Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“Köprüden geçmedim” deme; geçtiğin ödemenden belli

Bu da mı gelecekti başımıza? Hani, “Deli Dumrul” mitolojik hikâyelerde kalmıştı? Bu çağda öyle şeyler olmazdı! O’na da mı özenildi yoksa?

Deli Dumrul malum, kuru bir dere üzerine köprü kurmuş ve geçenden beş, geçmeyenden 10 akçe istemişti!

Yeni yapılan köprü ve tüneller de birer “Deli Dumrul Köprüsü” olup çıktı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 2017 yılında 2 milyar 400 milyon TL Hazine garantisi vardı. 733 milyon TL gelir elde edildi. 1 milyar 667 milyon TL’lik fark Hazine tarafından ödendi. Osmangazi Köprüsü’nde de durum aynı. Hazine, 1 yılda işletmeciye 1 milyar 300 milyon dolar ödedi!

Bu durum 2019 yılında da devam edecek ki, Yap İşlet Projesi (YİP) modeli ile inşa edilen iki otoyol ve bir tünelin garanti geçiş ödemesi için Hazine’den 3 milyar 700 milyon TL fon ayrıldı. Avrasya Tüneli için 167 milyon TL ayrılırken, Kuzey Marmara ve İzmir otoyolları için 3 milyar 550 milyon TL ayrıldı.  Tüm projeler için verilen devlet garantisi 21 milyar 227 milyon TL. Bu garantinin 1 milyar 127 milyon TL ödeme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin et ithal etmesini “artan refah seviyesi”ne bağladı ama o seviye köprü ve tünellere kadar çıkmamış demek ki!

Erdoğan’ın köprü ya da tünel yapmasına, hele hastane ve havalimanı inşa etmesine kimsenin bir şey deme hakkı yok ama “Neden teknoloji ve sanayi yatırımı yapmadın” diye sorma hakkı var. Var çünkü sanayi yatırımı yapmış olsaydı bugün o köprü ve tünellerden ekonomik değeri olan ürün taşıyan araçlar geçerdi ve vatandaşın cebinden ödeme yapmaya gerek kalmazdı.

 

 

BizGençler