Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

24 Haziran Seçimi neden çok önemli?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediyecilikten gelen bir siyasetçi… Türkiye’yi tıpkı bir belediye gibi yönetti… Hastane, yol, köprü, tünel, havalimanı gibi sayısız hizmet yatırımı yaptı. Sanayi ve Ar-Ge yatırımı aklının ucundan dahi geçmedi… İnovatif düşünceye itibar etmedi… “Varsa yoksa hizmet” dedi. Kendisine sunulan bu hizmetleri beğenen vatandaş her seçimde ona oy verdi ve 16 senedir iktidarda tutuyor…

Ancak…

Bugün enflasyon yüzde 11!.. Faiz yüzde 20!.. Dolar/TL tüm tahminleri aşıp 4.50 seviyesine çıktı… Euro/TL 5.50’lerde ve hemen her gün rekor kırıyor… En önemlisi dörtte biri üniversite mezunu olmak üzere 4 milyon kişi işsiz!..

Bir de borçlar var tabii. 453 milyar dolar dış borç, 158 milyar dolar da iç borç yükü var Türkiye’nin sırtında. Toplam tutarı 601 milyar doları bulan bu borcu 80 milyon ödemek zorundu! Bu borcun 510 milyar doları Ak Parti İktidarı döneminde alındı.

Soru şu:

Türkiye bütün bu olumsuzlukların üstesinde gelebilir mi?

Kesinlikle gelir. Türkiye o potansiyele sahip…

De… Bu başarıyı göstermesi için Türkiye’nin istikrarlı bir ülke konumuna gelmesi lazım. O da ancak hem dış politikasını gözden geçirmesi ve hem de hukuki alt yapısını yeniden kurmasıyla mümkün.  

Bütün bu reform niteliğindeki işleri Ak Parti’nin yapması imkânsız!

İmkânsız çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini “Dikkatli ol” diye uyaran herkesi “hain” ilan etti. Uygulanmalarında “hukuk ihlali” olduğunu söyleyen Avrupa Birliği’ni (AB) “düşman” diye nitelendirdi. Amerika zaten “düşman”ın önde gideniydi.

Türkiye, iç tasarrufu çok düşük olan bir ülke! Her yaptığı yatırımın sadece yüzde 20’sini kendi iç tasarruflarıyla karşılayabiliyor. Yüzde 80’ini dış kaynakla yapmak zorunda yani.

Dolayısıyla “düşman” dediği ülkelerden borç almaya mahkûm!

Hakeza kredi notu... Türkiye’nin kredi notunu düzeltmesi lazım ki, yurtdışı borçlanmalarda yüksek faiz ödemesin! Fakat gel gör ki, Erdoğan; Standard & Poor’s da, Moody’s de, Fitch de “hain” ilan etti ve bütün ilişkiler kesildi.

24 Haziran’da Cumhur İttifakı’na, daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermek demek “Senin uygulamalarından memnunum. Tek adam olmanı istiyorum. Sıkıntıya gireceksem, seninle girmeye razıyım” demek anlamına gelmektedir.

Millet İttifakı’na oy vermek ise “Türkiye’nin eğitim, ekonomi, dış politika ve sosyal hayatta reform yapması gerektiğine ihtiyaç var, diyorum. Türkiye’nin hukuk devleti olmasını istiyorum. Dış dünya ile ilişkilerin geliştirilmesinden yanayım. Ar-Ge ve İnovasyona açığım ve Endüstri 4.0 Devrimini yaşayalım, istiyorum” demektir.

Tercih sizin.

 

BizGençler