Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

"Erdoğan", "havuç" ve "sopa"

Erdoğan’ı bu kadar karizma yapan vasfı hangisi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekipçi bir kişiliğe sahip; ekip kurma, zamanı geldiğinde ekip üyelerini değiştirme ve o ekibi yönetme konusunda tartışmasız bir lider.

Ekibi kadar çalışma arkadaşlarını da etkilemekte zorluk çekmiyor; vatandaşa “Senin yürüyüşüne vurgunum” dedirten duruş fıtratında var.  Çalışma arkadaşlarıyla araya mesafe koymadan çalışıyorsa da ekibin ahengini bozan kişiyi sistemin dışına bırakırken hiç de duygusal davranmıyor.

Ekibine, kendi kafasına uygun kişileri alıyor ve o kişilere transfer bedeli öderken asla cimri davranmıyor.

Kinci: Rakiplerini alt etmeden peşlerini asla bırakmıyor! Sayı ile galip gelmek yerine nakavtı tercih ediyor.

Anlama ve anlatma yeteneği oldukça fazla.

Halk ne duymak istiyorsa onu söylüyor. Hitap ettiği kitleyi yüreklendirme konusunda oldukça mahir. Onun mitingine giden kişi meydandan ayrılırken kendini büyümüş ve güçlenmiş hissediyor!

Erdoğan’ın çok çalışkan olduğunu söylememe bilmem gerek var mı? Hem kendisi çalışıyor, hem de ekibini çalıştırıyor. Onun yanında yan gelip yatana asla yer yok!

Recep Tayyip Erdoğan’ın hitabet sanatında üstat olduğu da herkesin bildiği ve önünde saygıyla eğildiği bir hasletidir.

Kendi düşüncelerini karşısındaki kişi ve kalabalıklara empoze etmekte üstüne yoktur!

Erdoğan “Güçlü halkım” diyor. “Büyük Türkiye”den dem vuruyor. Kendisini ise “halkın hizmetçisi” diye tanımlıyor ve kendisinden bahsetmesi gerektiğinde “Bu fakir” ifadesini kullanıyor. Halk büyük, kendisi küçük! Halk efendi kendisi hizmetçi!

Erdoğan’ın bir başka vasfı da “sopa” ve “havucu“ çok iyi kullanmasıdır. Gerektiğinde “menfaat” veriyor, gerektiğinde “korku” salıyor ve her hâlükârda işini yaptırıyor. Hak etmeyene menfaat verip onu huysuzlaştırmadığı gibi fazla korkutup arsızlaştırmıyor da… Her ikisi de kararında ve dozunda…

Erdoğan halkın, halk da Erdoğan’ın dediğini yapıyor. O onları motive ediyor, onları onu motive ediyor.

Erdoğan’ın yola çıktığı arkadaşlarının çoğunun bugün yanında olmadığı görülür. Ak Parti kurucu üyelerinin çoğu köşesine çekilmiş ya da bir tarafa atılmış! Bu da başka bir vasfı Erdoğan’ın; işi biten kenara!

Ödüllendirmede de üstüne yok Erdoğan’ın, cezalandırmada da!..

Ondan ödül almak isteyenin cesur, cezalandırılmak istemeyenlerin ise korkak olmaları lazım! Nitekim öyle de oluyor. Cesurlar onun çevresinde bir hale oluştururken, korkaklar sindikleri delikten asla çıkmıyorlar!

 

 

 

 

BizGençler