadet Partisi’nin başında olduğu dönemde!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak