Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ak Parti’nin “eğitimde başarı” dediği şey

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG sınavlarının bu yıl yapılmayacağını açıkladığı toplantıda şöyle bir ifade kullandı:

“Eğitim her geçen sene iyiye gidiyor. Bu iyiye gidiş değişiklikler sayesinde oluyor. TEOG değişikliğiyle birlikte bu iyiye gidiş daha da artacaktır.”

Başbakan Binali Yıldırım da buna benzer sözler sarf etmiş ve “Eğitimde değişiklik olduğu söyleniyor. Tabii ki olacak. Dünya değişiyor” demişti bir gün önce!

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasının devamında çok daha enteresan şeyler vardı aslında. Başbakan, “Yeni yeni teknolojiler, bilgiler internetle ve bilişimle ayağımıza geliyor. Dolayısıyla değişimi okumak, değişime göre kendimizi gözden geçirmek zorundayız” demiş ve amaçlarının öğrencilerin gönül rahatlığıyla istedikleri okula girmelerini sağlamak olduğunu söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın sözlerini analiz eden bir uzman her şeyden önce şu tespiti yapar ki, büyük başarıdır bu: Ak Parti İktidarı en büyük hatayı yapmış olsa dahi halkla paylaşırken ‘Dünyanın en muhteşem işini yapmış’ intibaını uyandırabiliyor. Onları dinleyen kişi, “Ak Parti İktidarının halka hükmetmek için değil de hizmet için var olduğunu” şıp diye anlayabiliyor!

Başbakan Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz mütevazı oldukları için başarı öykülerini sıralamadılar ama bendeniz dayanamadım ve onların başarısını anlatmayı kendime görev bildim! En büyük başarı emre itaat tabii: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İstemiyorum” dedi ve TEOG Sınavı anında kaldırıldı.

Ak Parti İktidarının 15 yılda eğitimde ulaştığı başarı öyküsü şöyle:

1)      Üniversite kat sayı farkı kaldırıldı (2003)

2)      Müfredat değiştirildi (2004)

3)      Üç yıllık lise 4 yıla çıktı (2005)

4)      LGS gitti, OGS geldi (2005)

5)      OKS yerine 3 aşamalı SBS geldi (2007)

6)      ÖSS yerine YGS LYS geldi (2009)

7)      Üniversiteye girişte kat sayı kaldırıldı (2009)

8)      3 aşamalı sınav kalktı yerine yine tek sınav geldi (2010)

9)      Düz liseler Anadolu Lisesi oldu (2010)

10)   4+4+4 eğitim sistemi geldi (2012)

11)   Tek SBS yerine yine birçok sınav geldi (2012)

12)   Dershaneler kaldırıldı (2012)

13)   TEOG ilk defa uygulandı

14)   TEOG kaldırıldı.

Ak Parti İktidarı, bu kadar başarıyı elde etmek için 15 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değiştirdi. Vatandaşa hizmet kolay olmadı yani. Alay-i vala ile uygulamaya soktuğu sistemi ertesi sene yine aynı tantana ile kaldırdı. Hem de “Hepsi hizmet için” diye diye kaldırdı! Olsun. Konu, vatandaşın kabulü! Daha doğrusu, halka kabul ettirilmesi ki, burada mutlak bir başarı öyküsü var; kimse inkâr edemez onu.

Da… Eğitimin hiçbir başarı öyküsü yok!

Neyse. Küçük bir soru sorup kapatayım bu başarı öyküsü hikâyesini.

Başbakan Binali Yıldırım “Teknolojideki yenilenmelere göre sistemi ayarlıyoruz” diyor ya; bu ayarlamaların öngörü ile yapılması ve sürdürülebilir bir sistem uygulanması gerekmez mi? Böyle her sene değiştirilen sistem ile öğrencinin, öğretmenin ve velinin ayarıyla oynanmıyor mu? Böyle yapmakla kimin eline ne geçiyor?!.

 

 

 

 

 

BizGençler