Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

AK PARTİ'NİN BEŞLİ STRATEJİSİ TUTAR MI?

Ak Parti kampanyasını beş ana başlık altında topladı.

1)      İktidara geldiklerinde 6 bin kilometre olan bölünmüş yolu 20 bin kilometreye çıkardıklarına vurgu yapıyor. İnşa ettiği köprüleri sayıyor. Devreye soktukları hızlı tren konusuna temas edip “Dokuz saatlik yolu iki saate indirdik” diyor. Açtıkları üniversite sayısı ile övünüyor. Sağlık hizmetlerinin geldiği noktaya dikkat çekip “Kuyruklar biteli seneler oldu” diyor. Hizmete soktukları havalimanlarından geçen yolcu sayısını veriyor.

2)      Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğinde Türkiye’nin hızlı büyüyeceğini söylüyorlar. Terörün kökünü kazıyacaklarını ifade ediyorlar. İşsizliği önleyeceklerini iddia ediyorlar. Daha şimdiden 2 milyon kişinin iş sahibi olacağı müjdesi veriyor.

3)      Ak Parti “Çevreci” oldu. “Gökdelen”e karşı çıkıyor. “Ar-Ge” ve “İnovasyon” mefhumlarını ağzından düşürmez oldu. “Markalaşmaya” önem verdiğinin altını çiziyor. Esnafın yanında olduğunu hissettiriyor. Çiftçiye destek veriyor. KOBİ’lere faizsiz kredi dağıtıyor. İşsizlikle mücadelede kararlı bir duruş sergiliyor.

4)      CHP’ye sataşıyor ve çektiği el enselerle onu mindere çekmeye çalışıyor.

5)      Almanya konusunda görüldüğü gibi  “mağdur”u oynamaya çalışıyor.

Bu beş maddenin birincisi geçmiş icraatları kapsıyor. Da… Hepsi “Parlamenter Sistem”in uygulandığı dönemde gerçekleştirilen icraatlar. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne kaldıraç olacak şeyler değil hiçbirisi.  

Şu dönemde “Cumhurbaşkanı Hükümeti Sistemi” zaten uygulanıyor. Mevcut “fiili” uygulamayı “hukuki” bir yapıya kavuşturmak için referanduma gidiliyor. Bu sistemde “sihirli” bir şey varsa zaten kullanılıyor o “şey!”

İkinci maddedeki iddialar tamamen afaki olmasına rağmen belli ki bilhassa tercih ediliyor. Toplumu heyecanlandıracağı ümit edilmiş olmalı ki, bilhassa seslendiriliyor. “Neden anayasa değişikliği”ne gerek olduğunu anlatmak yerine  “Her şey çok daha iyi olacak” demek daha kolay geliyor anlaşılan.

Üçüncü başlık altında toplananlar zaten abartmanın daniskası. Hepsi bu kadar üst üste sıralanmasaydı belki inandırıcı olurdu ama dinleyene “Bugüne kadar neredeydin” diye sordurtmaktan öte bir işe yaramıyor.

Dördüncü madde Ak Parti’nin mutat politikası. CHP’yi mindere çek ve kemiklerini kırıncaya kadar ez! CHP de aksine çok dikkatli ve bir türlü gelmiyor Ak Parti’nin el enselerine!

Beşinci başlıktaki konu malum “Dış mihraklar” konusu. Ak Parti bu konunun çok meyvesini yedi şimdiye kadar ama Almanya da uyandı ve bakanlara uyguladığı “Referandum Kampanyası” yasağını kaldırdı.

Esas mesele Suriye meselesidir. Suriye konusundan nasıl bir sonuç çıkacağı herkes tarafından merak ediliyor. Bu sonuçtan kimin nasıl faydalanacağı oldukça önemli çünkü. Ak Parti en fazla Suriye konusunda eleştirildi ve çok tepki aldı. 

Gelişmeler Ortadoğu konusunda sona gelindiğini gösteriyor. Önümüzdeki günlerde bir sonuca varılacağa benziyor. “Bu sonuç Ak Parti’ye puan mı getirecek”, yoksa ondan “puan mı götürecek” göreceğiz.

16 Nisan Referandumundan “Evet” ya da “Hayır” çıkması biraz da Suriye’de alınan sonuca bağlıymış gibi bir durum var ortada.

 

  

BizGençler