Tarih : 07.11.2018 - 23:39

7 Kasım 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık sanayiinde millileşme istedi… ABD’nin Suriye Temsilcisi James Jeffrey, YPG’yi PKK gibi terör örgütü olarak görmüyoruz” dedi… Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Birbirimizi kandırmaya dönük bir oyunun içinde olmasını ABD’ye yakıştıramıyoruz” ifadesini kullandı.

7 Kasım 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

7 Kasım 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      SAĞLIK SANAYİ MİLLİLEŞSİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık sanayiinde de tıpkı savunma sanayiinde olduğu gibi millileşmemiz lazım. İlgili kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum. Sağlıkta millileşme hareketimize destek verin. Bu konu savunma sanayi kadar kritiktir.”

 

2)      ABD AĞZINDAKİ BAKLAYI ÇIKARDI: PYD TERÖRİST DEĞİLDİR

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey “YPG’yi PKK gibi terör örgütü gibi görmediklerini” bildirdi. Sözlerine “ancak” diye sürdüren Jeffrey; şu açıklamayı yaptı: “Türkiye'nin ikisi arasındaki bağa ilişkin güvenlik endişelerini anlıyoruz. Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyinden somut bir güvenlik tehdidi gelmemesi için her şeyi yapacağız." 

 

3)      TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYIRIM GÖRMÜYORUZ

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Beştepe'deki kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. ABD'nin YPG tutumu ile ilgili "Terör örgütleri arası ayrım görmüyoruz" diyen Kalın, "YPG/PYD'ye verilen her destek PKK'ya verilen destektir" dedi ve ABD’nin üç teröristin başına ödül koymakla, PYD/YPG’yi terör dışı saymanın sorumluluğundan kurtulamayacağını söyledi.

 

4)      BİRBİRİMİZİ KANDIRMAYA DÖNÜK OYUN OYNAMAK ABD’YE YAKIŞMIYOR

Sözcü Kalın, ABD'den 3 teröristin başına ödül koymasına ilişkin ise 'Olumlu olmakla birlikte çok gecikmiş bir adımdır' diye nitelendirdi. Kalın, taktik manevraların netice vermeyeceğine işaret ederek; şu ifadeyi kullandı: “Birbirimizi kandırmaya dönük bir oyunun içinde olmasını ABD’ye yakıştıramıyoruz.”

 

5)      İRAN’LA DA ABD İLE DE MÜZAKERELERİMİZ SÜRÜYOR

İran’a yapılan yaptırımlar hakkında da bilgi veren Kalın, “ABD ile müzakerelerimiz sürüyor. İran ile ticaret hacmine ulaştık ve bunun önemli bir kısmı petrol. İran ile de müzakerelerimiz devam edecektir” dedi.

 

6)      TÜRK DIŞ SİYASETİNİN BU OYUNA GELMEMESİ LAZIM

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Türkiye’nin oyuna gelmemesini istedi ve ABD’nin “PYD’nin ‘terörist’ olduğunu söyleyemeyiz” çıkışına çok sert tepki gösterdi ve şöyle dedi:

"YPG'nin askeriyle kol kola dolaşacaksın, onlarla nöbet tutacaksın, onlarla birlikte Suriye'yi dizayn etmeye çalışacaksın, 'PKK'ya karşıyım ama YPG ile birlikteyim' diyeceksin. Dün PKK'lı militanlarla oturacaksın, onlarla birlikte her türlü görüşmeyi yapacaksın ama burada da böyle tezgâh hazırlayacaksın. Türk dış siyasetinin bunu yememesi, bu oyuna gelmemesi, ABD emperyalizminin, Rusya'nın ve diğer egemen güçlerin kontrolünde bir dış siyaset yönetmemesi gerekir." 

 

7)      ABD YANLIŞ YAPIYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Görünen o ki ABD bir yandan Türkiye'yi idare etmekte bir yandan YPG'yi korumaktadır. Bu yanlıştır, ikirciklidir. ABD yeni bir aldatma sürecini gündeme almıştır” ifadesini kullandı.

 

8)      ABD’NİN YPG YAKLAŞIMINI ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “ABD’nin YPG yaklaşımını şiddetle reddediyoruz” dedi ve açıklamasını şöyle tamamladı:

Peki 4 yıl önce; PYD/YPG'ye destek için Kobani'ye giden Peşmerge'ye geçiş izni veren, PYD elebaşı Salih Müslüm'ün ayağına kırmızı halı seren, sözde Kürdistan bayrağını göndere çeken, üstüne de Kobani'ye selam çakan iktidar kimdi?" 

 

9)      ALLAH’TAN KORK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün et ithalatı yapabilecekleri yönünde açıklama yapmış ve “Vatandaşın refah seviyesinin artmasıyla et talebi arttı” benzeri bir söz sarf etmişti. Erdoğan’ın bu sözüne CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Allah’tan kork” derken; Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “El insaf” diye tepki verdi ve şöyle dedi: “Sen bir de 50-100 gram et almak durumunda kalan insanlara sor, refah seviyesini.”

 

10)   KAMU KAYNAĞIYLA YAPTIĞIMIZ İHALELERİ PAHALIYA MALEDİYORUZ

 

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, “Kamu kaynağıyla yaptığımız yollarda pahalıya mal ediyoruz. İhale yöntemimiz buna açık” dedi.

 

11)   KAPALI İÇME SUYU FİYATLARINA TAVAN GETİRİLDİ

 

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, su fiyatlarında yeni tarife belirlediklerini ve buna göre 19 litre dönüşümlü polikarbon damacana suyun tavan fiyatının 9 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini ifade ederek; 19 litre dönüşümsüz polikarbon damacana ise en fazla 11 liraya satılacağını duyurdu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Ekonomik Krizle boğuşan Türkiye, şimdi de dış politika kıskacına girdi. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey “YPG’yi terör örgütü olarak görmüyoruz”  deyiverdi! ABD, Türkiye henüz PKK’nın üç elebaşının başına ödül konmasındaki şifreyi çözmemişti ki, Özel Temsilcisi Jeffer’in açıklamasıyla çıkardı ağzındaki baklayı! İktidar da muhalefet de tepki gösterdi tabii. Sanki ABD gizli saklı iş yapıyormuş da bizimkiler ilk defa duyurmuş gibi hop kalkıp hop oturdular! Hâlbuki ABD “PYD bizim müttefikimiz” diyeli seneler oldu. TIR’lar dolusu silahları gözümüzün içine soka soka verdi onlara. ABD’nin “PYD güçlerine polis görevi yaptıracağız” dediğini unuttunuz mu yoksa?

Hâl böyle iken, “Hop, ne oluyoruz” diye artistik hareket çekmenin bir anlamı yok! Hele, “ABD’ye hiç yakışmadı bu oyun” demeniz çok anlamsız! Aslına bakarsanız, “İlk defa duyurmuş” numarasına yatarak;  esas oyunu siz oynuyorsunuz!

Bunun böyle olacağı 5 sene önce belli olmuştu. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarının askeri darbeyle devrilmesiyle başladı o süreç. 3 Temmuz 2013 günü Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi tarafından yapılan darbeyle Mursi görevden alındı ve tutuklandı. Darbeci Sisi, 2014’ün Mayıs ayında Mısır Cumhurbaşkanı seçildi. Türkiye, Mursi’yi tutuyordu. ABD ise Sisi’yi. O gün esen ayrılık rüzgârı bugünlere kadar sürdü geldi ve James Jeffrey’in “YPG terörist değildir” demesiyle noktalandı.  

Neden 5 sene önce? Türkiye’nin ABD ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki stratejik ortaklığı daha eski aslında. Ta, Erdoğan’ın “Ben BOP Eş Başkanı görevini yapıyorum” dediği 2007 yılına kadar gidiyor. Da… Erdoğan, kendisine atfedilen “Halife-i Müslimin” yakıştırmasına aldandı ve ABD ile ittifakı bozdu. Öyle ya, mademki Ortadoğu ve Kuzey Afrika halkı kendisini halife kabul ediyordu, ABD ile neden o şanı ve şöhreti paylaşacaktı; bitiriverdi.

Erdoğan’ın hiç bilemediği bir şey vardı; o da, o hamleyle kendi kendini bitirdiğiydi! ABD’nin bölgede bir jandarmaya ihtiyacı vardı ve Erdoğan ile anlaşıp Türkiye’ye bu görevi vermişti.

ABD’nin bölgede çıkarları var. Onları koruması, petrol kaynaklarını kontrol etmesi lazım! Onu da bölgeden derlediği güçlerle yapmaktan başka çaresi yok. Türk olmazsa, Kürt var! Bu işin doğruluğu yanlışlığı başka bir şeydir; oyunun kuralına göre oynanması başka bir şey!

ABD, çayın taşıyla çayın kuşunu vurmak zorunda ve öyle de yapıyor. Türkiye ise bugün 11 sene öncesine döndü ve el elde, baş başta düşünüyor. İbrahim Kalın istediği kadar “Böyle oyun oynamayı ABD’ye yakıştıramıyoruz” desin; Trump oynuyor işte!

Türkiye mi? O kolay: “Aldatıldım” der geçer!

"Sıfır sorun" diye başlanan dış politikada geldiğimiz yere bakar mısınız?

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak