Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Amerikan halkı ne demek istedi?

Brexit kelimesi malum, Birleşik Krallık’ın  (Br) ilk iki harfi ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşuyor ve İngiltere’nin (Britanya) Avrupa Birliği’nden ayrılma isteğini sembolize ediyordu. İngiliz halkının yüzde 52’si AB’den ayrılma yönünde oy kullandı.

 

İngilizler “doğru” mu yaptı, “yanlış” mı yaptı?

Dünya İngiltere’nin “Brexit” kararını tartışırken esas bomba Amerika’da patladı. Amerikan halkı Trump sürprizi yaparak; Obama’nın sürdüregeldiği ve Clinton ile devam etmesi beklenen statükoyu yerle bir etti.

Bu iki olay masaya yatırılacaktır mutlaka. Liderlerin hatalı olduğunu söyleyenler olduğu gibi araştırma şirketlerinin hatalı olmasına vurgu yapanlar da olacak elbette ki. Medyanın yanlış ata oynadığını seslendirenlerin ise bangır bangır bağıracakları kesin.

Fakat esas konu başka... Yaşanan olay bir “halk olayı”dır ve refah seviyesi en yüksek olan iki ülkenin halkı, “Ekmeğimizi başkalarıyla paylaşmak istemiyoruz” diye bayrak açmışlardır.

İngiliz halkı ülkelerinden Avrupa Birliği’ne (AB) kaynak transferi yapıldığını düşünüyordu ve buna tepkisini “Brexit” ile ortaya koydu.

Amerika’da kişi başına düşen milli gelir senelerdir 45 bin dolar civarında çakılıp kaldı. Amerikan halkı aykırı söz ve davranış sergileyen Trump’a oy vererek, eskilere “Geldiniz. Koltuğa oturdunuz. Yediniz içtiniz, gidiyorsunuz ama biz hep aynıyız” mesajını verdi. Memnuniyetsizliğini bu şekilde ifade etti yani.

Orta Doğu “Arap Baharı”yla sokağa dökülmüştü zaten. Çin ve Hindistan’da homurtu sesleri yükseldi.

Dünya ciddi bir değişimin içinde ve değişim talebi tavandan değil, tabandan geliyor. Kalabalıkların sesi.

Bu sese kulak veren ve gereğini yapan ülke ayakta kalırken, kulağının üstüne yatanlar sıkıntı yaşayacaklardır.

İnsanlar daha fazla ekonomik hak, sosyal alan ve siyasi özgürlük istemektedirler.

 

Türkiye’de hiçbir şey yokmuş gibi görünüyor ama kuzuların sessizliğine güven olmaz!

BizGençler