Tarih : 09.07.2018 - 14:53

8 Temmuz 2018 Pazar Türkiye Gündemi

KHK ile 18 bin 632 kamu görevlisi ihraç edildi. Daha önce kamudan çıkarılan 148 devlet memuru ise görevine iade edildi… Tekirdağ’da tren faciası yaşandı. İlk haberlere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazanın her boyutuyla araştırıldığını bildirdi ve “Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim” dedi… CHP, yarın Meclis’te yapılacak olan Yemin Töreni’ne katılacaklarını ancak Erdoğan’ın gelişi esnasında ayağa kalmayacaklarını duyurdu.

8 Temmuz 2018 Pazar Türkiye Gündemi

8 Temmuz 2018 Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

 

1)      18 BİN 632 KİŞİ KAMUDAN İHRAÇ EDİLDİ

KHK ile 18 bin 632 kişi kamudan ihraç edildi. En büyük ihraç, 8 bin 998 personelle Emniyet’te olurken, Kara Kuvvetleri’nden 3 bin 77, Deniz Kuvvetleri’nden bin 126, Hava Kuvvetleri’nden bin 949, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 649 asker ve memur atıldı. İhraç edilenler arasında kayyumluk yapan kaymakam, son iki yılda mesleğe girmiş subaylar ve 199 akademisyen de var. Daha önce kamudan çıkarılan 148 devlet memuru görevlerine iade edildi.

 

2)      TREN FAİCİASI’NDA 10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Tekirdağ’da tren faciası yaşandı. 10 kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısının ise 100’ün üzerinde olduğu bildirildi. Trende 362 yolcu, 6 mürettebat vardı.

 

3)      KAZA, HER BOYUTUYLA ARAŞTIRILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlıklardan bilgi aldı, kazanın her boyutuyla araştırıldığını bildirdi ve faciayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.” 

 

4)      BAŞBAKAN BİR VATANDAŞI İNTİHARDAN VAZGEÇİRDİ

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş yaptığı esnada bir vatandaşın intihar girişiminde bulunduğunu öğrendi. Aracından inip T.T. adlı vatandaşla görüşen Yıldırım, T.T. ile görüştü. Ona su verdi ve sonra onunla birlikte düğüne gitti.

 

5)      ERDOĞAN TARAFSIZLIĞINI KAYBETTİ, AYAĞA KALMAYACAĞIZ!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’teki yemin törenine katılacaklarını ancak ayağa kalkmayacaklarını duyurdu. Özel, gerekçe olarak Erdoğan’ın tarafsızlığını kaybetmiş olmasını gösterdi.

 

6)      İYİ PARTİLİ VEKİL BAHÇELİ’NİN ELİNİ ÖPTÜ

İYİ Parti Grup Toplantısında, Meclis’te milletvekili yeminini yaptıktan sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin elini öpen Hayati Arkaz’ın durumu tartışıldı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye’nin yeni sisteme geçmesine bir günden az bir zaman kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın (9 Temmuz 2018 Salı günü) yemin etmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başlıyor. Erdoğan, bakanları seçerken “liyakat” ve “ehliyet” durumlarını dikkate aldığını açıkladı. Zaten bu sistemin en büyük özelliği o: Kabine’nin eskisi gibi şehir ve bölge dengesi dikkate alınarak değil de  “liyakat” ve “ehliyet”leri dikkate alınarak seçilmesine imkân veriyor olması.

Da…

Erdoğan’ın “ehliyet” ve “liyakat” kavramlarını nasıl yorumluyor? Ekonomi Bakanı mesela: “Enflasyon neden, faiz sonuç” deyip ona göre mi tedbir alacak? Yoksa Erdoğan’ın iddia ettiği gibi “Faiz neden, enflasyon sonuç” deyip faizi düşürmek için bankalara baskı mı yapacak? Diğer bakanlıklar için de geçerli bir durum bu. Dışişleri politikalarında bir değişim olacak mı, yoksa eskisi gibi mi devam edecek? Kabine mi, kabile mi? Yarın bu sorunun cevabını alacağız.

Bu yeni sistemin bir diğer özelliği de dışa açık olması. Başkan, bu sistemde sadece kabinesi ile sınırlı bir bilgi alışverişinde kalmıyor. Birçok danışmana da yer veriyor sistem. Dolayısıyla kuvvetli bir bilgi akışı söz konusudur. Yeter ki, bu bilgiye ihtiyaç duyulsun ve bilgi girişini sağlayan açık kapılar bırakılsın.

Tekirdağ’da yaşanan tren faciasında hayatını kaybedenlere Allahü tealadan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerim.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak