Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“BEDELLİ” dendi “ÇİLELİ” oldu; görülmüş şey değil!

Bedelli askerlik için başvuru sayısının 400 bini bulacağı tahmin ediliyor.

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri el ele verdi, bedelli askerlere verecekleri 21 gün eğitim için yer ayarlamaya çalıştı. Bula bula birliklerde 12 bin bedellinin eğitim yapacağı yer bulabildi. Bedelli askerlik hakkından faydalanmak isteyenlerin birinci celp dönemindeki birlikleri belli oldu. İlk bedelli sevkiyatı 15 Eylül’de olacağı duyuruldu.

Devleti yönetenler arasında “yanlış yapma” yarışması yapılsaydı, (ödül de veren olur muydu bilemiyorum ama)  rekor “Bedelliye 21 Gün Eğitim” şartını koyanların olurdu.

400 bin bedelli askere eğitim vermek için aylar değil yıllar lazım. Hâlbuki bedelli askerliğin mantığı “hızlı” olmasında gizlidir. Bu da şu anlama geliyor: “Bedelli” bitti, “Çileli” geldi. Hem para öde, hem çile çek! Böyle bir mantık olabilir mi?

Madalyonun diğer yüzü daha da felaket! İktidarlar, iktidarda kalmak için oy almak zorundadırlar. Ak Parti, 400 bin (21 gün şartından dolayı başvuru yapmayanları da ilave edince milyonları buluyor) gencin oyunu nasıl alacak acaba? Hem de “Bedeli ödeyecek, askerlikten muaf olacaksınız” sözü vermiş olmasına rağmen!

Ak Parti, bindiği dalı kesiyor da haberi yok!

 

BizGençler