Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

"Teknoloji Bağımlısı” kime denir?

Yeşilay’ın organize ettiği 4. Uluslararası Teknoloji Kongresi bugün başladı ve açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, o eski sıcak aile ortamlarına duyulan hasreti dillendirerek; birbirinden haberdar olmanın önemine vurgu yaptı.

Da…

“Teknoloji” ile “Bağımlılığı” bir arada kullanırken çok dikkatli olmak gerektiğini hatırdan çıkarmamak lazım. Sigara, alkol gibi keyif verici maddelerin bağımlılığıyla teknoloji bağımlılığı birbiri ile karıştırılırsa, çok büyük yanlış yapılmış olur!..

1990’a, hatta 2000 yılına kadar çocukların oynadıkları oyunlar bugünkü oyunlarla çok farklıydı. O tarihe kadar istihdamın önemli bir kısmı kas gücüne dayalıydı. Çocukların oyunları da genellikle kas gücünü geliştirici oyunlardı. Birdirbir ve uzuneşek oyunu oynamak, güreş tutmak, ağaca tırmanmak, bisiklete binmek, tahta araba yapıp sürmek, uçurtma uçurmak, topaç çevirmek gibi oyunların hepsi kas gücünü geliştirici oyunlardı. Şimdinin çocukları bu oyunları oynamak yerine eline aldığı akıllı telefon ve tablet ile vakit geçiriyorlar. Çağ “Endüstri 4.0 Çağı” ve çocuklar da kendilerini bu çağa hazırlayan oyunları oynuyorlar.

Bunun bağımlılıkla ne alâkası var?

Önce bağımlılığın ne olduğunun adını doğru koymak lazım:

Evet, Türkiye’de 48 milyon kişi internete giriyor ve ortalama 3 saatini sosyal medyada sörf yaparak geçiriyor; bu doğru.

Ama gene de insanları “bağımlı” ilan edemeyiz.

Bir kişinin “bağımlı” diye nitelendirilmesi için ruh ve beden sağlığını kaybedinceye kadar bilgisayar başında oturması, ailesi ve işini ihmal etmesi gerekiyor. Kontrollerini kaybetmesi ve yardıma muhtaç hale gelmesi söz konusu ise “bağımlı” sınıfına giriyor yani.

Çocuk dersini ihmal ediyorsa; bu durum o çocuğun “bağımlı” olduğunu mu gösteriyor, yoksa ebeveynleri tarafından yönlendirilmeye ihtiyaç duyduğuna mı işaret ediyor?

En önemli konu bu: Teknoloji ile ilgilenen çocuğa yasak mı koyacağız, yoksa onu daha verimli mecralara mı yönlendireceğiz?

Sağlık konusu var bir de tabii. Uzun müddet bilgisayar başında vakit geçiren bir kişinin boyun kasları deforme oluyor, omuzları ağrıyor ve tedavi edilmezse daha büyük problemler çıkarıyor!

Hasıl-ı kelam. “Teknoloji” ne sigaraya benzer ne de alkollü içkiye. Her teknoloji kullanana “bağımlı” denmesi de doğru olmaz. Günde 3-5 saat kullanılan teknolojinin zararlı olmaması için onu verimli kullanılması gerekiyor. Ki, en önemli husus budur.  

Son söz: Teknolojiyi şeytanlaştırmayın. Çağın “teknoloji çağı” olduğunu unutmayın ve onu verimli kullanmaya özen gösterin.

 

 

 

BizGençler