Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ak Parti hangi moralle seçime gidiyor?

2019 yılı seçim yılı. Türkiye ilk defa hükümetin başı olacak olan cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Milletvekili ve belediye başkanları da 2019 yılında yenileniyor.

İktidarlar böyle kritik bir yıla güçlü girmek isterler. Büyüme oranıyla dünya ortalamasının üstüne çıkmış, turizm gelirlerini artırmış, huzuru ve sosyal barışı sağlamış, işsizliği önlemiş, enflasyonun belini kırmış bir performansla çıkmak isterler seçmenin karşısına. Şehirlerin güzel görünmesi için asfalt döker, kaldırımları yenilerler.

Ak Parti İktidarı da istiyor bunları tabii.

De… Elinde iki performans var: 1) Büyüme 2) Afrin Operasyonu.

Bu iki performansı gösterdiği vatandaştan yüzde 50+1 oy alabilir mi acaba?

“Alır” diyen de var, “alamaz” diyen de. Bendeniz “zor alır” diyorum.

Zor alır diyorum çünkü elinde tuttuğu her iki performansın da sırçası döküldü dökülmek üzere. Türkiye geçen sene (2017) yüzde 7.4’lük bir büyüme performansı gösterip Çin’i geride bırakarak; OECD ülkeleri içinde yüzde 8,4 büyüyen İrlanda’dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke oldu ama bu büyüme için çok bedel ödedi. Şirketlere verilen kamu teşvikleri artırıldı bir kere. Vergi indirimi gibi birçok kolaylık sağlandı. Buna karşılık enflasyon çift hanede kaldı. Cari açık riski büyüdü. Dolar 4.00, Euro 5.00 lira oldu. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü durgunluğa girdi. 2018 yılında aynı performansı göstermesi oldukça zor yani.

Afrin konusunda da Ak Parti beklediği sonucu alamadı. Ak Parti, Afrin Harekâtına Çanakkale Zaferi gibi bir anlam yüklemeye çalıştıysa da vatandaş pek oralı olmadı. Dolayısıyla Afrin Operasyonu da içi dolu bir performans algılanmasına ulaşmadı.

Toplumun motivasyonu düştü. “Dış güçler” deyip kapıların kapanması moral bozucu bir hâl aldı. Türk toplumu kendisine yeni ümit kapılarını açan lider ve kadrolar istiyor.

 

 

BizGençler