Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

ABD, Katar’dan haraç mı istiyor?

Ortadoğu petrol ve doğalgaz rezervi yönünden zengin bir bölgedir. O zenginliğin o bölge insanına ait olması gerekir ama tam aksi oluyor ve kendilerinin o zenginliği işletmelerine izin vermiyorlar! Batı, bu zenginliğe konmak için 100 senedir her türlü entrikayı yaptı, yapıyor.

Başarılı da oldu.

Önce Osmanlı İmparatorluğu’nu yıktı. Onun yerine kukla devletler kurdu ve onları yönetti. Yönetemediğini yıktı, yerine yenisini kurdu. Daha olmadı onları birbirine kırdırdı. Sonuçta petrol ve doğalgaz rezervlerini hep kontrol altında tuttu. İşletip kasasını doldurdu.

Kurduğu karton ülkelere de verdi tabii azıcığını! Fakat o parayı dahi rahat yemelerine izin vermedi. Silah satıp geri aldı.

Batı’nın sahip olduğu çok büyük bir silah sanayi var ve bu sanayiyi yönetenler teröristin en tehlikelisi. İnsanlar ölsün ki onlar para kazansınlar. Ölüm makinesi satıyorlar çünkü.

Sahneledikleri son oyun ise bölgede kurulu 55 ülkeyi birbirine karşı silahlandırmak oldu. Ülkeleri ülkelere karşı silahlandırdıkları gibi ülkeler içindeki etnik grupları ve aşiretleri de birbirlerine karşı silahlandırıyorlar. Hasım olanların arasındaki husumeti arttırıyorlar, dost olanların arasına fitne sokuyorlar ve hepsini birbirine düşman hale getiriyor. Dedim ya; silah satacak onlara!

 

Doğalgaz paralarını Katar'a yedirmezler

 

Suudi Arabistan 110 milyar dolarlık silahı ne yapsın, mesela?! Ama Trump geldi, “Al” dedi ve Suudi Arabistan aldı. Suudi Arabistan silahlanır da ona hasım ülkeler durur mu? Onlar da silahlanacaklar? Hasımlar silahlanmışsa müttefiklerin de silahlanması gerekmez mi?

Oyunun adı “çayın taşını çayın kuşuyla vurmak” ne de olsa! Taş yerine silah kullanıyorlar ve zayiat da o kadar yüksek tabii.

Katar’ın durumu aynen bu işte: Katar dünyanın en zengin doğalgaz rezervine sahip ve kişi başına düşen milli gelir 120 bin doların üstünde. Doğalgaz ticaretinden elde ettiği geliri kendi kasasına atıyor ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yatırım yapıyor.

ABD buna izin verir mi?

Bakmayın siz “Müslüman Kardeşler teröristtir; Katar bu terörist örgüte ve IŞİD’e destek oluyor” dediklerine. O, işin bahanesi!

Maksat başka: ABD tıpkı Suudi Arabistan’dan aldığı “Aslan Payı”Katar’dan da istiyor. Katar ödemede ayak sürüyecek olursa, ABD talimatıyla Katar’la diplomatik ilişkilerini kesen ülkeler; uyguladıkları ablukayı artıracaklar ve Katar’ı eli kolu bağlı hale getireceklerdir. Sonunda da Katar pes edip kendisinden istenen “Aslan Payı”nı daha doğrusu “Haracı” ABD’ye ödeyecektir.

 

İran'a da haddi bildirilir

 

İran meselesi de üç aşağı beş yukarı aynıdır. İran üzerindeki ambargo kalktı. Rusya ile ittifakını pekiştirdi. Irak ve Suriye’de sözü dinlenir hale geldi ve petrol rezervi yönünden de zengin.

İran’ın zenginleşmesi, bölgede “Ali kıran, baş kesen” haline gelmesi ABD’nin ve hatta Rusya’nın hiç istemediği bir durumdur. Bölgedeki ülkelerin başkaldırması halinde başının koparılması kolay olmalı. Dünya lideri ülkelerin verdiği izin bu kadardır.

“Türkiye bölgenin lideri oldu, ABD ve Rusya başta olmak üzere Batı, Türkiye’nin önünde diz çöküyor” diye böbürlenme sürecektir mutlaka ama şartlar Türkiye’nin çizmeyi aşmasına pek müsaade etmiyor. İçeride esip gürlemesine kimse bir şey demese de sınırları dışına çıktığı an kendisine verilen izin nispetinde söz hakkı olduğunu bilmesi lazım.

 

 

 

BizGençler