Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

ABD neden “kontrollü”, “sınırlı” ve “lokal” operasyon yaptı?!

Amerika’nın bölgede iki hedefi var: 1-) Petrol kuyularının kontrolü 2-) İsrail’in güvenliği.

Rusya’nın da iki hedefi var. 1-) Akdeniz’e inmek 2-) Suriye'nin güvenliği.

Amerika da, Rusya da hedefine ulaştı. Irak’ın petrol rezervi Amerika’nın kontrolüne geçti. Suriye’de ise Rusya’nın Akdeniz’e inmesini sağlayan bir koridor açıldı. Hem Amerika, hem Rusya yerlerini sağlamlaştırdı ayrıca.

Aslında yeri sağlamlaşan daha başkaları da var.

Yaklaşık bir yıldır DAEŞ hem Irak’ta hem Suriye’de Rus ve Koalisyon Güçleri tarafından dövülüyordu.  24 Ağustos 2016 günü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Fırat Kalkanı Harekâtını başlatan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de dövdü DEAŞ’ı.

DEAŞ, Amerika ve Rusya ile ittifak yapan PYD ve onun silahlı kanadı YPD tarafından da dövüldü.

O dövdü, bu dövdü DEAŞ Irak’ta Musul’a, Suriye’de Rakka’ya çekildi. Suriye’de DEAŞ’ın boşalttığı yerlere PYD bayrağı asıldı.

 

İdlib’e kimyasal saldırı

 

“Bayrak insin mi, kalsın mı” tartışması yapılırken İdlib’de kimyasal patlama oldu ve 200 kişi etkilendi. 50’den fazla kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin çoğu çocuktu ve yürek parçalayan görüntüler tüm dünya kamuoyunu dehşete düşürdü.

Kimyasalın kullanıldığı doğruydu ama kimin kullandığı kesin değildi. ABD “Esed”i suçladı. Esed, muhalifleri.

 

ABD, Şayrat’ı vurdu

 

6 Nisan sabahı Amerika Füzeleri Humus şehri yakınındaki Şayrat Hava Üssü’nü vurdu. Doğu Akdeniz’deki 2 Amerika Savaş gemisinden fırlatılan ve adını “Kızılderili Baltası”ndan alan 50 Tomahawk füzesinin 3’ü üste isabet aldı ve 9 askerin hayatını kaybetmesine 7 uçağın da tahrip olmasına sebep oldu.

Trump “ABD’nin güvenliği için bu operasyonu yapmamız şarttı” dedi.

Suudi Arabistan,  İsrail, İngiltere operasyonu desteklediklerini açıkladılar.

Rusya, uluslararası normların çiğnendiğini ifade edip Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) toplantıya çağırdı.

İran “Bu tür olaylar Suriye’deki terör olaylarını körükler” açıklamasını yaptı.

Esed, “ABD sorumsuz davrandı” dedi.

Erdoğan “ABD’nin füze Operasyonu olumlu ama yeterli değil” ifadesini kullandı.

Rusya’nın çağrısı üzerine BMGK toplandı ve ABD’nin operasyonu konuşuldu. Fakat Rusya’nın beklediği kınama kararı çıkmadı.

 

Can alıcı nokta

 

Bu gelişmenin en can alıcı noktası, 1-) İdlib’e yapılan kimyasal silah saldırısının kim tarafından ve ne için yapıldığının netlik kazanmamasıydı! 2-) Amerika’nın El Şayrak Hava Üssüne gerçekleştirdiği füze operasyonunun “sınırlı”, “kontrollü” ve oldukça “lokal” olmasıydı!

Bu özet bilginin ardından Amerika’nın Suriye’den ziyade İran’a bir gözdağı verdiğini söylemek mümkün. ABD İran’a, “Rusya’ya güvenip bölgede daha fazla ileri gitme” mesajı verdi.

Amerika’nın bu mesajına İran’dan daha çok Rusya’nın ne cevap vereceği merak konusu ama Rusya’nın, ABD ile arasını açacak cevap vereceğini sanmıyorum.

Esas sorgulanması gereken ülke; Türkiye: Ne Irak’ta tutunabildi, ne Suriye’de. “PYD terör örgütü” dedi ve dünyadan da “PYD”ye terörist demesini istedi. Hiç diyen olmadı!

Bir de tabii bu iki ülkede yaşayan Türkmenler var; onlar ne olacaklar?

 

 

 

 

 

BizGençler