Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

“Mili” ve “Yerli” demekle “Milli” ve “Yerli” olunuyor mu?

Ak Parti ile MHP arasında gerçekleştirilen “Cumhur İttifakı”ndan sonra sıkça kullanılmaya başlayan bir “Yerli” ve “Milli” tanımlaması var. Bu deyimleri mercek altına alıp nasıl kullanıldıklarına şöyle bir bakmakta fayda var.

Bir ülkenin “yerli” ve “milli” politikalar uygulaması isabetli bir uygulamadır ve bu uygulama o ülkeye fayda sağlar.

Da… Uygulanan strateji doğru ise!

Türkiye “yerli” ve “milli” sözcüklerini siyasi bir balon gibi kullandı. Şişirdi ve göğe saldı. Onların gökyüzünde oluşturduğu rengarenk tabloyu “milli” ve “manevi” duyguları kabarık olan insanlar hayranlıkla seyretti ama içi boş olan bu kavramlar kimseye bir şey kazandırmadı!

Hâlbuki o “yerli” kavramının içine “marka” konmalıydı. “Kalite” konmalıydı. “Standart” konmalıydı. Türkiye kendisine has “yerli” ürünler çıkarmalı ve dünya âlem o ürünlerin “kalitesi” ne, “standardına” hayran olmalı ve o ürün “marka” olup sürdürülebilir bir kârlılığı yakalamalıydı.

“Yerli” olmayı siz demeyeceksiniz. Sizin yerliliğinizi başkaları kabul edecek ve ayrıca sizin yerliliğinize saygı duyacak. Almanya ve Japonya’nın yerliliğine duyulan saygı gibi mesela…

“Milli” olma durumu da öyle. Sanki sınır çizgisini belirleyen bir tebeşirdi! Bizden olanlar “milli” olmayanlar “gayri milli!”  Biz kimiz? Bu sorunun somut bir cevabı verilemedi. Verilemedi çünkü içi boştu. Sadece “milli” duyguları harekete geçirmekle “milli” olunmuyor!

“Milli” olmak isteyenin içinde “saygı” olmalı, “özveri” olmalı, “empati” olmalı ve kendi ülkesinin insanına karşı “sevgi” olmalı.

Bir kez daha görüldü ki, “Hadi gelin ‘milli’ olalım” demekle “milli” olunmuyor.

Hem her şeyi ithal edeceksiniz hem de "yerli" ve "milli" olduğunuzu iddia edeceksiniz; hadi canım sende!..

BizGençler