Tarih : 04.11.2018 - 22:01

4 Kasım 2018 Pazar Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la görüştüğünü ve Halk Bankası meselesini hallettiğini söyledi… Erdoğan ayrıca teşkilatına “MHP’yi incitici sözlerden sakının” talimatı gönderdi… Son günlerin en popüler ismi olan Melih Gökçek, “Cumhur İttifakı bu ülkenin tartışılmaz ittifakıdır“ diye tweet attı… Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 6 bin 399 üründe fahiş fiyat artışı tespit ettiklerini duyurdu.

4 Kasım 2018 Pazar Türkiye Gündemi

4 Kasım 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TRUMP’LA GÖRÜŞTÜM, HALK BANKASI MESELESİ TAMAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşme sonunda Halkbank meselesinin netliğe kavuşturulduğunu belirtti. Erdoğan şöyle dedi: “Trump, ‘Hazine ve Maliye Bakanı’na hemen talimat vereceğim’ dedi ve sonra arayıp görüşmelerin devam ettiği yönünde bilgi verdiler.” Gözler, 10-11 Kasım günü Erdoğan ve Trump’ın Paris’te yüz yüze yapacağı görüşmeye çevrildi.

 

2)      MHP’Yİ İNCİTİCİ SÖZ SÖYLEMEYİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti teşkilatlarını, MHP ile gereksiz polemiklere kapı açacak eylemlerden uzak durmaları konusunda uyardı ve “MHP’yi incitici sözler söylemeyin” dedi.

 

3)      CUMHUR İTTİFAKI TARTIŞILMAZ

Son günlerin paylaşılamayan belediyeci Melih Gökçek, “Cumhur İttifakı bu ülkenin tartışılmaz ittifakıdır“ diye tweet attı.

 

4)      CHP – İYİ PARTİ – SP İTTİFAKI YOK AMA İŞBİRLİĞİ NEDEN OLMASIN?

İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener, “İş birliği, güç birliği” deyip CHP ve Saadet Partisi ile aralarında muhtemel ittifak için açık kapı bıraktı ama İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “CHP’de liderlik problemi var” dedi ve CHP’nin kendi içindeki problemi düzene koymadan seçimden başarı elde etmesinin imkânsız olduğunu ileri sürdü!..

 

5)      ÖĞRENCİ ANDI, ÖCALAN İSTEDİ DİYE KALDIRILDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,” Öğrenci Andı” polemiğine başka bir pencereden girdi ve şu ifadeyi kullandı: “Andımızın kaldırılması ilk defa “Çözüm Süreci”nde Öcalan tarafından talep edildi. Daha sonra da kaldırıldı!”

 

6)      81 BİN 666 ÜRÜN DENETLENDİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 81 bin 666 ürün denetlendiğini açıkladı ve 6 bin 399 üründe fahiş fiyat artışı tespit edildiğini bildirdi.

 

7)      PIRIL PIRIL HALLER  YAPACAĞIZ, YER ARIYORUZ

Bakan Pekcan ayrıca “Hal Kanunu” değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu ve şöyle dedi: “Tüm engelleri aşacağız. Siyasi destek arkamızda. Buralar yap işlet modeliyle profesyonel bir şirket tarafından yönetilsin, gurur duyacağımız pırıl pırıl bir proje olsun istiyoruz. Yer belirlemeye çalışıyoruz.”

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Kim ne iş yaparsa yapsın, başarılı sonuç elde etmek istiyorsa o işi bir sistem dâhilinde yapması lazım. Türk toplumunda da, toplumu yöneten iktidarlarda da sistemli çalışmak diye bir şey yok! Maalesef yok! Hani, “yumurta ağzına gelme” durumu var ya, her işimiz öyle! En hafifinde “istim arkadan gelsin” düşüncesi hâkimdir.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son günlerde pek bir cevvalleşti. Kendi personelini, belediye zabıtasını sokağa saldı ve bugün 81 bin 666 ürünün denetlendiklerini duyurdu. 6 bin 399 üründe fahiş fiyat artışı tespit ettiklerini bildirdi.

Soru şu? Fahiş fiyattan neyi kastediyorsunuz? Bir gün önceki fiyatlara göre mi tespit ediliyor bu fahişlik, yoksa girdi maliyetleri ilave edildikten sonra mı tespit ediliyor? Bir gün önceki fiyata göre yapılmışsa, akaryakıta, doğalgaza, ithal ürüne gelen zamlar giydirilmeden tespit edilen fiyata fahiş fiyat demek adaletli midir? Giydirilmiş fiyatlarla yapılmışsa kim yapmıştır bu giydirmenin tespitini? Belediye zabıtası yapmışsa yanılma payı yüksektir! Kaç gıda mühendisi çalıştırdıklarını açıklayabilir mi acaba Bakan Pekcan?

Bakan Pekcan, esnafın ve sanayicinin “gerektiği zaman silkelenen dut ağacı” olmadığı bilmesi lazım. Devlet “korkutan” değil, “koruyan” güçtür. Koruyabilmesi için de birlikte teşrikimesai yapması lazım. Sen piyasayı kendi haline bırak, sonra bir gün kalk denetleme yap! Bunun bir mantığı yoktur!

Hakeza ‘Hal Yasası’ meselesi; Türkiye’de “komisyoncu” esnafının “kan emici” olduğu yönünde bir şehir efsanesi vardır! Başı sıkışan, bu efsaneye sarılır. Ayıptır, günahtır. Bu ülkede “komisyoncu” esnafı ne kadar fırsatçıysa, meseleleri halının altına süpüren hükümetler de o kadar fırsatçı ve sorumsuzdur! Komisyoncuya gelinceye kadar, çiftçi var, köylü var, nakliyeci esnafı var, gübre var, tohum var, mazot var, ilaç var… Sen bunların hepsini unut, meydana çıkıp “Hal Yasasını değiştiriyoruz” diye hava at! Önlerinde onlarca engel var ki, “Tüm engelleri aşacağız” diyor ve Hükümet’in arkalarında olduğunu söylüyor. Adam dövmeye mi gidiyor da Hükümet’i arkalarına aldı, anlayamadım! Henüz yer bile belirlenmemişler ama “profesyonellikten” bahsediyor Sayın Bakan. Gurur duyacakları pırıl pırıl bir proje istiyor! Madem bu kadar kolaydı, bugüne kadar neden yapmadınız?

Fırıncılara baskı yapıldı. Kimi iflas etti, kimi gramajla oynayamadığı için kaliteyi bozdu. Bu mu denetim?

İşinizi doğru yapın, doğru!..

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak