Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

24 Haziran Seçiminde eksik kalan analiz

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı Seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.4, Muharrem İnce 30.8, Meral Akşener 7.4, Selahattin Demirtaş yüzde 8.3, Temel Karamollaoğlu 0.9, Doğu Perinçek ise 0.2 oy aldı.

Milletvekili Seçimlerinde de durum farklı değildi: Ak Parti yüzde 42.4, MHP 11.1, CHP 22.7, İYİ Parti 10.1, HDP 11.6, Saadet Partisi 1.4 oranında oy aldı.  

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan aldığı yüzde 52.4 oranındaki oy ile Cumhurbaşkanı seçildi. Ak Parti ile MHP arasında gerçekleştirilen Cumhur İttifakı da yüzde 53.5 toplam oy ile Meclis’te çoğunluğu sağladı.

Siyaset uzmanları ve ağzı olan herkes seçimin birincisini ve ikincisini ele aldı ve güya derin analizlere dalıp Erdoğan’ın zaferini kutlarken, CHP’nin oyunu ilk defa yüzde 30’un üzerine çıkarma başarısı gösteren Muharrem İnce’yi Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine oturttu!

Muharrem İnce her ne kadar “Benim gündemimde kurultay yok” demiş ise de analiz analizdi ve Kemal Kılıçdaroğlu gitmeli, Muharrem İnce gelmeliydi!

 

İYİ Parti: Merkez sağ parti

 

Emsalsiz siyaset uzmanlarına ve o derin analizcilere kim ne diyebilir ki? Adamlar, Erdoğan’ın aldığı yüzde 52.4 oranındaki oydan sonra en büyük oranın Muharrem İnce’nin aldığı yüzde 30.8 oyun geldiğini şıp diye fark etmiş ve CHP’nin aldığı yüzde 22.7 ile İnce’nin yüzde 30.8 oyu arasında yüzde 7.01 gibi koca bir oy dağı olduğunu görme basireti göstermişlerdi!

24 Haziran Seçim sonuçları, biraz daha derin analize muhtaç hâlbuki. İYİ Parti mesela… Meral Akşener’in İYİ Partisi kuruluş aşamasını henüz tamamlamıştı ki, seçimlere girdi ve yüzde 10.1 oy aldı. Cumhurbaşkanı Adayı olan Akşener’in şahsına verilen oy oranı ise yüzde 7.4 oldu.

Yok denecek kadar az maddi imkân ve sayısız baskılara rağmen yüzde 10.1 oy alan İYİ Parti’nin başarısı ve Akşener’in performansı birinci ve ikinci partilerle kıyaslanmayacak kadar büyüktür.

İYİ Parti bugün beşinci parti konumunda olabilir belki ama önümüzdeki senelerde İYİ Parti’nin en büyük merkez sağ parti olma ihtimalini göz ardı etmemek lazım.

Neden en büyük merkez sağ parti? Onu da anlatayım: Ak Parti düşüş sürecine girdi! Bu süreç ne kadar sürer bilinmez ama Ak Parti’den çıkan seçmen CHP’ye gitmez. MHP’ye de gitmez. MHP ile Ak Parti arasında fark kalmadı çünkü. O seçmen dosdoğru İYİ Parti’ye gidecektir. Dolayısıyla İYİ Parti önümüzdeki senelerin en gözde merkez sağ parti, Akşener de en güçlü lider pozisyonuna gelecektir.

 

BizGençler