Tarih : 09.06.2018 - 22:46

9 Haziran 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan “Sen kimsin” diye hitap ettiği Muharrem İnce’ye şöyle seslendi: “Kahraman paşamız İsmail Metin Temel Paşa’nın apoletlerini sen mi taktın ki, sen sökeceksin? O apoletleri millet taktı. Haddini bil.” Erdoğan’a “Sen ‘çakma dünya lideri’sin” diye seslenen Muharrem İnce ise Türkiye’yi bir senede düze çıkaracaklarını iddia etti. İnce, ilk defa yüzde açıklaması yaptı ve “Yüzde 30’un üzerinde başa baş gidiyoruz. Başaracağız” dedi.

9 Haziran 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

9 Haziran 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      SEN Mİ TAKTIN Kİ, TEMEL PAŞA’NIN APOLETİNİ SÖKESİN

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da konuştu. Erdoğan, “Ak Parti terör örgütlerinin başlarını gidip inlerinde eziyor” dedi ve şöyle konuştu: “Bunlar ise onlara çanak tutuyor. Bunlar ne diyor? ‘Afrin’e gitme’ diyor! İnce ince ne diyor? Bizim İsmail Metin Temel Paşa’ya, ‘geldiğim gün apoletlerini sökeceğim’ diyor. Apoletleri sen mi taktın ki, sen sökeceksin. Sen haddini bil o apoletleri millet taktı.”

 

2)      ONLAR ÇIRAK BEN USTALARIN USTASI

Erdoğan, Muharrem İnce’yi çıraklıkla suçladı ve “Cumhurbaşkanlığı da, başbakanlık da ustalık da bende” deyip Ankaralılardan kendisine oy vermelerini istedi. Erdoğan ayrıca Ankara’ya 55 bin kişilik stat sözü verdi ve millet parkları yapacaklarını söyledi.

 

3)      SEN ‘ÇAKMA DÜNYA LİDERİ’SİN”

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Erdoğan’a “Sen çakma ‘dünya lideri’sin” diye seslendi ve kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Türkiye’yi bir yıl içinde düze çıkaracaklarını ileri sürdü.

 

4)      EVET, SİYASETİ BIRAKACAĞIM. SEN DE BIRAKACAK MISIN?

Muharrem İnce, Erdoğan’ın “kaybedersen siyaseti bırakacak mısın” restini gördü ve “Evet, bırakacağım. Sen de bırakacak mısın” diye sordu.

 

5)      YÜZDE 30’UN ÜZERİNDE BAŞA BAŞ YARIŞIYORUZ

Muharrem İnce, Kocaeli mitinginde halka hitap ederken “Oyumuz 30’un üzerinde başa baş gidiyoruz. Başaracağız” dedi ve saraya kral değil, halka cumhurbaşkanı seçildiğine dikkat çekti.

 

6)      MİLLET KIRAATHANESİ İÇİN DE KANDIRMIŞLAR

Muharrem İnce, Erdoğan’ın kek projesine de temas etti ve “Bu kıraathane projesi FETÖ’nün projesi” dedikten sonra şöyle konuştu: “Kandırıyorlar bunu. 81 milyonu keklemeye çalışıyor.”

 

7)      KAHVE AÇACAKMIŞ. BİR ORTA, BİR SADE BEDAVA OLACAKMIŞ!

Trabzon’da konuşan İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener’in gündeminde de “millet kıraathanesi” vardı. Akşener, “Çok büyük kahve açacakmış. Bir orta bir sade bedavaymış” dedi.

 

8)      BANA FETÖCÜ DİYEN ŞEREFSİZDİR

Meral Akşener, “Bana FETÖ’cü deyip ispatlamayan herkes şerefsizidir” dedi ve şöyle konuştu: “Bunlar hem yalancı, hem iftiracı. Damadı kaçanlar hepsi milletvekili.”

 

9)      ÇALIYI TERSİNE SÜRÜMEK APTALLIKTIR

Bahçeli partisinin Bursa’da gerçekleştirdiği Bölge İstişare Toplantısı’nda konuştu ve Ak Partili vekillere “aklınızı başınıza toplayın” mesajı verip “Çalıyı tersinden sürümek aptallıktır” dedi.  Bahçeli, Yenikapı ruhuna bağlı kalacaklarını ifade etti.

 

10)   SANDIKTAN ÇIKAN SONUÇ BUNLARI ŞOK EDECEK!

Saadet Partisi Cumhurbaşkanı Temel Karamollaoğlu Gaziantep’te yaptığı konuşmada iktidarın acze düştüğünü iddia etti ve şöyle dedi: “’Memleketi kurtaracağız’ diyorlar. Şimdiye kadar neredeydiniz? Çok büyük bir sessiz çoğunluk var. Onun için dip dalgası diyoruz. Sandık sonuçları bunları şok edecek!”

 

11)   KIRAATHANE AÇIP UFKUMUZU AÇACAKLAMIŞ!

Erdoğan’ın “Kekli Kıraathane” projesini Temel Karamollaoğlu da temas etti şu açıklamayı yaptı: “Kıraathaneler açarak ufkumuzu geliştireceklermiş. Parasız kek yedireceklermiş. ‘Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin’ diyorlar.”

 

12)   BİZİM GELENEKLERİMİZ REKABETE MÜSAADE ETMEZ

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında Erdoğan’ın liderliğine vurgu yaptı ve her şeye rağmen Erdoğan’ın yanında yer almasının yorumunu şöyle yaptı: “Erdoğan’ın çok hatası olsa dahi bizim geleneğimizde dava arkadaşımızın karşısına çıkıp muhalefetin adayı olmak yok.”

   

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Seçime 15 gün kaldı. Zıvanadan çıkan siyaset, mantığını da kaybetti. Bilhassa Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, gündem oluşturmak maksadıyla olsa gerek birçok proje öne sürüyor ama birkaç gün sonra o projeyi gündemden kaldırmak zorunda kalıyor. “Millet Kütüphanesi” projesi de öyle oldu. Erdoğan, çayı, kahvesi ve keki bedava olan “millet kıraathanesi” projesini iki gün hararetle savunduysa da bugün hiç ağzına almadı. Muhalefet, tabiri caizse “ti”ye aldı çünkü bu projeyi!..

Erdoğan, gündemin çok gerisinde kaldı. Metin Temel Paşa olayı yaşanalı neredeyse 10 gün oldu, O hâlâ Muharrem İnce’ye “sen kimsin” diye sesleniyor ve “O apoletleri sen mi taktın ki, sen sökesin” diyor.

Muharrem İnce bugün ilk defa oy oranı açıklaması yaptı ve “Yüzde 30’ün üstünde başa baş gidiyoruz” dedi. Erdoğan bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı ama vücut dili her şeyin beklediği gibi gitmediğini söylüyor!

Saadet Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu’nun “Kekli kıraathane açıp ufkumuz açacaklarmış” şeklindeki ifadesinin altında biraz üzüntü, biraz da acıma vardı. Bülent Arınç’ın açıklaması da çok ilginçti. Arınç, "geleneklerimizde arkadaşlarımızın karşısına aday olarak çıkma yok” dedi ama o nasıl bir gelenekse, o arkadaş, yola birlikte çıktığı arkadaşlarından hiçbirini yanında bırakmadı!..

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak