Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BAYRAM geliyor, BEDELLİ bekleyen gençleri sevindirin

 

Sayıları yüz binleri bulan gençler BEDELLİ bekliyorlar ve aslına bakarsan, Hükümet de onların bu taleplerine olumlu bakıyor. Olumlu bakmasa geçem sene BEDELLİ Kanunu çıkarmazdı. Bu sene terör olayları bahane ediliyor ve gençlerin bu talebi kulak arkası ediliyor. Böyle davranmaya hiç gerek yok hâlbuki. Gençler askeri görevlerini yapmaktan kaçmıyorlar ki. Onlar bir işe “yaramak” ya da “yaramamak” şeklinde bakıyorlar olaya ve bin bir güçlükle kurdukları işlerinin başında kalmalarının ülke için daha faydalı olacağı kanaatini taşıyorlar. Doğru olan da bu: Kim nerede faydalıysa orada olsun ki, ülke kalkınsın.

Cumhurbaşkanı’nın güzel âdeti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki gün önce sürpriz bir kararla Şırnak Cizre’ye gitti ve 172. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı’nı ziyaret edip askerlerle iftar yaptı. Cumhurbaşkanı’na yakışan bir davranış. Mademki, Başkomutan askere moral vermek de onun görevi. Cumhurbaşkanı, bakanlar ve Genelkurmay Başkanı iftar yemeğine katılır da asker motive olmaz mı? Elbette ki olur. Bir asker ülkesinin Cumhurbaşkanı’yla, bakanlarıyla, Genelkurmay Başkanı’yla iftarda buluşursa; silahının kabzasını daha bir sıkı tutar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sık yapıyor bu tür sürprizleri. Halkın içinde olmaya özen gösteriyor ve ne yapıp edip unun için vakit buluyor. Güzel bir adet oldu. Ak Parti gelenekleştirdi onun bu âdetini.

De… Dikkat edilmesi ve bu güzel âdetin yanlış algılamalara sebebiyet verici bir davranışa dönüştürülmemesi gerekiyor.  “Bu adet insani olmaktan çok, oy kazanmak maksadıyla yapılıyor”, kanaati hâsıl olursa; yazık olur bu güzel harekete!

 

Kaldırımların dili

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Kaldırımlarda engelli iz yolu var, engellilerin kaldırıma çıkmaları ve inmeleri için rampalar mevcut ama hiçbirisi hiçbir işe yaramıyor. Kaldırımın kendisi işe yaramıyor, iz yolu mu yarasın?  Var mı var. Baştan savma işler! Yasak savma maksadıyla yapılmış!

Türkiye’nin hangi işi öyle değil ki? “Desinler” diye yapılıyor birçok iş. Gibi görünmeyi seven bir toplumuz ve belediyeler ve hatta hükümetler de öyle yapıyor:  Gibi görünüyorlar. Yazık!

 

Rusya ile ilişkiler eskisi gibi olacak mı?

24 Kasım 2025 Salı günü Türk F-16’ları  “Hava sahasını ihlal etti” gerekçesiyle Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürdü. Uçağın pilotu paraşüt açtı ama yere inmeden vuruldu. O günlerde Alparslan Çelik isimli bir kişi “Rus pilotu ben vurdum” diye kasım kasım kasılıyordu. Dediğinde doğruluk payı var mıydı, yok muydu kimse bilmiyordu ama ona “otur oturduğun yerde” diyen olmadı. O günkü siyasi rüzgârı da ardına alan Alparslan Çelik kahramanlar gibi dolaştı durdu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Alparslan Çelik hakkında bir soruşturma açtıysa da takipsizlik kararı verdi. Şimdi aynı savcılık her ne kadar takipsizlik kararı vermişse de “Yeni deliller bulundu” diyerek yeniden dava açtı. Rus diplomatlar, soruşturmayı yakından takip ediyor ve Moskova’ya rapor ediyorlar.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü 1 Temmuz’da Soçi’de toplanıyor ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da resmen davet edildi bu toplantıya. Buzların erimekte olduğunun işaretleri bunlar. İki ülke arasındaki ilişkiler eskisi gibi olacaksa Alparslan Çelik’in süngüsü inmiş, çok mu?

 

Türkiye - İsrail ilişkileri düzeldi

Türkiye ile İsrail arası altı senedir limoniydi. Filistin’e insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisinde yaşanan olaylardan dolayı iki ülkenin arası açılmıştı. Türkiye’ye gelen İsrailli turistler gelmez oldu. Ticari ilişkiler askıya alındı.

Bugün her iki ülkenin başbakanı kamuoyunun karşısına çıktı ve buzların erimesini sağlayan bir mutabakat zaptı parafe edildiğini açıkladılar. İsrail özür diledi, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etti ve Filistin’e uyguladığı abluka kaldırılmadıysa da ambargo hafifletme sözü verdi. Ki, Türkiye, 10 bin ton insani yardımı Filistin’e gönderiyor.

Parafe edilen mutabakat zaptıyla birlikte ilişkilerin normale dönmesi hususunda önemli bir adım atılmış oldu.

İsrailli turistler Türkiye’ye gelmeye başlayacaktır mutlaka. Doğu Akdeniz’deki İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması söz konusu oldu. Rus doğalgazına bağımlı kalmak istemeyen Avrupa da bu işbirliğine olumlu bakıyor.

Bu anlaşmanın hayata geçmesi, her iki ülkeye de faydalı olacağa Orta Doğu ve Avrupa’da da olumlu sonuçlar doğuracağa benziyor. Yeter ki tekere çomak sokan olmasın!

 

 

 

BizGençler