Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Bahçeli’den üç hamle, 3 sonuç!

MHP Lideri Devlet Bahçeli son 16 yılda üç siyasi hamle yaptı ve bu üç hamlenin ikisinde Türkiye “erken seçim”e, birinde de referanduma gitme durumunda kaldı. Devlet Bahçeli, 2002’de yaptığı birinci hamlesinde DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in başbakanlığında kurulan koalisyon hükümeti ortağı idi. Bir diğer ortak ise ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’dı.  3 Kasım 2002 günü yapılan seçimde hükümet ortağı üç parti de baraj altında kaldı.  

16 Nisan 2017 günü gerçekleştirilen Anayasa Referandumunda da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önemli rolü oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümeti için Ak Parti bir türlü referanduma gidemiyordu. Bahçeli "Destek“ sözü verdi ve Ak Parti o rüzgârla gittiği referandumda yüzde 51.4  “Evet” oyu aldı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi kabul edildi. MHP’nin de içinde bulunduğu muhalefet ise toplam yüzde 48.6 oy ile kaybetti.

24 Haziran 2018 günü yapılacak olan “erken seçim”de de MHP’nin imzası var. Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşıyor. Bu işi uzatmaya gerek yok. Cumhurbaşkanlığı sistemi acil bir hal almıştır” dedi ve 26 Ağustos 2018 Pazar günü seçim tarihi olarak verdi. Ertesi gün Bahçeli ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak ilan etti.

3 Kasım 2002 seçimine gidişi hazırlayan Devlet Bahçeli’nin MHP’si baraj altında kaldı. 16 Nisan 2017 Referandumunda ise MHP muhalefet partileri arasındaydı ve onunla aynı gemide olan CHP de, HDP de kaybetti! Geçmişte yaşanan bu iki olaya bakıp 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili ve hatta Cumhurbaşkanlığı Seçiminde hem MHP’nin ve hem de onunla “Cumhur İttifakı” yapan Ak Parti’nin kaybedeceği söylenebilir mi acaba?

Eğer Devlet Bahçeli bu hamleleri siyasi ikbalini riske atarak yapıyor ve kaybetmeyi göze alıyorsa; onu böyle davranmaya sevk eden şey nedir? Milli bir sorumluluk duygusu mudur? Yoksa psikolojik bir durum mudur?

 

BizGençler