Tarih : 06.11.2018 - 22:32

6 Kasım 2018 Salı Türkiye Gündemi

Bugün Türkiye gündemi oldukça yoğundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Senin nasibin yok” dedi. Erdoğan ayrıca “Türkiye’nin refah seviyesi yükseldiği için et ithal etmek durumunda kaldığını” ifade etti… Kılıçdaroğlu, Ak Parti için “Ak Parti demek pahalılık demek. Ak Parti iktidarı demek enflasyon demektir. Ak Parti demek işsizlik demektir” tanımlamasını yaptı… MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Enflasyon canavarı başını kaldırdı” dedi. İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise çalışanlara derhal “kriz zammı” yapılmasını istedi.

6 Kasım 2018 Salı Türkiye Gündemi

6 Kasım 2018 Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BAY KEMAL, SEN NASİPSİZSİN, NASİPSİZ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada sağlık, eğitim ve ulaştırma alanlarında yaptıkları hizmetlere temas etti ve sözü Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da gerçekleştirilen 29 Ekim Resepsiyonu’na katılmamasına getirdi ve şöyle dedi:

“Beyefendi Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu Ankara'da yapılır diyor, sen bizim nice kutlamamıza katılmadın, sen çıktın Tandoğan'da, Kızılay'da yürüdün, senin hayatın meşru olmayan yollarda geçti. Biz o gün 10 bin vatandaşımızla birlikte Cumhuriyet bayramımızı kutladık. Senin nasibin yok, nasibin!”

 

2)      GEREKİRSE İTHAL EDER VATANDAŞIMIZA UCUZ ET YEDİRTİRİZ

Erdoğan,  Türkiye’nin kısa sürede et ithalatı yapmaz hale getirileceğini vurgulayarak; şu açıklamayı yaptı:

“Vatandaşımıza ucuz et yedirmekte kararlıyız. Gerekirse cari açığı düşünmeden ithale gider piyasayı balanse ederiz.”

 

3)      İRAN YAPTIRIMINI KESİNLİKLE KABUL ETMEYİZ

Erdoğan, ABD’nin İran yaptırımıyla ilgili soruyu değerlendirirken, “İran’dan 10 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. Bu yaptırıma kesinlikle uymayız. Vatandaşımın soğuktan donduracağız değiliz” dedi.

 

4)      ABDE ASKERLERİ SURİYE’DE YPG İLE DEVRİYE GEZMEYE BAŞLADI

Erdoğan ayrıca ABD askerlerinin Suriye'de YPG ile ortak devriye yapmasıyla ilgili olarak, "Kabul edilebilir bir şey değil. Böyle bir durum sınırda ciddi olumsuzluklara neden olur. Sayın Trump'ın bununla ilgili süreci durduracağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

 

5)   TÜRKİYE’DE SİYASET ÇÖKTÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cemal Kaşıkçı Cinayeti ile ilgili yatığı konuşmada “Ellerini kollarını sallaya sallaya geldiler. Cinayet işlediler ve gittiler. Bu da Türkiye’de siyasetin çöktüğünü, adaletin bittiğini gösteriyor” dedi.

 

6)   AK PARTİ DEMEK ENFLASYON VE İŞSİZLİK DEMEKTİR

Kemal Kılıçdaroğlu, ekonominin içinde bulunduğu durumdan ak Parti’yi sorumlu tuttu ve şöyle dedi: “Ak Parti demek pahalılık demek. Ak Parti iktidarı demek enflasyon demektir. Ak Parti demek işsizlik demektir!”

 

7)   ENFLASYON TAHMİNİ REVİZE EDİLDİ VE 7’DEN 24’DE ÇIKARILDI

Devlet Bahçeli, enflasyon canavarının başın kaldırdı çok olduğuna dikkat çekti ve yüzde 7 olarak tahmin edilen enflasyonun üç defa revize edilerek yüzde 24 çıkarıldığına dikkat çekti.

 

8)     TÜRKÜZ, TÜRKÇÜYÜZ

Devlet Bahçeli, Türklüğümüzle gurur duyarız. Türk’üz, Türkçüyüz. Türkçülük, ırkçılık değildir. Andımızı okumak, ezanın Türkçe okunmasına çanak tutmak hiç değildir. Ne ezan sussun, ne Türklüğümüz budansın.”

 

9)   TÜRK MİLLETİNE KİMLİK ARAYANLAR; SÖYLEYİN BİZE SİZ KİMSİNİZ?

Bahçeli, Türkçülüğü ırkçılık olarak görenlere çok sert tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Türk milleti kimdir, sorusuna cevap arayanlar söyleyin bize siz kimsiniz? Türklükte ırk arayan Türkçülüğü, ırkçılık ile aynı gören kim varsa tarihi ve devasa bir hatanın tam ortasındadır."

 

10)   CUMHURBAŞKANI NEDEN HİÇ EKONOMİYE GİRMİYOR?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin Meclis grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomideki gelişmeler ve enflasyon rakamlarına da değinen Akşener, "Damat Berat ekonomide ‘dünyaya örnek oluyoruz’ dese de herkes cebinin boşaldığının farkında” dedi ve Cumhurbaşkanı’nın ekonomiyle ilgili konulara hiç girmemesi bile tabloyu gözler önüne seriyor" ifadesini kullandı.

 

11)  SABAHTAN AKŞAMA ÇALIŞAN İNSANLARIN RIZKINI ÇALMAYIN

Akşener, Enflasyon canavarı yüzde 25,2 ile son 15 yılın zirvesini bulduğuna dikkat çekti ve “Ne üretebiliyoruz! Ne tüketebiliyoruz” diyerek; şu çağrıyı yaptı:

 “Asgari ücretten vergi almayı bırakın. Sabahtan akşama çalışıp anca geçimini sağlayan insanın sofrasından rızkını çalmaktır. Çalışanlara kriz zammını derhal yapın. Elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 50 zammı iptal edin. Gübre ve mazottan ÖTV’yi tamamen kaldırın.”

 

12)  İRAN YAPTIRIMLARINDA YAVAŞ DAVRANACAĞIZ

ABD Başkanı Trump “İran’da ambargoda yavaş davranacağız. Petrol fiyatlarının artmasını istemiyoruz” açıklaması yaptı.

 

13)  ABD ASKERLERİ, YPG İLE DEVRİYE GEZMEYE BAŞLADI

ABD YPG ile devriye gezmeye başladı. Erdoğan, Suriye'de ABD'nin YPG ile ortak devriye yapmasıyla ilgili olarak, "Kabul edilebilir bir şey değil” dedi ve şu açıklamayı yaptı: “Böyle bir durum sınırda ciddi olumsuzluklara neden olur. Sayın Trump'ın bununla ilgili süreci durduracağına inanıyorum.”

 

14)  DOLAR/TL 5.30 SEVİYESİNE GERİLEDİ

Dolar/TL son üç ayın en düşüğüne indi ve 5.30 seviyesine geriledi. ABD ile Brunson Krizi’nin aşılması ve Türkiye’nin İran’a uyguladığı yaptırım listesinde olmaması etkili oldu.

 

15)                BELEDİYELERİN YOLSUZLUĞUNU RAPOR ETTİ, GÖREVDEN ALINDI

Sayıştay’ın denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker’in görevden alınması Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’nda tartışmaya sebep oldu. Sayıştay Başkanlığı yaptığı açıklamada Çöker hakkında “görevden alma yok, istifa var” açıklaması yapsa da muhalefet partileri, belediyelerle ilgili verdiği raporlardan dolayı alındığını iddia ettiler.

 

16)               YOLSUZLUK ANSİKLOPEDİSİNE DÖNDÜ

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Sayıştay için “yolsuzluk ansiklopedisine döndü” yorumunu yaptı.

 

17)                ABD, ÜÇ TERÖRİST İÇİN ÖDÜL KOYDU

ABD “adalet için ödül” programı kapsamında PKK’lı terörist Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok başarılı bir hatiptir; bu kesin. Kitleleri etkilemekte üstüne yoktur! Kesin olan ikinci bir şey daha var ki; o da, “ekonomi” ve “dış politika” konularındaki yetersizliğidir. Hele “bütçe” gibi, “plan”, “program” gibi rakamlarla ifade edilen kavramlar Erdoğan’ı zorluyor. Aksayan bu yanını tamamlaması için damadı Berat Albayrak’ı “ekonomi”nin dümenine geçirip Hazine ve Maliye Bakanı yaptı. Albayrak da iyi bir hatiptir. Rakamlarla konuşurken terliyorsa da kelimelerle oynarken kendinden geçiyor.  

Fakat dönem hem Erdoğan, hem Albayrak için “şanssız” bir dönem! Ekonomiyle ilgili neye el atsalar, ellerinde kalıyor! “Tüketici enflasyonu” yüzde 25,24! Üretici Enflasyonu ise yüzde 45.01! Nesini konuşsunlar? İşsizlik yüzde 10’un üzerinde! Kredi faizleri yüzde 30’u aşalı çok oldu! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak her ne kadar “Hakikaten” diye başladığı cümleyi “Yeni bir başarı hikâyesi yazacağız” diye tamamlıyor ama o kadar etkili bir hatip olmasına rağmen yetersiz kalıyor!

Erdoğan, bugün Ak Parti Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Ülkemizde et fiyatlarının yüksek seyretmesinin genel refah seviyemizin artması talepte yaşanan yükselişle ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi ve gerekirse cari açık problemini bile dikkate almadan et ithalatı gerçekleştirerek; piyasaya balans ayarı verebileceklerini bildirdi. Zehrin tatlı ile kaplanması gibi bir durum oldu bu. Koskoca Türkiye hâlâ et ithal ediyor ve bunu “refah seviyesindeki yükselişe” bağlıyor! Erdoğan baltayı taşa vurdu!..

Hâl böyle olunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bildiği sularda balık avlamak kalıyor. En kolay avlanan balık ise Sazan Kemal! “Bay Kemal” diyor vuruyor, “Bay Kemal” deyip silkeliyor!

De… İşi 24 Haziran Seçimleri kadar kolay değil. O günkü Cumhur İttifakı devam ediyor ama ittifakın küçük ortağı Devlet Bahçeli, “af” ve “ittifak” taleplerine ret cevabı veren Erdoğan ile arasına mesafe koydu. Hele Erdoğan, “milliyetçilik” konusunda “Ben Türküm ama Türkçü değilim” şeklindeki sözü ile Bahçeli’nin bam teline basmasıyla makas iyice açıldı. Bahçeli bugün “Ben Türküm ve Türkçüyüm” dedi. Ki, bu, Bahçeli’nin Erdoğan’ın “milli alan”a girip top oynamasına izin vermeyeceği anlamına geliyor.

Devlet Bahçeli, öyle “eyvallahı yüksek” bir siyasetçi değildir. Uyumludur ama onun ittifak anlayışında müttefikini yarı yolda bırakmak yoktur. Öyle bir durumda kalırsa gereğini yapmakta gecikmez!

Bunun en canlı örneği, koalisyon ortağı olduğu Ecevit’e “erken seçim” restini çekmesi ve Türkiye’yi 3 Kasım 2002 günü sandık başına götürmesidir. Bilmem anlatabildim mi?

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak