Tarih : 09.07.2018 - 23:39

9 Temmuz 2018 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günlerdir merakla beklenen kabinesini açıkladı. Erdoğan’ın güvendiği bürokratları bakan yaptığı, özel sektör temsilcilerine ve eski bakanlara da yeni kabinede görev verdiği görüldü. Açıklamanın en büyük sürprizi hiç şüphe yok ki eski Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olması oldu. Bir diğer sürpriz ise eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanı olmasıydı. Tekirdağ tren faciasının acısı yürekleri dağladı ve ölü sayısı 24’e çıktı. Uzmanlar rayların üstünkörü bir kontrolle hizmete sokulmasının hata olduğu yönünde görüş bildirdiler.

9 Temmuz 2018 Pazartesi

 1)     YENİ SİSTEM BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin etti ve mazbatasını aldı. Böylede “Parlamenter Sistem” dönemi kapandı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” dönemi başladı.

 

2)      BANA “BAŞKAN” DEYİN

Erdoğan, bir gazetecinin “Size ‘başkanım’, diyebilir miyiz” şeklindeki sorusu üzerine “Evet, ben başkanım” cevabını verdi.

 

3)      ÇOK BÜYÜK HAMLELER YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeminden sonra yapılan törende konuştu ve “Çok büyük hamleler yapacağız” dedi.

 

4)      ERDOĞAN KABİNESİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir başkan yardımcısı, 16 bakandan oluşan kabinesini açıkladı.

İsimler şöyle:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay.

Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül,  Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk,  Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum,  Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez,  Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu,  Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak,  İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu,  Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy, Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk,  Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar,  Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank,  Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan oldu. 

 

5)      İKİ MAKİNİST İFADESİ ALINDIKTAN SONRA SERBEST BIRAKILDI

Tekirdağ’daki tren faciasının acısı sıcaklığını korudu. İki makinist ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

6)      UZMANLAR ÜSTÜNKÖRÜ KONTROLÜ ELEŞTİRDİ

Uzmanlar, iki yıl kullanılmayan raylar üstünkörü bir kontrolden sonra hizmete sokulmasını eleştirdi. Uzmanlar, “Yağmur yağdı, sular bastı, toprak kaydı” demekle kimse sorumluluktan kurtulamaz” dediler ve eğer öyle bir şey varsa istinat duvarı inşa edilmesi gerektiğine işaret ettiler.

 

7)      MUHALEFET “İHMAL” DEDİ

Muhalefet ise tren kazası hakkında “ihmal” iddiasını öne sürdü ve sorumluların cezalandırılmasını istedi. Muhalefet ayrıca Cumhurbaşkanlığı kutlama töreninin ertelenmesini, en azından abartıya kaçmadan yapılması gerektiğine işaret etti.

 

8)      SANDIKLI DİKTATÖRLÜK

CHP, Erdoğan’ın Meclis’e girişinde ayağa kalkmadı. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan Erdoğan’ın yeminiyle birlikte başlayan yeni dönemi için  “Sandıklı diktatörlüktür” tanımlamasını yaptı.

 

9)      AKŞENER TÖRENE ÇAĞRILMADI

İYİ Parti lideri Meral Akşener ve HDP törene davet edilmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce ayrı ayrı davet edilmiş olmasına rağmen Kılıçdaroğlu törene katılmadı.

 

10)   CHP’DE KURULTAY İÇİN İMZA PERŞEMBE GÜNÜ

CHP delegeleri kurultay için imza toplamaya bu hafta başı başlayacaklardı, perşembeye ertelendiler.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Bugün (9 Temmuz 2018 Pazartesi) çok önemli bir gündü. Türkiye yeni bir sistem olan ‘Başkanlık sistemi’ne geçti. Erdoğan “Bana ‘Başkan’ deyin” dedi ve daha ilk gün tavrını koydu.

Tekirdağ tren faciası günün hızlı temposunun gölgesinde kaldı ama acısı tüm toplumun yüreğini yaktı. Önümüzdeki günlerde bu acının nedenleri ve müsebbipleri de tartışılacaktır mutlaka.

Kabine için söylenecek çok şey var ama “Tam bir uyum kabinesi” demek; yeterli olacaktır. Erdoğan, tanıdığı bürokratları kendisine çalışma arkadaşı olarak seçmiş. Erdoğan, seçtiği isimlerle sağlık ve turizm başta olmak üzere hizmet yatırımlarına ağırlık vereceğini gösterdi. Özetle söylemek gerekirse; "İsimler değişti ama politika aynı kaldı!" Değişen tek şey, turizm gibi sektörlerin biraz daha fazla para getirmesi mümkün kılacak projelerle zenginleştirilmesinin düşünülmüş olması. 

Kabine’nin dış piyasa tarafından değerlendirilmesi de önemli tabii. Eğer ABD Doları gözüyle bakacak olursak dış piyasanın pek memnun olmadığı anlaşılıyor. Kabine açılmadan önce 4.50 TL seviyesine kadar inen Dolar/TL, kabinenin açıklamasından sonra 4.73’e çıktı!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak