Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“Akıl Saati”nizin ayarı mı bozuldu?

Birçok okulda ders zili 07.00 ya da 07.30’da çalıyor. Güneş ise 08.16’da doğuyor. İçinde bulunulan dönem hâlâ gecenin uzadığı, günün kısaldığı bir dönem ki, bu da güneşin daha da geç doğacağı anlamına geliyor.

 

Bir “Meridyen Saati” vardır, bir “Beden Saati” vardır, bir “Okul Saati” vardır, bir de “Akıl Saati” vardır.

Türkiye 26 Mart 2016 günü  “Meridyen Saati”ni, gün ışığından daha fazla faydalanmak maksadıyla bir saat ileri aldı. Her sene yaptığı bir uygulamaydı zaten. Vatandaşın “Beden Saati” bu ileri saate itiraz etmiş ise de güneş çok erken doğduğu için “Yaz Saati”ne kısa sürede uyum sağladı.

30 Ekim 2016 Pazar günü 04.00’te “Yaz Saati”nin “Normal Saat”e göre ayarlanması gerekiyordu. Hükümet, “Saatler geri almayacağım” dedi ve almadı. Maksat aynıydı; gün ışığından daha fazla yararlanılacaktı.

Bir buçuk aydır kış mevsiminde uygulanan “Yaz Saati”nin kime ne faydası olduğu bilinmiyor ama çok kimsenin zarar gördüğü aşikâr.

“Yaz Saati”ne ne “Beden Saati” uyum sağlayabildi, ne de “Okul saati!”

Çocuk gecenin bir yarısı yataktan kaldırılıyor ve zifiri karanlıkta kaldırıma dikiliyor; “Servis aracı gelsin de alsın” diye. Çocuğunu servise ulaştırmak isteyen anne babaların durumu zaten yürekler acısı!

Çocuğu olmayan aileler de var tabii ve onların önemli bir kısmı sabah sporu için sokağa çıkıyorlar. Göz gözü görmeyen bir saatte sokakta yürümek ya da koşmak mümkün mü?

Normal zamanda 07.00’de sokağa çıkan kişi, yürüyüşünü yaparak saat 08.00’de duşunu alıp evden çıkıyordu. Güneş 08.16’da doğduğu bir zamanda kim zifiri karanlıkta sokağa çıkıp spor yapar?

Hasılıkelam. Gecelerin uzun olduğu karanlık günlerde yürümenin de koşmanın da imkânı yok! Çocukları okula ya da servise bırakmak da zor geliyor insanlara.

Hâl böyle iken kış gününde “Yaz Saati” uygulamanın ne anlamı var? Kime ne kazandırıyor?

"Yaz Saati" uygulamasının fikir babaları malum, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademisyenleriydi. Onlar "Aralık ile Ocak ayları arasında batı bölgelerinde okullar yarım saat geç başlatılabilir" diyorlar. İyi de saatlerin geri alınmadığı "Ekim" ayında neredeydiniz. Bu fikri o zaman niye söylemediniz. 

Hadi normal saatin ayarı bozuldu, diyelim:  “Fayda – zarar muhakemesi”ni yapacak olan “Akıl Saati”nizin de mi ayarı bozuldu?

 

 

 

 

 

BizGençler