Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

"Geçmiş"le övünelim ama hangi geçmişle?

“Geçmiş”iyle övünme konusunda Türk milletinin üstüne bir millet tanımıyorum. Atalarımızı yere göğe sığdıramayız mesela.

Fakat bir incelik var burada.

Bizim için “geçmiş” demek “insan” demektir. İnsan da padişah!..

“Tarih” bizim için “geçmiş” değildir sanki. Hele “tarihi eser”,hiç değildir. Asla girmez ilgi alanımıza. Onlarla övünmek aklımızın ucundan dahi geçmez. Nedense, o eserlerin bulunduğu yerlere hiç yolumuz düşmez!

Mimar Sinan’a geçmişimizmiş gibi davranmayız. Onun yaptığı eserlere ilgi göstermeyiz. Süleymaniye Camiini gecekondulaın arasında bırakmak hem Mimar Sinan'a, hem tarihe ve hem de ekonomiye ihanettir!

“Kültür” ve “sanat” da öyle; ilgi alanımıza girmezler! “El yazmaları”, “hatlar” bizim için bir anlam taşımazlar.

Kütüphaneler dolusu “kitaplar” öyle dururlar durdukları yerde… Onları alıp karıştırmak bize göre değildir.

Türkiye baştan sona açık hava müzesidir. “Antik kentler”, “kervansaraylar”, “hanlar”, “hamamlar”, “kapalı çarşılar”, “köprüler”, “çeşmeler”

Hiç değer vermiyoruz onlara! İstanbul’daki “tarihi çeşmeler”in çoğu yok oldu gitti. Kalanların kimi kaldırımların gölgesinde, kimi sokak aralarında kendi hallerinde durup duruyorlar!

Bir tek “cami” ve “mescit”lere sahip çıkmışızdır. Ki, onlar da sadece ibadethanedir nazarımızda; başımızı kaldırıp tarihi eser gözüyle bakmayız onlara!

Kendimiz tarihi eserlerin kıymetini bilmediğimiz için başkalarının da bilmediğini düşünüyor ve o eserleri dünya insanlarının ilgi alanına sokmaya çalışmıyoruz.

İnsanlar ilgili hâlbuki.

Dünyada bir milyar 500 milyon insan seyahat ediyor. “Kum-deniz-güneş” turizmi cazibesini kaybetti. Zaman tarih ve kültür turizmi zamanı… İnsanlar farklı destinasyonları görmek istiyorlar.

Türkiye ise dünya insanlarının görmek için can atacağı eserlerin beşiği.

Bize düşen sahip olduğumuz bu eserlerin tanıtımı yapmak ve onları gezip görünür hale getirmek ama dedim ya; onların kıymetini bilmiyoruz. Kıymetini bilmediğimiz bir şeyi nasıl olurda değerlendiririz? Mesele bu!

 

 

 

 

BizGençler