Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Arda empatiyi hak etmiyor mu?

Arda vukuatı çok olan bir sporcu…

Fakat aynı zamanda Türkiye’nin en başarılı futbolcusu…

Vukuat ve başarı! Hangisini tercih edersiniz?

Başarı zor, vukuat kolay!

Arda Turan yetenekli bir genç ama futbolda başarılı olmak için yetenek yetmez. Fizik de lazım. Beyin faktörü var bir de ki, hepsinden önemli. Saliselerle sayılı zaman diliminde karar vermek durumunda kalır futbolcu. O kararı veren beyindir. O beyne sahipse başarılı olur.

Bu söylediklerim futbolcuya sahada lazım olan özellikler…

 

Şöhret, sadece top oynamak değil ki!

 

Bir de sosyal hayatı var o futbolcunun…

İnsanlarla iletişim kurma becerisi varsa ne âlâ; yoksa yandı! Hocasına ve futbol duayenlerine saygılı olması da lazım. Oturmasını, kalkmasını herkesten iyi bilmesi gerekiyor. Onun temsil misyonu var çünkü.

İspanya’nın Barcelona Futbol Takımı’nda oynayan Arda neticede Türkiye’yi temsil ediyor. Türk diyorlar ona. 

Arda hayal dahi edemeyeceği kadarçok para kazanıyor. O para etrafına sayısız insan toplanmasına neden oluyor. Ki, o kişilerin hemen hepsi “Arda’dan nasıl bir şey koparabilirim”in peşinde. Arda mutlaka bu durumun farkındadır ve her geçen gün yalnızlaşmaktadır.

Şöhreti taşımak zor, zenginliği taşımak ondan da zordur.

 

Arda’ya yapılan en büyük haksızlık

 

“Şöhret ağır geldi, taşıyamadı” diye o gençleri suçlamak doğru değildir. Aslında “Taşıyamaması” normal, “taşıması” anormaldir. Normal bir Anadolu ailesinden çıkıp kısa sürede şöhretin zirvesine tırmanan bir gençten her şeyi hazmetmesini beklemenin mantığı yoktur ve aynı zamanda onlara yapılan en büyük haksızlıktır.

8 bin 848 metre yüksekliğindeki Everest’e tırmanın dağcılar 5 bin metreye geldiklerinde orada durur, vücutlarının o yükseklikteki havaya alışmasını beklerler.

Arda’nın öyle bir lüksü yoktu; ha bire yükseldi!

Arda Turan Galatasaray’ın alt takımında yetişen bir futbolcudur. 18 yaşında profesyonel oldu. 19 yaşında Milli Takım’a çağrıldı. 24 yaşındayken Atletico Madrid Takımı’nda oynadı. Baş döndürücü bir yükseliş! 26 yaşında ise Barcelona Takımı’na transfer oldu ve iki senedir bu takımda başarıyla top koşturuyor.

 

Maradona’yı unuttunuz mu?

 

Türkiye’de sayısız sporcu yetişmiş ve şöhret olmuştur. Hemen hepsi de “şöhret” denen o yükü taşıyamamış ve çeşitli hatalar yapmışlardır. Dediğim gibi işin “fıtratı”nda vardır bu.

Arjantinli futbolcu Maradona’yı düşünün hele bir. Bizim futbolcuların yaptığı çılgınlığın bin katını yaptı.

Milli Takım Uçağında gazeteci Bilal Meşe’ye saldıran Arda Turan’ı savunmak için yazmadım bu yazıyı. Sadece empati yaptım.

Doğru işi, doğru yerde ve doğru zamanda yapmak lazım

1)      Milli Takım uçağı böyle bir tartışmanın yeri değildi.

2)      Arda’nın şanssızlığı tartıştığı kişinin gazeteci olmasıydı. Diğer gazeteciler de meslektaşlarının yanında yer aldılar ve olay büyüdü.

Türkiye’de Fatih Terim, Şenol Güneş ve Zeljko Obradovic gibi teknik direktörler var da genç sporcuların nabzına göre şerbet veriyorlar. Onları başarılı yapan özellikleri teknik ve taktiklerinden ziyade insan psikolojisinden anlamalarıdır.

Arda Turan parayı ve şöhreti ailesinde yaşamış olsa ve futbol hayatına o alışkanlıkla girmiş olsaydı böylesi zikzakları çizmezdi. Şöhreti ve zenginliği hazmetmesi kolay olurdu. Fakat hiç bilmediği bir dünyaya adım attı. Şöhret başını döndürdü. Çevre onu şaşkına çevirdi. O anaforda kendisine sahip çıkacak dost da olmayınca yalpaladı.

Arda’yı yerden yere vurmak da sizin elinizde ona empati yapmak da!

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler