Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ak Parti’nin yapacağı bir iyilik kaldı!

Ak Parti, iktidarda bulunduğu 15 sene içinde 1) Hiçbir partinin yapamadığı kadar “hizmet” 2) Sayılamayacak kadar da iç ve dış “düşman” üretti.

Yol, tünel, köprü, havalimanı gibi “ulaşım hizmetleri”, hastane ve sağlık ocağı gibi “sağlık hizmetleri” inkâr edilemez bir başarıydı.

Bütün bu hizmetleri “düşman” dediği ülkelerden aldığıkredilerleyaptığı ve Türk toplumunu 30 senelik borç altına soktuğu da inkâr edilemez bir gerçektir.

Bir başka gerçek ise Türkiye ekonomisinin “düşman” denen o ülkelerin tekstil ve otomobiline işçilik giydirmek suretiyle büyüdüğüdür.

Türkiye, Ak Parti döneminde Ar-Ge ve teknoloji yatırımı yapmadı yani. Çağın baş döndürücü devrimi sayılan Endüsri 4.0’a karşı zaten en başta havlu attı. Ki, Endüstri 4.0 Devrimi’nin getirdiği “yapay zeka” ve “robot” teknolojisi yeni dünyanın gerçeği hâlbuki ve çok hızlı gelişiyor.

Seçime 2 aydan az bir süre kaldı. 24 Haziran’da vatandaş Tayyip Erdoğan’a bir kere daha iktidar yetkisi verdiği takdirde; neler olacağına şöyle bir bakalım isterseniz:

Seçmenin bu teveccühü Ak Parti tarafından “Vatandaş bizim dışa kapanma politikamızı ve yaptığımız hizmetleri beğendi ki bize yeniden yetki verdi. O halde daha fazla üniversite açalım. Köylere dahi şehir hastanesi açalım, her dağın altına tünel kazalım” şeklinde değerlendirilecektir mutlaka. Burada kalmayacak tabii. Eğer kıyıda köşede bir iki “dost” ülke kalmışsa, onları da “düşman” ilan edip ülkeyi tamamen içe kapayacaktır Ak Parti!

Ak Parti İktidarı, IMF, Dünya Bankası, AB ya da Standard & Poor’s, Fitch, Moody’s gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına ait hiçbir kriteri kabul etmemektedir. Ancak, şurası bir gerçek ki; Türkiye’ye kredi verecek olan banka ve finans kuruluşları bu reyting şirketleri ne derse onu yapıyorlar.

Uzun lafın kısası; Ak Parti, Türkiye’yi fazlasıyla içe kapamış, iktisadi ve hukuki reformları yapmak yerine, güne göre geliştirdiği siyasi atraksiyonlarla iflasın eşiğine getirmiştir.  

Geçmiş dönemde yabancılar onların sözüne itibar ediyor diye Ali Babacan, Mehmet Şimşek gibi siyasetçileri vitrinde tutuyordu. Onlar da bitti.

Her şeyi tadında bırakmakta fayda vardır. Ak Parti’nin ülkeye verebileceği bir şey kalmamıştır. Tadında bırakırsa, ülkeye hizmet etmiş olur.

BizGençler