Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ak Parti bir yana dünya bir yana!

Dünkü makalemde, dünya nüfusunun “Ak Partili olanlar” ve “Ak Partili olmayanlar” diye ikiye ayrıldığını yazmış ve bunun fayda ve zararlarını bugüne bırakmıştım.

 

Önce faydaları...

1)      “Dünya bir yana sen bir yana” durumu var ki, bu özgüvenin tadına doyum olmaz. Ülkeleri saymak yerine sadece kıtaları söyleyeyim: Amerika, Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika kıtalarını sinek kadar küçük görüyor; “düşman” ilan ettiğin bu ülke yöneticilerine “alçak”, “hain”, “şerefsiz” diye hitap edebiliyorsun! Zevke bakar mısın?

2)      Bu coşku insanlara fakirlik, hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, hastalık, kar, kış gibi gündelik dertleri unutturur. Kafası bozulan, “Amerika haindir” ya da “Türkün Türk’ten başka dostu yoktur” der; rahatlar.

3)      Toplumu böylesine mutlu(!) olan ülkeyi yönetenlerin işi oldukça kolaydır. Nasıl kolay olmasın  ki; ne isterler, ne ! Biraz sıkışacak olursan “Dış mihraklar” der ve susturursun onları! Çünkü o insanlar dış düşmanlarla mücadele eden devletlerinden iş istemezler; hayâ ederler!

 

Bir iki basit zararı var; onları da şöyle özetlemek mümkün.

1)      Kendilerini “düşman” bildiğiniz ülke ve o ülke yöneticileri sizi ciddiye almazlar. “Fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış” durumuna düşersiniz de haberiniz olmaz!

2)      “Onlar bir yana ben bir yana” diyebilmeniz için ticaretten eğitime, savunma sanayiinden sanata, ihracattan spora kadar her alanda çok güçlü olmanız ve siz başkasına değil, başkası size muhtaç olmalıdır. Ekonomik özgürlüğünüz yoksa işiniz zor yani!

3)      Her ne kadar kendilerine “düşman” demenize pek alınmasalar da sizin sağlığınızdan endişe ederler. O da size karşı güven duygularının zedelenmesine sebep olur.Size karşı hep tedirginlik duyarlar! Herhangi bir müzakere söz konusu olduğunda, kendilerine “düşman” demenizin hesabını sorarlar!

BizGençler