Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ali Kahyaoğlu’nun hızına kimse yetişemez

İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu “gayretli”, “pratik düşünebilen” ve “iş bitirme” yeteneği oldukça yüksek bir başkan. “Sabrı“ ve “tuttuğunu koparan” yanı da bir başka hususiyeti… Keşke her “başkan” onun gibi basiretli ve fedakâr olsa.

 

“Fedakârlık” derken içi boş bir mefhumdan söz etmiyorum. Dolu, dopdolu.

Üç senedir İMİB Başkanı olmasına rağmen daha bir gün kendi ofisine gitmemiş. Bu, fedakârlık değil de nedir?

O ülke senin bu ülke benim koşturuyor. Anadolu’da faaliyet gösteren doğal taş üretici ve imalatçılarını ziyaret ediyor, onların faaliyetlerini sekteye uğratan ya da yavaşlatan problemleri çözüyor. Çözemediklerini ilgili bakanlığa taşıyor ve orada çözüyor. Devlet ile KOBİ niteliğindeki işletmeler arasında köprü görevi görüyor.

 

KOBİ destekçisi

 

Sektörde her türlü işini kendisi yapabilecek bir büyüklüğe erişmiş ve güçlenmiş firma yok değil; var ama onların sayısı 30’u geçmez! Geri kalan bin 400 işletme küçük ve orta boy işletme. Bir işi yapsalar beş işi yapmaya güçleri yetmiyor. Tüm zorlukları göğüsleyip üretim yapma becerisi gösteriyorlarsa da pazarlama, tanıtım, mahalli idarelerle cebelleşme, Ankara ile iletişim,  dünya piyasasını takip etme, inşaat sektörünün değişen taleplerinden haberdar olma, ihracat gibi işlerin birçoğunu yapamıyorlar. Yaptıklarını da yarım ve yüksek maliyetle yapıyorlar.

Ali Kahyaoğlu, işte onların işlerini kolaylaştırıyor. Sektörün tüm sorunlarını biliyor her şeyden önce. Ayrıca onların her meselesini kendi meselesi kabul edip ilgileniyor. Takibe aldığı konunun peşini, sonuç alıncaya kadar bırakmıyor. Hedefe yürürken engel tanımıyor. Ha bire ilerliyor. Ulaşabildiği herkese doğal taşın Türkiye ekonomisine verdiği katkıyı anlatıp birebir lobi yapıyor.  

Doğal taş ekonomik değeri olan bir üründür ama çilesi fazladır. Kar kış demeden ocakta çalışmayı, atölyelerde işlemeyi gerektirir. Tüm bunları çevreye zarar vermeden yapmak da ayrı bir şartı işin… Ali Kahyaoğlu, aynı zamanda iyi bir çevrecidir. Bir milyon metrekare alana ağaçlandırma yapıyor.

 

Kafa kafaya verip elbirliği yapmışlar

 

Bursa - Mustafakemalpaşa bölgesi tarım ve tarıma dayalı sanayinin yanı sıra madenleriyle de ünlü bir bölgedir. 30 kadar doğal taş ocağı ve 16 fabrikası faaliyet gösteriyor. İstihdama katkısı tartışılmaz o tesislerin fakat bir kısmı çevreye zarar da verebiliyorlar.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Dırakman ve İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu kafa kafaya verip bu meseleye çözüm aramışlar. 1998 yılında kurulan ama bir türlü faaliyete geçirilemeyen Mermerciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesini harekete geçirmişler. OSB konusunu ve müteşebbisin değerini bilen bir kaymakamı var Mustafakemalpaşa’nın; o da onların şansı olmuş ve proje hızlandırılmış.

Kaymakam Mustafa Masatlı, Mustafakemalpaşa Mermerciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkanı. İbrahim Yıldız isimli mermerci ise ikinci başkan olmuş ve gece gündüz çalışarak Organize Sanayi Bölgesi’nin birinci etabını tamamlama noktasına gelmişler.

Kaymakam Mustafa Masatlı, “170 dönümlük bir bölüm kaldı. Onu da kattığımızda 500 dönümlük birinci etap tamamlanmış olacak ve ardından hemen ikinci 500 dönümü devreye sokacağız” dedi.

Ali Kahyaoğlu’nun hayatında boş zaman yok. Nereden bulduysa bulmuş boş zaman bulup hikâye kitapları yazmış. OSB için gittiği Devecikonağı’nda ilkokulu ziyaret etti ve çocuklara İMİB çantası dağıttı. O çantaların içinde Ali Kahyaoğlu’nun doğal taşı ve çevreyi sevdiren beş resimli hikâye kitabı da vardı.

 

Kitaplar her ne kadar hikâye kitabı ve çocuklar için yazılmışsa da Ali Kahyaoğlu kitapların içineyetişkinler için de güzel bilgiler koymuş. “Oyuncağını Kaybeden Ülke” kitabını okudum, etkilendim. 

BizGençler