Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“Kral çıplak” diyen yok! “Yaşasın kral” diyen çok!

O kadar sene içinde hiç kimse demedi “kral çıplak” diye! Tek tük diyen olmuşsa da; “hain" damgasını yedi oturdu! Tekstil can havliyle kendini ateşe attı ve bir sene içinde 100’e yakın fabrika yandı! Kimi “sigortadan para almak için” dedi, kimi “öyle”, kimi “böyle” dedi ama kimse “İnsan durup dururken fabrikasını yakar mı” diye sormadı! Gerçekle yüzleşmek kimsenin işine gelmedi çünkü ama yaprak dökümü hep sürdü! Çiftçi havlu atalı zaten yıllar olmuştu.

Gıda, derken inşaat girdi devreye. Kimi müteahhit “iflasını” istedi, kimi kendini yurtdışına attı!  Hâlâ kimse “kral çıplak” demiyor ama sayısız çıplak geçiyor gözümüzün önünden! En son kundura fabrikaları döküldü peş peşe… Önce Hotiç konkordato ilan etti, ardından Yeşil Kundura, daha sonra da Beta!.. Türk ayakkabı sektörü dünyanın beşinci, Avrupa’nın ise birinci büyük sektörü! 2 milyon kişi istihdam ediyor ve yılda 500 milyon çift ayakkabı üretiyor. Bu üç firma da sektörün direği! Onların konkordatoya gitmesi domino etkisi yaptı ve sektörde iflaslar peş peşe geldi!

En sonunda da devlet! Devletler batmaz ama dip yapar! Türkiye dibe vurdu! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin kemer sıkacağını resmen açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hâlâ yaşanan sıkıntıda öyle “abartılacak” bir durum olmadığını söyleyedursun; durum vahim!

Türkiye, ilk defa krize girmiyor. Her beş – 10 senede bir kriz yaşadı. Fakat o kriz dönemlerinde “kral çıplak” diyen STK’lar ve medya vardı. STK’lar seslerini yükseltir, medya da sokağın sesini duyururdu. Şimdi onlar Saray’ın sesi. Saray ne derse STK onu alkışlıyor, medya onu yazıyorlar: Yaşasın Kral!..

BizGençler