Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Akşener Güneşi Samsun’dan doğuyor

Hürriyet Gazetesi’nden İpek Özbey’e röportaj veren Prof. Dr. Ümit Özdağ, Meral Akşener liderliğinde kurulacak olan partinin ekim ayında start alacağını ve yola Samsun’dan çıkacağını söylemiş.

Ümit Özdağ çok emin konuşuyor ve “Türkiye’de seçim yapılırsa iktidar değişir” diyor. Bu kadar emin konuşmasına neden olan gelişmeleri bir bir sıralamış.

Kuracakları partinin “merkez sağ” parti olmayacağının altını çizen Özdağ, partilerinin “milli merkez” partisi olacağını belirtiyor ve Birinci Meclis’te Mustafa Kemal Atatürk ve çevresindeki Türk milliyetçisi kadrolar olduğuna vurgu yapıyor.  

Rahmetli Turgut Özal Anavatan Partisi’ni (ANAP) kurduğunda “dört eğilim” demiş ve her kesimden insanı etrafına toplamıştı. Türkiye’nin şimdi çok daha fazla ihtiyacı var “milli merkez” partisine. Ak Parti “din” temasına ağırlık verdi ve yüzde 51 oy almayı başardı ama bu oluşumun Ak Parti’den başka kimseye faydası olmadı. Ülkenin dengesi bozuldu. Yarısı yukarı çıkarken, diğer yarısı aşağı düştü!

Ümit Özdağ’ın ısrarla vurguladığı konulardan biri de “Partide çok şaşıracağınız isimler olacak. Tanıdığınız ama siyasette görmediğiniz isimler” diye özetlediğimesele. Özdağ, “Partiye giren kişilerin bazıları Türkiye’nin tamamının tanımadığı ama kendi alanlarının çok seçkin isimleri olacak. ‘Demek o da bu tehlikeyi görmüş ki, buraya katılıyor’ diyeceğiniz siyasi isimleri de göreceksiniz. İş dünyasından önemli katılımlar var” diyor.

Özdağ ayrıca “Kadınların önde olacağını”, “ekonominin yeniden şekilleneceğini”, “Eğitim sisteminin yapılandırılacağını”, “Hukuk reformunun yapılacağını” söylüyor ki, herkesin arzu ettiği mevhumlardır bunlar. Kim itiraz edebilir ki?

Ümit ÖzdağKırmızı çizgileriniz nedir” sorusunu ise şöyle cevaplandırmış:

“Cumhuriyetimizin kuruluş ilkeleri bunun başında geliyor. Sonra aziz milletimizin değerleri, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü.”

Meral Akşener ve arkadaşlarının başlattığı hareket Türkiye’de ilgi gördü. Toplumun önemli bir kısmı bu hareketi takip ediyor ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak için her sese kulak veriyor.

Bendeniz de iş adamları, siyasetçiler, akademisyenler ile ve vatandaş ile bu konuyu konuşuyorum. Toplumda değişim isteği var: Türkiye’nin dış ülkeler nezdinde itibar kaybına uğradığı konusunda toplum hemfikir bir kere. Bunun da Türkiye’nin daha “yüksek faizle borçlanmasına” sebep olduğuna ve “yabancı yatırımcının gelmesini” önlediğine dikkat çekiliyor.

İçeride ise hizmet yatırımlarından herkes memnun ama sanayi yatırımlarının ve Ar-Ge’nin ihmal edilmesinin hata olduğu ifade ediliyor. Türk toplumunun siyasi bölünmüşlüğünün faydadan çok zarar verdiği hususunda ise mutabakat var.

Dolayısıyla, siyasette değişim Türkiye’nin bir gerçeği olarak karşımızda duruyor. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan parti teşkilatlarını yenileyeceğini söylüyor ama Ak Parti Türkiye değil ki!

 

 

 

 

 

BizGençler