Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

ABD ile diyalog en aşağı seviyeye çekildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Dönem Başkanı Bulgaristan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye – AB Zirvesi katıldı. Varna kentinde yapılan zirve dönüşü gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, AB liderleriyle ilişkilerin olumlu geçtiğine işaret etti ve buna Suriye’deki harekâtların katkı yaptığına değinip “Güçlüyseniz gelişmeler olumlu oluyor” dedi.

ABD Başkanı Trump ABD’nin teknoloji şirketlerinin yurt dışında yatırım yapmalarını zorlaştırıcı tedbirler aldı. Hâlâ da alıyor. Trump’ın bu kararından en çok rahatsızlık duyan Çin oldu tabii. Çünkü Çin, ülkesinde yatırım yapan firmalara “Teknoloji” şartı koşuyordu.  

 

Çin – Kuzey Kore ittifakı mı?

 

Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-Un, Çin’i ziyaret etti. Başkan olduğu günden bu yana ilk yurt dışı seyahatini gerçekleştiren Kim Jong-Un’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cingpin ile yapacağı görüşmede ABD Lideri Trump’ın aldığı bu kararlar da gündeme gelecektir mutlaka. Bu değişimler Çin ile Kuzey Kore arasında bir ittifaka kapı açar ve dünyayı soğuk savaşın eşiğine getirir mi acaba?

ABD’nin bir başka stratejisi de 1.5 milyar Müslümanın yaşadığı coğrafyayı “Terör Bölgesi” ilan edip bu bölgeyi Batı’dan tecrit etmektir.

Avrupa Birliği (AB) yaşadığı zorluklara rağmen kendi içinde bir toparlanma gayreti sürdürüyor ve aynı zamanda güç birliği yapmanın yollarını arıyor.

Yani bütün ülkeler askeri, siyasi, iktisadi ve sosyal alanlarda mücadele veriyor ve kendi pozisyonunu güçlendirmek için ittifaklar yapıyor.

 

Türkiye ittifakları reddetti!

 

Türkiye ise ittifakları reddetti. AB’yi gönderdi. ABD’yi gönderdi. Rusya ile ilişkileri belli belirsiz bir grilikte! Türkiye’yi dünyada yapayalnız bırakan yöneticiler, bu pozisyonunun adını “milli” ve “yerli” duruş koydu. “Yedi düvelle mücadele veriyoruz” diyor ve vatandaşın desteğini alıyorlar. O da onlara yetiyor!

Erdoğan’ın “Güçlüyüz, ilgi görüyoruz” demesi de bu “yedi düvele” karşı verilen mücadelenin bir parçası!

Askeri alanda elde edilen başarı, bugünün dünyasında yeterli mi? Bu sorunun cevabını “Evet yeterli oluyor” diye vermek oldukça zor!

 

ABD ile diyalog en aşağı seviyeye indi

 

Örnek çok ama birini verip geçeceğim. Diplomasi alanı mesela; ABD ile liderler seviyesindeki diyalog vardı; yürümedi ve dışişleri bakanları seviyesine indi. O da yürümedi dışişleri bakanlığı sözcülerine indi. Şimdi de müsteşar seviyesinde yürütülüyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın 30 Mart’ta ABD’ye gidiyor. Mevkidaşı ile Münbiç başta olmak üzere birçok meseleyi ele alacaklar. Bu tersine işleyiş uzun zaman kaybı ve biraz da ipe un serme durumu ama ne yaparsın? Şartlar bunu icap ettirdi!

 

Dolar 4 TL oldu, demem!

 

Ekonomi alanında da pek iç açıcı durum yok hani. Dolar 4.00 TL, Euro ise 5.00 TL eşiğini aştı. Onlar zıplar da akaryakıt durur mu? Benzinin litre fiyatının 6.00 TL olmasına ramak kaldı!

Ekonomideki bu dalgalanmalara iktidarın verdiği tepkiler ve aldığı tedbirler var ayrıca. Ki, onu en sona sakladım; gülesiniz, diye.

Ekonomi Bakanı; “Türk Lirası değer kaybetmiyor. Dolar değer kazanıyor” dedi. Dolar 3.98 TL olduğu gün Cumhurbaşkanı Danışmanı, “Dolar 4 Lira oldu demek, algı operasyonudur” ifadesini kullandı. Diyeni hainlikle suçladı yani.

Başbakan Binali Yıldırım daha da ileri götürdü tedbirlerini ve meseleyi uzun vadeye yayıp “Her şeyi dolara bağlamayın. İniyor, çıkıyor” diyerek; en önemli müdahaleyi yapmış oldu.

Dolar bugün 4 TL sınırını aştı ama demeyeceğim. Desem “hain” ilan edilirim çünkü!

BizGençler