Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“Güçlüyüz” demekle “güçlü” olunmuyor ki?

Dün, “yok” demekle “yok” olmuyor;  demiş ve o başlığın altını, koca koca ülkelerin neden “yok” demekle “yok” olmadıklarını izah ederek doldurmuştum.

Şimdi de “güçlüyüz” demekle “güçlü” olunmayacağının altını doldurmaya çalışacağım.

En başta belirteyim ki, “güçlü” olmak hiç de fena bir şey değildir. Güç, elbette ki lazımdır. Gücü olmayan ne sağlıklı olabilir, ne yarış kazanabilir, ne de rakiplerine fark atabilir!

“Güç” lazım da ondan önce o “gücün” hangi kaynaklardan beslendiğine bakmak lazım. Kaynak önemli çünkü.

Toplumlar din, tarih, kültür, gelenek gibi manevi kaynaklardan beslenir. Bir de tabii maddi olan bilimden. Bu kaynaklar ne kadar berrak ve zenginse, toplum o kadar güçlü olur.

Toplum gelenekleriyle özgüven kazanır. Maddi ve manevi kanadı olan uçak göklere çıkar. Dolayısıyla, ona geleneklerinin hatırlatılmasında ve bilim aşısı yapılmasında fayda vardır.

Da…

Burada şöyle bir tehlikenin olduğunu da göz ardı etmemek lazımdır.

Dinden, diyanetten, geleneklerden bahseden kişi ya da kurum hiç ilme temas etmese de anlattığı hikâyelerle, menkıbelerle toplumu heyecanlandırabilir; hatta onları kendi çıkarlarına alet dahi edebilir.  Böyle bir riski var bu işin!

Hele bizim gibi toplumlarda çok daha büyüktür bu risk!

Milli kahramanların hikâyeleriyle, evliyaların menkıbeleriyle büyür bizim toplumumuz. Bu hikâye ve menkıbeler güzel anlatılırsa dinleyeni motive eder. Ona sosyal sorumluluk duygusu yükler. Toplumda barışın tesisinde önemli rol oynar.

Fakat dozunda kalmak şartıyla!

Bazı siyasetçiler geçmişte yaşayan kahramanları anlatıp “Biz güçlüyüz” diyor ve bunu gece gündüz tekrarlıyorlar! Doz fazla kaçınca da vatandaş  “güçlü” olduğunu kabul edip bilimsel “güç” aramak yerine; “Madem ben bu halimle güçlüyüm. Neyleyeyim bilimi, Ar-Ge’yi, İnovasyonu” deyip yan gelip yatıyor!  

Vatandaşın yatması çok tehlikelidir. Yattığı yerden ister,ister. O da yetmez, ister! Bir gün gelip aldığı gazın etkisi kaybolur ve gözünü açarsa, o öfkeyle taş üstünde taş bırakmaz! İktidarların yıkılması hep böyle olmuştur. Hatırlatayım, dedim. 

BizGençler