Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Arçelik ve TEB hakkında bir çift söz!

6 Aralık’ta başlayan “İnovasyon ve Girişim Haftası” yarın sona eriyor. Bir önceki yazımda akıllı telefonu “inovasyon”a örnek olarak göstermiştim. Bir örnek de bizden vereyim. Arçelik’in “kahve makinesi” de iyi bir “inovasyon” örneğidir. Cezve ile pişirilen kahveyi makine ile pişirdi ve tam isabet; aynı tat ve kıvamı yakaladı. Biz Türkler kahve pişirmeye önem veririz. Özel bir seremonidir bizim için. Genç kızlar ilk sınavlarını kahve ile verirler mesela.  Arçelik bu kadar hassas bir konuda başarılı sonuç aldı.

Almasına aldı ama bir de perde arkası var o başarının. Onu da atlamamak lazım: Kahve makinesi hikâyesi şöyle: Koç Holding İcra Kurulu bu projeyi incelemiş ve reddetmiş.  Ali Koç gençliğin de verdiği ataklıkla, “Ben kendi şahsi bütçemden finanse edeceğim” demiş ve proje öyle girmiş hayata! Burası Türkiye; yok öyle! Türkiye’nin en köklü ve en büyük holdingi de olsan, durum değişmiyor! “İcat çıkarmayın” deyip geçiveriyor. Türkiye’nin ne yapıp edip bu duvarı kırması lazım.

Hangi kongre ya da fuara gitsen; Koç Holding’in amiral gemisi Arçelik’in ürettiği kahve makinelerinin aralıksız çalıştığına şahit olursunuz. Kongreye katılanlara binlerce fincan kahve ikram eder o makineler.  

Temas etmeden geçemeyeceğim bir diğer kuruluş ise Türk Ekonomi Bankası’dır (TEB). TEB Türkiye’deki “girişimci” fikrinin, daha doğrusu devriminin önderlerindendir. Hani, bazı firmalar vardır; bir düşünce ya da eyleme sponsor olurlar ama onun ötesinde fazla vakit ayırmazlar o düşünceye. TEB öyle değil ama. “Girişim” ve “Girişimci” meselesine önemli mesai harcadı.

Girişim Evleri mesela. TEB, Türkiye İhracatçılar Birliği’nin (TİM) de desteğiyle İstanbul, Gaziantep, İzmir, Denizli, Bursa, Mersin, Konya, Edirne, Trabzon gibi illerde “girişim evleri” açtı. Ayrıca Elazığ, Antalya, Tekirdağ, Yeditepe, Gebze ve Kırklareli’nde kendi “girişim evleri” var TEB’in.

Bu girişim evlerinin fonksiyonu nedir? Bir fikri olan gençlere sahip çıkıyor bir kere bu organizasyonlar. Girişim Evi çatısı altına giren genç katılımcı, burada kendisine destek veren bir güç ve tecrübe buluyor. Finansmana ve kamu desteklerine erişmesi kolaylaşıyor. Yurtiçi ve yurtdışı platformlarda projelerinin tanıtımına yardım sağlıyor. Ayrıca başarısı kanıtlanmış projelerin melek yatırımcılarla buluşturulmasına da yardımcı oluyor TEB-TİM Girişim Evleri.  

İstanbul Kongre Merkezi’nde sayısız TEB girişimcisine rastladım. Geliştirdikleri projeler çok ilginçti. Bu projelerin bir kısmı melek yatırımcı ile yola devam ediyor, bir kısmı ise görüşüyordu. Yolları açık olsun.

BizGençler