Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

15 Temmuz kime ne kazandırdı?

TBMM, 15 Temmuz günü özel oturumla toplanıyor. Saat 13.00’te toplanacak olan TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan halka hitaben bir konuşma yapacağı açıklandı. Bu Genel Kurul’a tüm siyasi partiler katılıyorlar; orada mesele yok.

 

Bir de yine Meclis’te tertiplenecek olan bir başka toplantı daha var. Meclis’e ilk bombanın atıldığı saat olan 02.32’deki bu toplantının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yapılacağı bildirildi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin konuşma yapması bekleniyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  15 Temmuz gecesi saat 02.32’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilecek olan özel oturuma partilerinin davet edilmediğini açıkladı ve bu toplantıya katılmayacaklarını bildirerek; şu ifadeyi kullandı:

“Davetsiz olduğumuz hiçbir yere gitmediğimiz gibi böyle bir yere de gitmeyi düşünmeyiz. Meclis’i babalarının malı gibi kullanıyorlar. Burası dedelerinden babalarına miras kalmış bostan tarlası değildir. Bütün parti gruplarını davet etmeleri gerekirdi.”

Başbakan Binali Yıldırım “Kimseye davetiye gitmedi, alınganlık yapmasınlar” dedi.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ise TBMM yapılacak 15 Temmuz anmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davet edilmemesini eleştirdi. Bülent Tezcan şöyle konuştu:

“AKP, 15 Temmuz’un üzerinden bir ötekileştirme kampanyası yürütmektedir. Meclis’te bir özel program yapmışlar. AKP Genel Başkanı, Başbakan, MHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı konuşacak. Ana muhalefet partisi genel başkanı ve Meclis’teki diğer parti genel başkanları konuşturulmayacaklar. Kahraman’a sesleniyorum: Meclis’i bölmeye kimsenin hakkı yoktur.”

Meclis Başkanı İsmail Kahraman bugün yazılı bir açıklama yaptı ve siyasi partilere davetiye gönderildiğini bildirdi.

Siyasi polemikler bitmez. O öyle der, bu böyle der.

CHP’nin itirazını da bu polemiklerden biri olarak değerlendirmek mümkün.

De…

Ak Parti ta başta yolları ayırdı. 15 Temmuz’u sardı sarmaladı kendine ayırdı; CHP ve HDP’yi ise ötekileştirdi. Hâl ve hareketlerine bakan, kolayca anlar bunu.

Birlik ve beraberliğe fazlasıyla ihtiyacı olan Türkiye’de bu ötekileştirme hareketine hiç ihtiyaç yok ama Ak Parti böyle davranmayı tercih ediyor.   

Türk toplumunun gözü önünde oluyor bütün bunlar. Vatandaş hepsini görüyor.

15 Temmuz Anma Programları, “birlik” ve “beraberlik” için mi, yoksa toplumu “ötekileştirmek” için mi yapıldı? Şu bir haftalık programlar bittiğinde vatandaşın kafasında bu soru cevabını bulmuş olacaktır.

 

 

BizGençler