Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“Kuyu kadar da mı itibarımız yok?”

İki hafta önce Beykoz’da bir kuyuya kangal yavrusu düşmüştü. Tüm Türkiye tek yürek olup o kuyuya kilitlendi. Yavru kangal inatla hayata tutundu. Ülke seferber oldu. Ve sonunda İtfaiye, AKUT, üniversite, Zonguldak Kömür İşletmesi’nden gelen ekip gece gündüz çalıştı ve 13’üncü günün sabahı “Kuyu” adı verilen yavru kuyudan çıkarıldı.

“Kuyu”nun kurtulmasına tüm Türkiye sevindi. Fakat esas sevinç “insani” yanımızın yaşıyor olmasınaydı. 80 milyon, “insani” yanımızın sağ olduğunu öğrenmenin hazzını yaşadı o gün.

Ülke bilhassa 15 Temmuz Darbe girişiminin artçısı olan tedirginliklerle birlikte kritik bir sürece girdi. Kredi derecelendirme şirketleri Türkiye’nin notunu düşürdü.

Yabancı yatırımcı elini eteğini çekti.

Döviz fiyatları yükseldi.

Enflasyon arttı.

İşsizlik yüzde 12.1’e çıktı ki, bu oran 3 milyon 750 bin kişiye tekabül ediyor. Bu işsizler ordusunun yüzde 20’den fazlası eğitimli ve gençlerden oluşuyor. Bir milyon üniversite mezunu işsiz!

 

Tek bir şey!!!

 

Buna rağmen toplum metanetini koruyor.

Kan kussa dahi “kızılcık şurubu içtim” deme vakarını gösterdi.

Hükümet de boş durmadı, kendince tedbirler aldı.

Yeni teşvikler getirdi.

KOBİ’ler destek verdi.

Emeklinin durumunu düzeltici alternatifler üretti. Bankalarla görüşüp onların emekliye ödediği promosyonu sisteme bağladı.

Bakıcı büyükannelere maaş vermeyi gündeme getirdi.

Bunların hepsi önemli... Hepsi güzel ve hoş şeyler.

De

Tek bir şey var; o da bütün bunları gölgeliyor!!!

700 bin genç BEDELLİ askerlik bekliyor. Sosyal medya başta olmak üzere her mecrada dile getiriyorlar bu taleplerini.

Kimi evini barkını kurmuş, kimi işyeri açmış. Kimi de hasta ana babasına ya da engelli çocuğuna bakıyor.

BEDELLİ çıksın ki, kurulu düzenleri bozulmasın.

TSK zaten “Profesyonel Ordu” uygulamasına geçmiş; ülke gençlerden “askerlik” yerine; yatırım yapan, vergi ödeyen, istihdama katkı sağlayan “müteşebbis” hizmeti bekler olmuştu.

Hâl böyle iken geçmişte birkaç kez çıkmış olan “BEDELLİ Askerlik” uygulaması yine uygulanırdı. 700 bin gencin beklentisi buydu ama olmadı.

 

Neden?

 

Ne hikmetse BEDELLİ çıkmıyor!

Bu duyarsızlığı gençlerin aklı hafsalası almıyor! Öyle ya; şu kritik dönemde işlerini kurmuş vergi ödüyorlar, istihdama katkı sağlıyorlar ve üretiyorlar. Vatani görevlerini fazlasıyla yapıyorlar yani.

 

Buna rağmen BEDELLİ çıkmıyor! Neden?

“Kuyu kadar da mı itibarımız yok” diye sitem eden genci mi ararsınız; “Önümüzde referandum var, hangi yüzle biden oy isteyecekler” diyeni mi, yoksa “Benim Hükümetim illa ki duyar sesimizi” diye ümidini koruyanı mı?

 

 

 

 

 

 

BizGençler