Tarih : 08.11.2017 - 21:08

Basitlik dağları yerinden oynatabilir

TBWA/Chiat/Day reklam ajansı kökenli yaratıcı direktörlerden Ken Segall, santralistanbul Kampüsü’nde, Marka Okulu seminerleri kapsamında, BİLGİ’li öğrenci ve akademisyenlerle buluştu. Segall, “Basitliğin 10 Kuralı” başlıklı seminerde, katılımcılara basit düşünme üzerine yazdığı son kitabını anlattı

Basitlik dağları yerinden oynatabilir

İstanbul Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı/Marka Okulu, Apple’ın “Think Different” kampanyasının yaratıcı ekibini yöneten, iMac’e adını vererek Apple’ın, ürünlerinde “i” ön ekini kullanmasını sağlayan Ken Segall’ı ağırladı. Program ortağı MediaCat’in düzenlediği Brandweek 2017 etkinliği kapsamında Türkiye’ye davet edilen Segall, BİLGİ’li öğrenciler ve akademisyenlerle yeni kitabı “Think Simple (Basit Düşün)” temasını paylaştı. Apple markasının dünya çapında bilinirliğinde en önemli unsur olan basitliğin, 10 temel kuralını anlattı. Segall, basitliği 10 maddede derleyebildiğini belirterek, Steve Jobs ile Apple markasını nasıl dünyanın en değerli markası haline getirdiklerini aktardı.

 

 “Basitlik dağları yerinden oynatabilir”

 

Özgünlüğün en önemli basitlik anlayışı olduğunu söyleyen Segall, “Steve Jobs 1998 reklam kampanyası süresince özgün olmaya önem gösterdi. O tarihte piyasaya çıkacak bilgisayarın hazır olması için 8 aylık bir süreç vardı. Fakat Steve Jobs kampanyayı hızla başlatmak istedi. 8 aylık zaman içinde tek bir bilgisayar göstermeden Apple’ın özünü anlatan reklam kampanyasını yarattık. Kullandığımız slogan ‘Think different*’ idi” dedi.

Basitliği 10 başlıkta anlatan Segall, bu 10 maddeyi şöyle özetledi: “‘Özgünlük daha basittir’; çünkü özgün olmak, basitliğin ve anlaşılabilirliğin en temelinde yer alan etkendir. ‘Ortak anlayış, kazandırır’; insanların kendileriyle ilişki kurabildiği bir anlam bütünü her zaman daha iyidir. ‘Seçeneklerin karanlık yüzleri vardır’; çok seçenek sunmak zarar getirir. ‘Basitlik sevgi yaratır’; Steve Jobs’ın yaptığı tek basın toplantısı iPhone 4’ün yaşadığı krizin ardındandı. Bu sırada sevgi konseptine defalarca vurgu yapan Jobs, bize gösterdi ki basitliğiyle öne çıkan bir marka sevgiyi de kullanabilir. ‘Dilde sadelik olmalıdır’; Steve Jobs’ın yürüttüğü kampanyalarda karmaşık, herkesin anlayamadığı bir dil kullanılmaz. ‘Daha az şeyi daha iyi yapmak önemlidir’; Steve Jobs 1998’de Apple’a geri döndüğünde yazıcıdan, bilgisayara çok çeşitte ürün vardı ve hepsi ortalama ürünlerdi. Steve Jobs’ın yaptığı ilk düzenleme, bu çeşitliliği azaltıp daha dar bir ürün yelpazesiyle daha iyi üretim yapmaya başlamak oldu. ‘En aza indirin’; Steve Jobs aslında inovasyonu anlatırken her zaman kattıklarından değil elediği maddelerden bahsederdi. ‘Basitlik her yerdedir’; yalnızca tasarımda değil, ürünlerin içeriklerinde ve kullanımlarında da basit olmak kazandırır. ‘Bu aslında bir savaş’; Jobs, işine geri döndüğünde Intel ve IBM ile rekabetteydi. Belirtmek gerekirse, Intel her zaman daha hızlı çekirdekler üretiyordu. Steve’in yaptığı burada daha hızlı çipler üretip, Intel’i geride bırakmak oldu. ‘Basitlik bir kahraman gerektirir’; tahmin edebileceğiniz üzere buradaki kahramanımız Steve Jobs.”

 

Steve Jobs ile olan ilişkisinden ve onun liderliğinden bahseden Segall kapanışı ise Steve Jobs’un şu sözleriyle yaptı; “Basitlik dağları yerinden oynatabilir.”

 

*Farklı düşün.

Ken Segal Hakkında: TBWA/Chiat/Day’in yetiştirdiği en yaratıcı kreatif direktörlerden biri olan Segall, Insanely Simple ve Think Simple gibi New York Times’ın çok satan yazarlarından olmasının yanı sıra, Steve Jobs’la da NeXT günlerinden itibaren yakın temasta çalışmış biri. Dolayısıyla hikâyesi, Apple’ınkiyle bir arada gelişiyor. Ken Segall, Think Different kampanyasının yaratan ekibi yönetmişti. Yaklaşık beş yıl süren bu kampanya, aynı zamanda bir reklam filmine ilk kez verilen Emmy’nin de sahibi oldu.

 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Üniversitesi ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak